Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kufrech herní konzole i bonbony. Fotbalisté odletěli na šampionát

Čeští fotbalisté před odletem na mistrovství Evropy. | foto:  Dan Materna, MAFRA

8 2016
Ještě poslední fotografie na českém území, přímo na letištní ploše, a nástup do speciálu. Čeští fotbalisté se před středečním polednem vydali na mistrovství Evropy. Když se vrátí nejdříve poslední týden v červnu, bude to znamenat, že postoupili ze skupiny. „A to by byl úspěch,“ shodují se.

Bílé košile, modrá saka, světlé kalhoty a bílé boty. A spousta zavazadel, velkých kufrů i příručních tašek. I proto výstup z autobusu u terminálu 3 trvá déle než obvykle.

„Měl jsem problém to tam poskládat,“ prohodil brankář Tomáš Vaclík.

První vystupuje jeho parťák Petr Čech, pak Tomáš Sivok, Tomáš Necid a další. Poslední jde kapitán Tomáš Rosický a zařazuje se na konec fronty při odbavení.

Jen o pár minut se Rosický na terminálu, jenž slouží jen mimořádným a soukromým letům, minul s Danielem Křetínským, majitelem fotbalové Sparty, která po Rosickém touží... „Kdepak, na Euro neletím,“ prohodil Křetínský s úsměvem.

Tomáš Rosický ještě před odletem na Euro rozdává autogramy.

Tomáš Rosický ještě před odletem na Euro rozdává autogramy.

Odbavení a kontroly jsou rychlé, během pár minut se hala vyprázdnila, plzeňská parta Limberský, Kolář a Darida dojedla pozdní snídani, podepsala se sběratelům autogramů a i ona zamířila k letadlu. Jako poslední šel trenér Pavel Vrba. „Na shledanou,“ zdravil reportéry.

Do kamer nemluvil, to až ve středu večer v Tours, kde speciál po hodině a pár minutách navrch přistane.

„Pořád mi to nepřipadá zvláštní. Sedneme do letadla jako vždycky a odcestujeme. Asi až po příletu ve Francii to na nás dýchne,“ přemítal Vaclík, jeden z deseti nováčků v nominaci.

Do zavazadel si kromě oblečení a fotbalové výbavy zabalil i playstation. „A sladkosti. Mám rád Haribo, takže jsem si vzal hodně bonbonů.“

České národní mužstvo bude během šampionátu bydlet a trénovat v Tours v centrální části Francie. Odtud bude vyrážet k zápasům do Toulouse, do St. Etienne a do Lens. První zápas ho čeká v pondělí 13. června proti Španělsku.

Fotogalerie

Obhájci titulu v úterý v generálce podlehli doma Gruzii, což se nečekalo. Přes vytrvalou převahu se těžko dostávali do šancí, jejich hra byla jalová, plytká. „Co jsem zaslechl, tak měli hodně nebezpečných útoků. Lepší by bylo, kdyby si den blbec vybrali až v pondělí třináctého,“ poznamenal Vaclík.

V dalších zápasech se Češi 17. června srazí s Chorvatskem a o čtyři dny později s Tureckem. Do osmifinále jistě postoupí první dva, šanci na play-off má i třetí v pořadí.

„Věřím, že to zvládneme a nepojedeme po třech zápasech domů,“ řekl Vaclík. „Přál bych si postoupit ze skupiny a pak už se může stát cokoliv. Je to turnaj, jakýkoliv tým může chytit vlnu, a když se k němu přikloní štěstí, tak to může dopadnout dobře.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze