Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfem fotbalu zůstává Pelta, uspěl i Berbr s Damkovou. Prohrál Šeterle

Spokojený Miroslav Pelta. Právě byl na valné hromadě opět zvolen šéfem českého fotbalu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

8 2013
Fotbal má předsedu na příští čtyři roky. První mužem asociace se stal Miroslav Pelta. Současný šéf tak pokračuje ve funkci, kterou má od listopadu 2011. Místopředsedou asociace za Čechy byl zvolen kontroverzní Roman Berbr, bývalý rozhodčí s velkým vlivem.

"Chci poděkovat za podporu, je to pro mě závazek. Když budeme živí a zdraví, tak to zvládneme. Fotbal je fenomén, je nesmrtelnej," řekl Pelta bezprostředně po volbě. Byla jednoznačná. Vyslovilo se pro něj 123 ze 126 delegátů české komory a 67 ze 70 delegátů moravské komory.

PRŮBĚH VALNÉ HROMADY JSME SLEDOVALI ON-LINE

"Valná hromada proběhla poměrně v klidu, bez kontroverzí, ale čeká nás těžká práce. Nejvíc ze všeho musíme zvýšit důvěryhodnost pro veřejnost. Ta důvěra je v totální krizi. Mně půjde o to, aby se vztahy na úrovni profesionálního fotbalu uklidnily. Co nyní probíhá v médiích je alarmující a my se musíme zamyslet nad tím, že ten problém je v nás," prohlásil Tomáš Paclík, majitel Plzně a znovuzvolený člen výkonného výboru za ligové kluby.

 Pelta, ač rovněž muž s kontroverzní minulostí a pověstí, má ohromnou podporu díky tomu, že žije pro fotbal 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Jeho schopnost sehnat finanční prostředky je mimořádná.

Kdo získal jakou funkci

Výčet členů výkonného výboru:

Předseda asociace: Miroslav Pelta  - v české komoře 123 ze 126 hlasů (2 delegáti se zdrželi, 1 proti), v moravské 67 ze 70 (2 se zdrželi, 1 proti)

První místopředseda (za Moravu): Zdeněk Zlámal - 69 ze 71 hlasů (2 se zdrželi)

Druhý místopředseda (za Čechy): Roman Berbr - 108 ze 127 hlasů (8 se zdrželo, 11 proti)

Třetí místopředseda (za ligové kluby): Dušan Svoboda - získal hlasy 23 klubů, pro konkurenta Jaromíra Šeterleho jich hlasovalo 9.

Členové za ligu: František Hrdlička (20 hlasů), Josef Lébr (19), Tomáš Paclík (17). Poražení: Starka (8), Wolf (8), Rýva 10), Procházka (13)..

Předsedkyně Řídící komise pro Čechy: Dagmar Damková - 53 z 57 hlasů (4 se zdrželi).

Předseda Řídící komise pro Moravu: Pavel Blaha - získal 24 hlasů, konkurent Ladislav Dofek 10

Členové výkonného výboru za okresy a kraje v Čechách: Josef Tancoš a Rostislav Votík - žádní konkurenti

Členové výkonného výboru za okresy a kraje na Moravě: Vlastimírl Hrubčík a Miroslav Vrzáček - získali 20 hlasů, konkurenti Martin Bednář a Stanislav Kaláb 12

"Díky němu fotbal nezkrachoval," řekl před samotnou volbou Miroslav Jansta, předseda České unie sportů, který zároveň tvrdě kritizoval Peltova předchůdce Ivana Haška a jeho praktiky. Označil ho za člena Hušákovy galerky. "Ivan Hašek zaslouží absolutorium jako fotbalista a trenér. Ale jako funkcionář nezaslouží nic," řekl Jansta.

Možná nejzásadnější zprávou z vysočanského hoteliu Clarion je, že Berbr nemusí k prosazení svých názorů mít ve výkonném výboru většinu. Jistě za ním bude stát jeho životní partnerka Damková, soukmenovci Tancoš s Votíkem a nejspíš i Paclík.

S Peltou půjdou zástupci Moravy, kterým se Berbrovy praktiky nelíbí. Dále místopředseda za ligu Svoboda a členové za ligu Hrdlička s Lébrem.  To je celkem osm členů z třinácti. 

