Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český fotbal, to je teď špička

2 2003
Teplice - Směšně působil výrok Senola Günese, trenéra fotbalistů Turecka, po prohře 0:4 s Českem. „Kdyby soupeř nehrál tak rychle a agresivně, nebyl by rozdíl mezi týmy tak patrný,“ tvrdil kouč. Tohle Günese udivilo? To neviděl hrát Česko v předchozích utkáních? Takhle přece hraje Brücknerův tým v poslední době stále. Není to přehnané tvrzení: český fotbal, to je nyní světová třída. Existuje pro to hezkých pár důkazů. V sérii čtrnácti zápasů bez prohry se vyjímají ty nedávné. Výhra ve Francii, remíza s Nizozemskem či středeční zostuzení Turecka.

Kdo by mohl reprezentaci prověřit víc? Snad už jen Brazílie. A kdyby Češi předváděli typickou hru, ani s mistry světa by nebyli bez šancí.

Česká hra? Co to vlastně je? Hráči to obtížně vysvětlují, ale když přijdou na hřiště, ihned vědí, co mají dělat. Jako by měl Brückner v rukou neviditelný ovladač a řídil jím jejich pohyb na trávníku.

„Nechtěl bych nic zveličovat, hlavní je umění a kreativita českých hráčů,“ říká skromně kouč. Ale uzná: „Informace, jak hrát, potřebují i velké týmy. A já jsem potěšen, jak je mí hráči dokážou vnímat.“ Konkrétně proti Turkům. Zdálo se vám, že do zápasu vstoupili vlažně? Možná. Ale trenér hráčům ukázal video jejich přáteláku v Itálii, kde předváděli výtečný presink.

„Trenér zdůraznil, že presink je jejich silná zbraň a ať použijeme to samé,“ prozradil brankář Petr Čech.

Fotbalisté Česka jsou vzorní „vojáci“. Generál Brückner vydá rozkazy a oni by mohli zvolat: Provedu! „Kouč řekl, co by na Turky mělo platit, tak jsme to splnili,“ tvrdil Baroš. To je oblíbená věta všech po každém zápase reprezentace.

Ve středu chyběli Galásek a Nedvěd, jindy klíčoví muži, a tým je nahradil. Je to další znak síly, byť třeba ještě bez Kollera by už mohly nastat problémy.

Je požitek sledovat, jak hráči přistupují k zápasu, v němž nejde o body, jako právě ve středu. Proti Turecku předvedli maximální nasazení a koncentraci. Podle trenéra zvyšují prestiž svou i českého fotbalu.

Jenže všechna medová slova se rozplynou v jediném okamžiku: „Když nepostoupíme na Euro, je všechno k ničemu,“ ví Brückner.

Pokud nenastane nečekaný kolaps, je šance na šampionát vysoká. „A tam být první, druzí nebo třetí,“ sní kouč.

Autoři:


Témata: Petr Čech
Najdete na iDNES.czmobilní verze