Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu musí Češi fandit, aby jejich šampion prošel přímo do Ligy mistrů

PAMATUJETE? Plzeň se v roce 2013 utkala v Lize mistrů s Bayernem Mnichov. | foto:  Michal Šula, MAFRA

13 2017
Šance není veliká, ale stále existuje. Český fotbalový mistr může v létě postoupit přímo do základní skupiny Ligy mistrů. Přinášíme návod, komu fandit, aby klaply všechny nutné podmínky.

Letošní český šampion má zaručený postup minimálně do 3. předkola mistrovské části Champions League.

Ale může být ještě lépe. Pokud vítězové Ligy mistrů i Evropské ligy postoupí do příštího ročníku Ligy mistrů ze svých ligových soutěží, půjde český mistr rovnou do hlavní fáze nablýskané soutěže.

Prestižní zápasy, automatický příjem 340 milionů korun, pozornost celého kontinentu...

Ale stop snění! Ke splnění obou podmínek je poměrně daleko. Hlavně v Evropské lize nezůstalo moc týmů, které by ve svých ligových soutěžích aktuálně byly na pozicích zaručující postup do Ligy mistrů.

Takže komu fandit?

Liga mistrůHlavně nesmí slavit Leicester

Fakta

Jak si týmy vedou v domácích ligách

Bayern Mnichov
1. místo, 18 bodů náskok
Real Madrid
1. místo, 11 bodů náskok, 1 zápas k dobru
Juventus
1. místo, 10 bodů náskok
Barcelona
2. místo, 8 bodů náskok
Monako
1. místo, 4 body náskok
Atlético Madrid
3. místo, 1 bod k dobru
Dortmund
4. místo, 1 bod ztráta
Leicester
11. místo, 27 bodů ztráta

Pokud vyhraje Ligu mistrů některých z favoritů, neměl by nastat problém. Bayern Mnichov, Real Madrid, Juventus i Barcelona mají ve svých ligových soutěžích dostatečný náskok na příčky, které přímý postup neznamenají.

Na vážkách jsou tři týmy. Monako je sice ve Francii první, ale má jen čtyřbodový náskok. Atlético má na třetím místě španělské ligy pouze jednobodový náskok na Sevillu. A Dortmund se o přímý postup do Ligy mistrů musí prát, protože na Hoffenheim ztrácí šest kol před koncem německé ligy jeden bod.

Úplně bez šance je Leicester, který v Anglii ztrácí na postupové příčky propastných 27 bodů. Jeho případný triumf v Lize mistrů by tedy sice potěšil fanoušky překvapení a šokujících výsledků, ale zklamal by českého šampiona.

Evropská ligaŠanci má jen pár týmů

Fakta

Jak si týmy vedou doma

Besiktas Istanbul
1. místo, 5 bodů náskok
Anderlecht
1. místo, 4 body náskok
Ajax
2. místo, 1 bod ztráta
Manchester United
5. místo, 6 bodů ztráta, 2 zápasy k dobru (na 4. City jen jeden zápas k dobru)
Schalke
10. místo, 14 bodů ztráta
Lyon
4. místo, 17 bodů ztráta
Celta Vigo
10. místo, 21 bodů ztráta
Genk
nepostoupil do skupiny o titul, takže do Ligy mistrů už postoupit nemůže

Z osmi týmů, které zůstávají v Evropské lize ve hře, jsou v domácích ligách na příčkách zaručujících přímý postup do Ligy mistrů jen dva.

Besiktas má v Turecku pětibodový náskok, Anderlecht v Belgii čtyři. Ani jeden však mezi nejžhavější kandidáty na triumf v Evropské lize nepatří.

Pravda, dva týmy ještě mají šanci, že si doma postup do Ligy mistrů přece jen vybojují. Ajax Amsterdam ztrácí na první místo v nizozemské lize pouze bod. Manchester United by potřeboval poskočit z páté příčky anglické ligy na třetí, na kterou nyní ztrácí šest bodů, ale na druhou stranu má dva zápasy k dobru.

Kdyby vyhrály Evropskou ligu zbylé týmy, tak by to pro českého mistra znamenalo rozmetání nadějí. Schalke, Lyon i Celta Vigo nabraly ve svých ligách výraznou ztrátu, kterou už v závěru těžko stáhnou. A Genk je v Belgii už i bez teoretické naděje.

Co z toho vyplývá? Šance, že český šampion postoupí přímo do hlavní fáze Ligy mistrů, není veliká. Ale sen o přepychové soutěži je i tak krásný.

Pozn.: V rámečcích jsou aktuální umístění týmů v jejich ligových soutěžích a jejich náskok či ztráta na příčky zaručující přímo postup do Ligy mistrů.

Vyhrají Ligu mistrů a Evropskou ligu týmy, které si zajistí postup do Ligy mistrů i ze svých ligových soutěží, a pomohou tak českému mistrovi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

NE 1219
ANO 1136
Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze