Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český poločasový koncert Turky zničil

30 2003
Teplice - Poslední dubnová středa se na teplických Stínadlech vydařila. Česká fotbalová reprezentace si tu podala Turky ověnčené bronzem ze světového šampionátu a během prvního poločasu je čtyřbrankovým rozdílem z trávníku doslova smetla. A nebyly to jen góly, které fanoušky potěšily. Brücknerův tým předvedl nápaditý ofenzivní fotbal a navíc hrál obdivuhodně sebevědomě.Utkání minutu po minutě x Anketa čtenářů iDNES: Kdo byl nejlepší x Kdo zklamal x Co říkali oba trenéři x Jak Šmicer šéfoval s kapitánskou páskou

V první půli to byla strhující podívaná od samého začátku, zaplněné hlediště tleskalo téměř v jednom kuse.

Hned z první útoku se zrodil první gól domácích. Baroš vystihl soupeřovu špatnou rozehrávku, postupoval na tureckou branku, v šestnáctce našel Kollera, ten nezištně přiťukl Rosickému a skóre se poprvé měnilo. Fotbalová pohádka začala.

O chvíli později Rosický poslal do typické české uličky Baroše, ale jeho sólo skončilo střelou do brankáře. A je tu centr kapitána Poborského, hlavičkuje Jankulovski a gólman Rüstü s přispěním všech fotbalových bohů vyškrabuje míč na roh...
 
Když mají míč Turci, český důsledný presink a napadání po celém hřišti jim nedávají šanci na nebezpečnou akci. Hra Brücknerových svěřenců je hbitá, dynamická a viditelně sebevědomá.

A je tu znovu učebnicová akce zakončená nadýchaným centrem Poborského a gólovou hlavičkou Kollera. Na zaslouženém dvoubrankovém vedení nemůže nic změnit ani fakt, že míč před Rüstüm odskočil na drnu.

Turecký trenér se na zkázu svého mužstva nemůže dívat a posílá na rozcvičení pět z dvanácti náhradníků.
 
Když domácí mužstvo přežije ojedinělý, ale takřka smrtící turecký nájezd, který Ilhan zakončuje dělovkou ze dvou metrů do tyče, jsou na koni znovu Češi.

S končící půlhodinou se nenechává od míče oddělit Baroš, po Poborského pasu se probije k turecké brance, dá Šmicrovi a je to 3:0. Ochozy se utápějí v nadšení.

Vpravdě hokejová bitka hrozí poté, co si Šmicer hrubě vyšlápne na Okana, sudí však situaci ustojí a počastuje žlutou kartou jak Šmicra, tak Okana, který oplácel.

Nádherná partie pokračuje únikem Rosického, který projde až před tureckou svatyni, předloží míč jako na podnosu Barošovi a z téhle pozice by dal gól i nejmladší klučina z fotbalové přípravky.
 
Tohle ještě Teplice neviděly! Bronzový medailista z loňského mistrovství světa je na kolenou a po poločasovém hvizdu vyprovází český tým neutuchající bouřlivý jásot.

Do druhých pětačtyřiceti minut poslal trenér Brückner místo Grygery čerstvého Fukala a do branky nasadil Blažka místo Čecha. Turci ke dvěma předchozím střídáním přidali další tři, včetně výměny gólmana.

Deset minut se toho moc nedělo, fotbalový orkán z prvního poločasu ustal a přišel poklidný větřík. Diváci si tak zakřičeli až v 55. minutě, když český kouč střídal další dva hráče. Koller s Poborským, místo nichž přišli Štajner s Vachouškem, si vysloužili ovace. Kapitánskou pásku od Poborského převzal Šmicer.

Do obrátek se český tým začal dostávat po hodině hry, když předvedl opět ťukes na jeden dotek, zakončený nádhernou Barošovou střelou z dálky. Brankář Ömer se musel hodně natahovat, aby míč přizvedl na roh...

A po chvíli zase jeden z nedostižných pasů Rosického. Na půlce nasadil s míčem ke sprintu a s nevídanou přesností poslal do sólového úniku Šmicra. Jenže ten místo přihrávky na úplně volného Baroše střílel do brankáře.

Následoval zase aplaus, tentokrát pro vystřídané Jankulovského s Barošem, které nahradili Týce s Tomášem Doškem, dalšího potlesku se dočkal zraněný Šmicer, místo něhož nastoupil Hübschman.

A už třetím českým mužem s kapitánskou páskou se stal Ujfaluši.

Přestože ani další utěšené akce domácích už ke gólům nevedly, teplické publikum povzbuzovalo reprezentanty neúnavně až do konce. Děkovalo hráčům i trenérům za parádní představení.

PŘÍPRAVA, DUBEN 2003
ČESKO - TURECKO 4:0 (4:0)
Góly: 2. T. Rosický, 21. J. Koller, 27. V. Šmicer, 38. M. Baroš
Góly:
Sestavy: P. Čech (46. J. Blažek) - Z. Grygera (46. M. Fukal), R. Bolf, T. Ujfaluši, M. Jankulovski (68. R. Týce) - K. Poborský (55. Š. Vachoušek), P. Gedeon, T. Rosický, V. Šmicer (75. T. Hübschman) - J. Koller (55. J. Štajner), M. Baroš (68. T. Došek)
Sestavy: R. Rüstü (46. C. Ömer) - A. Fatih (84. C. Servet), Ö. Alpay (84. S. Fatih), B. Deniz (59. Ü. Ibrahim), P. Ergün (84. K. Gökdeniz) - O. Buruk (46. A. Volkan), K. Tugay (46. K. Bülent), Y. Bastürk, G. Hasan Sas (44. T. Fatih) - H. Sükür, M. Ilhan (29. K. Tayfun)
Náhradníci:
Náhradníci: Ö. Zafer, B. Emre, K. Nihat
Žluté karty: 30. V. Šmicer
Žluté karty: 30. O. Buruk
Stadion: Teplice - Na Stínadlech
Počet diváků: 14156 (76% z kapacity 18 500 diváků)

Turecký brankář Recber Rüstü po druhém inkasovaném gólu.

Jan Koller (vpravo) sleduje společně s Turkem Akyelem Fatihem míč.

Hlavičkový souboj v podání Jana Kolera (vpravo) a Turka Ozalana Alpaye.Najdete na iDNES.czmobilní verze