"Nechci tady určovat, kdo s kým a tak, ale můžu říct, že s obsazením výkonného výboru jsme spokojený," poznamenal Pelta.

Na sobotní valné hromadě fotbalové asociace Pelta neměl žádného soupeře. Svůj kýžený post místopředsedy za Čechy, tedy druhého místopředsedy asociace, získal Berbr.

"Slova předsedy si beru k srdci. Pro fotbal nebudu pracovat deset hodin, ale dvanáct. A k tomu, co bylo v posledních dnech o mně v novinách, se vyjádřím během tří týdnů do časopisu Gól," řekl Berbr delegátům. Pelta ho totiž při projevu kritizoval za některá vyjádření v médiích.

Prvním místopředsedou se stal Zdeněk Zlámal, je místopřesedou za Moravu. Byl také jediným kandidátem. Měl masivní podporu stejně jako Pelta a Berbr.

Proti zvolení Pelty hlasoval v české i moravské komoře vždy jen jeden kandidát.

Problémy se zvolením neměl ani Berbr, ačkoli proti bývalému pracovníkovi StB se postavila část nejen fotbalové veřejnosti. Pro to, aby se stal místopředsedou za Čechy, zvedlo ruku 108 delegátů, osm se zdrželo, proti jich bylo 11. Ani Berbr neměl protikandidáta.

O třetím místopředsedovi rozhodly ligové kluby. V tajné volbě Dušan Svoboda ze Sparty jednoznačně porazil Jaromíra Šeterleho. Pro Svobodu bylo 23 profesionálních klubů, pro Šeterleho jen devět.

Místopředseda českého fotbalu Dušan Svoboda komentuje valnou hromadu:

Své pozice ve výkonném výboru vedle Pelty obhájili Berbr, Svoboda, Hrdlička, Paclík, Votík, Blaha a Tancoš. Nováčky jsou Zlámal, Damková, Vrzáček, Hrubčík a Lébr.

Pelta pokáral Berbra, Jansta sepsul Haška

Projevy od řečnického pultu, předčítání zpráv. Valná hromada fotbalové asociace ČR v sobotu v 10.00 začala nudnou pasáží. Výkonný výbor byl kompletní po dalších pěti hodinách.

Před volbou současný předseda Miroslav Pelta shrnul své osmnáctiměsíční období a vyjádřil se i k Berbrovi.

Fotogalerie

"Veřejně říkám, že spolu s Romanem Berbrem máme velmi dobré vztahy. Média a veřejnost mě tlačí k tomu, abych proti němu vystoupil, jestli chci zachránit svou pověst. Já tak v žádném případě neučiním," řekl Pelta.

Bývalého rozhodčího však vyzval, aby umírnil své výroky, které podle něj pošpiňují důvěryhodnost fotbalu, a svou prací dokázal, že miluje fotbal.

"Svými výroky způsobil českému fotbalu velkou škodu. Proto ho vyzývám, aby si v případě zvolení sáhnul do svědomí a svou prací dokázal, že fotbal miluje. Aby se zamyslel nad svými činy a uvědomil si, že je zapotřebí, aby ubral na plynu. Je zapotřebí, abychom se všichni začali chovat tak, abychom získali zpět důvěru veřejnosti," pokračoval Pelta.

"Ztratili jsme důvěru veřejnosti. I podobné výzvy musíme brát vážně a zamyslet se nad tím," uznal. "Atmosféra je tak nepřátelská a zlá, že je těžké získávat důvěru zpátky, ale nesmíme rezignovat a naopak musíme bojovat."

Příjmy asociace stouply o 125 milionů

Fotbalová asociace loni vykázala příjmy o celkové sumě 444 milionů korun. Je to o 125 milionů korun více než v roce 2011. Hlavním důvodem je, že ze státních zdrojů získala o 107 milionů než v předchozím roce. Dalších téměř 14 milionů přineslo zavedení poplatků za členství ve FAČR.

Hlavním důvodem navýšení příjmů ze státních zdrojů je částka 180,5 milionu korun, kterou poskytlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Tato částka má nahradit ztrátu, která vyplynula z krachu loterijní společnosti Sazka. Naopak oproti roku 2011 chybí 56 milionů korun z rozpočtu ministerstva financí.Najdete na iDNES.czmobilní verze