Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští fotbalisté nejdřív na turnaj do Emirátů, pak na duel do Argentiny

Česko - Severní Irsko: Jaroslav Plašil (vlevo) a Ryan McGivern - Český fotbalový reprezentant Jaroslav Plašil spěchá k míči, za zády má však protihráče - severoirského obránce Ryana McGiverna. | foto: Michal Šula, MF DNES

19 2009
Česká fotbalová reprezentace, vyřazená z bojů o světový šampionát, se v termínech baráže od 15. listopadu představí na třídenním turnaji ve Spojených arabských emirátech.

Vedle domácího mužstva jsou dalšími účastníky Ázerbájdžán a Irák. České mužstvo na Arabský poloostrov vyrazí už s novým koučem, který by měl být jmenován už zítra.

Kvůli odletu týmu na Blízký východ byl změněn termín 15. kola Gambrinus ligy, které se bude hrát 21. listopadu. Závěrečné podzimní dějství se tak posune o týden později.

Pro reprezentace však podzimní sezona neskončí. Na 16. prosince vedení svazu domlouvá přípravný zápas v Argentině, odkud přišla nabídka. Je jisté, že do Jižní Ameriky by národní tým cestoval bez hráčů Sparty a Slavie, které čekají zápasy Evropské ligy.

To všechno jsou informace z ligového shromáždění, které se sešlo předposlední říjnové úterý v pražském hotelu Holiday Inn.

Vyhřívaná hřiště od příštího léta bez výjimek

Zástupci českých profesionálních klubů debatovali mimo jiné i na téma vyhřívaných trávníků. Situace v podstatě spěje k tomu, že od soutěžního ročníku 2010/11 bude mít každý prvoligový klub vyhřívanou hrací plochu povinnou. 

"Tuto záležitost bychom rádi vyřešili v zimní přestávce. Neříkám teď kategoricky, že kluby bez vyhřívaného trávníku nepustíme do první ligy, ale stát se to samozřejmě může. Proto zmíněnou problematiku hodláme probrat s dostatečným předstihem," uvedl na tiskové konferenci svazový místopředseda za ligu Miroslav Kříž.

Zdá se, že doba nazrála k tomu, že už se nebudou udělovat výjimky, a že kluby si už pro konec podzimu a začátek jara nebudou moci pronajímat cizí stadiony.

"Dnes už vybudování vyhřívané plochy není zase až tak velký problém. Podívejte se třeba na Příbram, která to zvládla během letní přestávky. V sobotu jsem tam byl na Teplicích a příbramské hřiště bylo perfektní," dodal Kříž.

Konec diskriminace hostujících fanoušků

Na ligovém shromáždění přišla na přetřes i nehoráznost, jaké se dopustili střížkovští Bohemians. Ti při nedávném pražském derby s Bohemians 1905 prodávali lístky fanouškům vršovického klubu za tři sta korun, zatímco příznivci Střížkova měli lístky třikrát až čtyřikrát levněji.

"Přitom i normy UEFA mluví o tom, že fanoušci hostů nesmí být v tomto ohledu diskriminováni," zdůraznil Ivo Lubas, ředitel svazového oddělení pro profesionální fotbal.

"Proto jsme se dohodli, že kluby si stanoví buď už pro jaro, nejdéle však na příští soutěžní ročník, cenové rozpětí vstupenek, a že lístky do sektorů domácích i hostů budou za stejnou cenu," doplnil Lubas.

Svaz hodlá co nejdřív navýšit příjmy

Přítomen byl David Dušek, nový ředitel marketingové společnosti STES, která pro český fotbal produkuje peníze. Ročně STES fotbalu přináší částku mezi 270 a 290 miliony korun.

"V nejbližší budoucnosti chceme tuto částku podstatně navýšit," upozornil Kříž, který zároveň připomněl, že například televizní a reklamní práva na venkovní zápasy českého národního mužstva vlastní nadnárodní marketingová společnost Sport 5 se sídlem v Hamburku.

"Za rok 2008 jsme od této společnosti inkasovali 512 000 eur, za letošek to bude částka obdobná," řekl dále Kříž. "Samozřejmě, že když tohle řeknete na Západě, vzbudí ta částka úsměv. Ale tím nechci říct, že si na Sport 5 stěžujeme."

Smlouva se Sport 5 skončí 31. prosince 2011.

"Uvidíme, s jakou nabídkou pro další období Sport 5 přijde. Všechno je zkrátka předmětem jednání. A jak už jsem řekl, rádi bychom příjmy našeho fotbalu zvýšili," dodal Kříž.

Částka za televizní práva se samozřejmě zvyšuje s kvalitou a jménem soupeřů.

"Kdybychom například do kvalifikační skupiny pro mistrovství Evropy dostali Německo, tak jen za zápas na jeho půdě na naše konto přibude milion eur," ujišťuje Kříž.Najdete na iDNES.czmobilní verze