Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český fotbal znovu čelí obvinění, že není čistý

(ilustrační snímek)

11 2009
Je tady další závažné obvinění zpochybňující čistotu českého fotbalu. Zaznělo od jednoho z fotbalových vládců, Václava Chvály, jenž se pokusil rozpustit komisi rozhodčích pro třetí ligu a divize v Čechách kvůli údajným náznakům, že je ohrožena regulérnost těchto soutěží.

"Takových signálů mám několik, bohužel nemohu být konkrétní," prohlásil Chvála, člen výkonného výboru čili vlády nad českým fotbalem.

"Nemám pro ně důkazy a riskoval bych tím trestní oznámení." Trestní oznámení či minimálně disciplinární řízení však Chválu zřejmě stejně nemine. Zvažuje ho Václav Kohout, šéf komise, kterou chtěl Chvála zlikvidovat.

"Jen tak tyto urážky nenechám, teď přemýšlím o způsobu, jak se proti nim budu bránit," tvrdí Kohout.

"Chápu, že pan Chvála chce ostatním vládnout, a přeju mu to, ale nemůže vládnout tak, že bude někoho neustále srážet na kolena."

Vadí hlavně Berbr

Chvála nevystupuje proti komisi poprvé, bojuje s ní vytrvale – a dosud neúspěšně. Ani v pondělí mu pokus o odvolání nevyšel, kolegové z výkonného výboru návrh prozatím smetli ze stolu.

Zároveň je fakt, že kredit Kohoutovy komise je dlouhodobě v očích mnoha lidí pracujících v českém fotbalu nízký, byť to většinou neřeknou tak otevřeně jako nyní Chvála.

Vadí jim hlavně to, že v ní zasedá bývalý sudí Roman Berbr, muž s kontroverzní pověstí. Ten nebyl včera k zastižení. "V komisi rozhodčích pro Čechy pracuje člověk, který se snaží vytvářet tlaky, aby vzniklo korupční prostředí," uvedl takřka přesně před rokem šéf středočeského fotbalu Josef Hadraba, a jak bylo následně potvrzeno, myslel tím právě Berbra.

I tehdy proti Berbrovi a spol. sílily tlaky, on je však ustál. Co víc, před dvěma týdny byl Berbr znovuzvolen do křesla předsedy fotbalu Plzeňského kraje. Tam mu dělá sekretáře právě Kohout, jeho šéf v komisi rozhodčích.

Konflikt zájmů spatřuje Chvála také v tom, že na únorový seminář rozhodčích na Kanárské ostrovy cestují stejně jako minulý rok i delegáti, kteří budou práci sudích na jaře hodnotit. "To je od pana Chvály účelová demagogie. Letí s námi snad jeden nebo dva delegáti," namítá Kohout.

Z Kohoutových přímých nadřízených včera nešlo dostat k závažné záležitosti vyjádření. Šéf fotbalu v Čechách Rostislav Votík byl včera s výpravou národního týmu v Maroku a nezvedal mobil. Asekretář řídící komise fotbalu v Čechách Josef Nikodém reagoval na žádost o reakci poměrně podrážděně.

"Co ode mě chcete slyšet? Že Kohoutova komise pracuje blbě?"

"Chci slyšet pouze váš názor."

"Pracuje dobře, nashle."

Převezme komisi Macela?

Chválovo úsilí přesto ještě není definitivně odsouzeno k nezdaru. "Návrh pana Chvály jsme na pondělním zasedání neprojednávali, protože se z něj pan Votík omluvil a bez jeho účasti nám to nepřišlo vhodné," vysvětlil předseda svazu Pavel Mokrý.

K případnému odvolání komise rozhodčích v Čechách se však výkonný výbor může vrátit nejdřív na svém příštím zasedání v březnu, kdy už soutěže poběží. Chválova vize je, aby komisi převzal Luděk Macela a jeho muži, kteří dohlížejí na rozhodčí v první a druhé lize.

"Teoreticky by to po určité přípravě možné bylo, víc o tom mluvit nechci," řekl Macela, který měl v minulosti s Berbrem také konflikty.

Chvála: K odvolání asi chybí vůle

Loni prohrál bitvu, letos vyvolal další a věří, že válku vyhraje. Jeden z vládců českého fotbalu Václav Chvála jde opět do boje s Václavem Kohoutem a Romanem Berbrem z komise rozhodčích v Česku, kteří podle něj špiní fotbal.

Pokud je to tak, jak říkáte, proč už se fotbal těchto lidí nezbavil?
Nedokážu odpovědět, nejspíš k tomu není dost vůle. Je mi vždy slibována podpora, ale v okamžiku rozhodnutí se odvaha ostatních jaksi vytratí. Na příštím výkonném výboru se však k celé záležitosti máme vrátit a já ji určitě nenechám zapadnout.

Proč?  Jaké máte vlastně signály, že se mohou dít nepravosti?
Nemohu být konkrétní. Už loni jsem kvůli tomu čelil trestnímu oznámení pro pomluvu a také disciplinárnímu řízení, obojí bylo samozřejmě odloženo. Řeknu jen jeden zásadní signál: když letí na Kanárské ostrovy stejně jako loni na nějakých 10 dní společně s rozhodčími i delegáti, tak tam za tu dobu upečete cokoliv. Vnímám také podivné postupy rozhodčích do vyšších soutěží nikoliv na základě hodnocení jejich výkonnosti.

Čím si to vysvětlujete?
Asi tím, že tito rozhodčí postupují výš díky jiným výkonům než na hřišti.

Zkoušel jste si to vyříkat s dalším mužem z výkonného výboru, panem Votíkem, který má fotbal v Česku pod sebou?
Od mého loňského pokusu o odvolání komise máme napjatý vztah, prakticky spolu nekomunikujeme. Osobní nevraživost samozřejmě existuje i mezi mnou a muži, které chci odvolat. Vychází to z jejich strany, já vás ujišťuji, že tohle na můj požadavek rozpustit komisi nemá vliv.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
11. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
12. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze