Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český fotbalový rok 2009: od Afriky snad zase k Africe

Zapózují si takto čeští fotbalisté v příštím roce na MS v Jihoafrické republice? | foto: Michal RůžičkaMF DNES

11 2009
Dva a půl tisíce kilometrů od domova zahájí cestu, která by měla potvrdit, jestli se česká fotbalová reprezentace může dál řadit mezi světovou elitu. Nebo zda spadla do průměru. Rok 2009 bude pro národní tým nesmírně důležitý.

Start, který dnes večer obstará přípravný zápas v marocké Casablance, bude málem utajený, protože ho žádná z dostupných televizí nevysílá.

Naopak říjnový finiš by měl s napětím sledovat celý národ. Také fotbalový cíl leží v Africe, jen na opačném cípu; přesněji řečeno v Jihoafrické republice, která bude příští léto hostit mistrovství světa.

"Když mi zaručíte, že na šampionát postoupíme až posledním zápasem, beru to okamžitě," říká obránce David Rozehnal. I z jeho slov snadno vycítíte, co je ve hře: "Postup na mistrovství je náš jediný cíl."

ON-LINE

podrobnou reportáž sledujte od 20.00 na iDNES.cz

Národní tým během loňska prošel nevýraznou érou, která poznamenala i rozjezd kvalifikace. Z úvodních čtyř zápasů získalo Česko sedm bodů, což ho řadí na druhé místo 3. skupiny. Dva body za vedoucí Slovensko a na stejnou úroveň s Polskem a Slovinskem.

Rovnou na mistrovství světa postoupí pouze vítěz, druhý nemá jistého vůbec nic. Dokonce ani baráž, do níž vstoupí osm druhých týmů z devíti skupin. Evropu bude na mistrovství zastupovat 13 mužstev.

Češi sice nemají vražednou skupinu, ale každá chyba se jim může vymstít.

Do cíle, čili k prvnímu místu, zbývá šest kroků. "Už první dva budou důležité, ne-li klíčové," přikývne zastupující kapitán Tomáš Ujfaluši. Ve Slovinsku 28. března. A doma proti Slovensku 1. dubna. Dvě výhry, to by byl ideální scénář.

"Důležité je, abychom byli všichni zdraví a ve svých klubech nastupovali. To je základ pro úspěch," říká Ujfaluši.

Maroko – Česko

Začátek: 20.00 SEČ
Pravděpodobná sestava: Drobný – Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Kadlec – Sionko, Matějovský, Kováč, Polák, Plašil – Baroš.
O soupeři: Maroko je 41. tým žebříčku, čtyřikrát na MS, v roce 1970 získal první bod pro Afriku.
Legenda? Mustafa Hadži. Trénuje je Francouz Lemerre, největší hvězdou je Šammach, střelec Bordeaux. Liverpoolu patří talent El Zhar, ale je zraněný.

Jenže poslední rok přinesl spíše svízele, především nekonečnou léčbu režiséra Rosického i jeho zástupce Matějovského.

"Chyběli nám tvořiví záložníci, to byla alfa a omega všeho," tvrdí trenér Petr Rada.

Ne snad, že by teď bylo o tolik líp, ale svitla naděje. Byť Matějovský ve druholigovém Readingu příliš nehraje, alespoň se uzdravil.

A návrat Rosického se snad blíží. Pro přípravu v Maroku chybí kvůli zranění ještě brankář Čech, levý záložník Šírl a nemocný útočník Fenin.

Levý obránce Jankulovski dostal volno kvůli velkému zatížení.

I přes některé ztráty by měl dnešek napovědět, do jakého roku se reprezentace probudila. "Doufejme, že bude mít na konci zlatou tečku.

Ale nejdřív musíme makat, dřít a sbírat body, kde se dá," říká Rozehnal.

Dnes o body ještě nepůjde, přesto to zdaleka nebude obyčejný večer. Vždyť každý start je důležitý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze