Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český fotbal se diví Starkově zatčení

Jaroslav Starka | foto: MF DNES

15 2006
Příbram - S údivem a někdy i se soucitem reagují lidé v českém fotbale na problémy šéfa příbramského klubu Jaroslava Starky. Toho včera zatkla policie kvůli podezření z podílu na vraždě Lamberta Krejčíře, otce uprchlého miliardáře Radovana. Pro širokou veřejnost i většinu fanoušků je Starka kontroverzní postavou. Uvnitř fotbalu však vzbuzuje respekt.

I šéf fotbalového svazu Pavel Mokrý mluví o Starkovi víceméně v dobrém. A v komentáři k jeho zatčení je zdrženlivý. "Jsem opatrný. V minulosti už tady přece byly takové akce. Vrtulníky, kukly, a výsledek? Nula," uvedl Mokrý.

Pakliže Mokrý ctí presumpci neviny, trenér Jiří Kotrba je o nevině rovnou přesvědčen.

"Vím, že je Jarda nevinný," tvrdí kouč, který pod Starkou v Příbrami pět let trénoval.

Proč je o tom Kotrba přesvědčen? "Protože je Jarda kamarád a myslím si o něm jen dobré. Kdyby mně dnes zavolala jeho žena, že chce pomoci, sedám okamžitě do auta a jedu. Ať mě za to kdo chce pomluví."

Faktem zůstává, že Starkovy problémy, byť s fotbalem zřejmě nesouvisí, mohou jeho jméno poškodit.

"S tím musím bohužel souhlasit," připouští Mokrý.

Starka, člen výkonného výboru svazu čili jeden z vládců nad českým fotbalem, poškodil jeho kredit podle mnohých už před časem, když do Příbrami angažoval zprofanovaného funkcionáře Ivana Horníka. Nyní si kdekdo může myslet, jací lidé vlastně v čele fotbalu stojí.

Fotbaloví hříšníci

František Chvalovský
Ráno 27. února 2001 se probudil jako předseda fotbalového svazu a zabalil si kufřík na cestu do Makedonie, kde hrála reprezentace. Nedojel. Ještě týž den ho zatkli na letišti. Následovala série výslechů kvůli pochybnému úvěru 1,5 miliardy korun. Dosud není případ u konce.

Petr Mach
Načerno opravil stadion Sparty, půjčoval si peníze a nevracel včas, kdekoho zlobil. Ze všeho se porevoluční sparťanský šéf vyvlékl. Nakonec ho policie chytila při "maličkosti". Neproclil vůz BMW dovezený z ciziny. V červnu 2000 dostal pět let vězení, odseděl si půlku.

Jan Gottvald
Když ho pustili z vazby, nejel za rodinou, ale na stadion Drnovic. Tam plakal. Fotbal byl pro něj vším, vesnický klub dotáhl do ligy. Jako podnikatel v Setuze byl obviněn ze čtyř trestných činů a škody 400 milionů. Dostal pokutu tři miliony.

Miroslav Švarc
Bývalý boss benešovského fotbalu a autor "švarcsystému" si najímal stavební dělníky a neodváděl za ně daně. Dlužil 32 milionů a ve vězení byl 18 měsíců.

Starka však podle všeho své další aktivity do fotbalu nemíchal. "Pokud na výkonném výboru přišla řeč například na jeho podnikání, stáčel řeč opět na fotbal," líčí Mokrý.

Spousta lidí z českého fotbalu mluví o Starkovi s úctou. Dvojnásobně to pak platí v Příbrami: pro ni je podnikatel téměř cosi jako bůh. Alespoň v tom smyslu, že bez něj by prvoligová Příbram asi neexistovala.

"Pan Starka se v klubu staral o všechno," říká záložník Rudolf Otepka.

On i jeho spoluhráči musí být ze Starkova zatčení na trní. Kdyby v důsledku toho nemohl mocný boss o klub dbát, ocitl by se nejspíš bez prostředků na provoz.

Navíc byl zatčen i viceprezident klubu Vlastimil Spěvák.

"Někdy nepřišly včas výplaty, ale to pak mezi nás pan Starka přišel a do očí nám řekl, že je dostaneme třeba za tři týdny, což se skutečně stalo," chválí Otepka.

Starka hrál v Příbrami roli jakéhosi hodného tatíčka hráčů. Známé jsou historky, jak trenér Kotrba rozdal hráčům pokuty a klubový šéf jim pak bokem peníze vracel.

"V lize je patnáct klubů, ale jen jedna Příbram," tvrdí výmluvně Kotrba. "Všechno, co se teď děje, jsou fámy, které se na Jardu přilepily."

Domácí zápasy Příbrami sledoval Starka vždy z balkonu své kanceláře. Bude na něm i za 11 dní, kdy tým hostí Most?

Říkají, že jsem mafián. Co s těmi kecy nadělám?

V kanceláři na stadionu fotbalové Příbrami má zasklenou kulku a u ní nápis: "Máš problémy? Nech si to projít hlavou."

Poznat osobně Jaroslava Starku je zvláštní zážitek.

Před měsícem jsem s ním seděl v restauraci nedaleko místa, kde byl včera zatčen.

U vedlejšího stolu usrkávali kávu dva jeho bodyguardi a Starka vysvětloval, proč se rozhodl zaměstnat Ivana Horníka, symbol korupční aféry ve fotbale.

Mluvil o mnoha dalších lidech, nejen českého fotbalu. Bylo vidět, že toho na ně spoustu ví. Už jen tím pro ně musel být nebezpečný.

Starka ze sebe ochotně sypal historky z podsvětí, před tím si však vymínil, že žádná nepůjde do novin. "Jinak rozhovor nebude."

Nedalo mi to a při jednom kompromitujícím příběhu jsem to ještě jednou zkusil. "Tohle bych chtěl mít v novinách," prohodil jsem.

"Neblbni," zpacifikoval mě. Tykal mi, protože se snaží tykat si s každým. Řekl to mírným až mrazivým hlasem, z něhož sálala neoblomnost.

Tichý hlas je první, co vás zaujme, když se Starkou mluvíte. Téměř se nehodí k mohutné postavě s velkým křížem na prsou. Nehodí se k jeho náklonnosti k rapu, hlasitému hudebnímu stylu, který miluje.

Rap mu duní i z luxusního audi, kterým se vozí. Na mou poznámku, že dřív jezdil v americkém hummeru, odpověděl bezelstně: "Prodal jsem ho. Nebyl opancéřovaný."

Když vyprávěl, jak pro lidi, které nemá rád, umí být hrozbou, bez váhání jsem mu věřil.

"Nebudu říkat, že jsem čestný, morální a charakterní. Nebudu říkat, že jsem vše dělal v životě správně, to ale asi ani ty ne," díval se na mě a pohrával si se sklenicí coly. "Když o mně někdo říká kecy, že jsem mafián, co s tím nadělám?"

Můj subjektivní pocit z Jaroslava Starky je pocitem z muže, který je razantní, nekličkující, v případě nutnosti agresivní. Řídí se vlastními zákony a při jejich prosazování se možná na nic neohlíží.

Mám z něj smíšený pocit. Stejný mívám, když poslouchám rap.

Starka: Mě se přece nemusíte bát

M n í š e k  p o d  B r d y (fis) - Paradoxně jen pár set metrů od místa, kde byl včera zatčen, dělal Jaroslav Starka zhruba před měsícem pro MF DNES rozhovor. V restauraci v Mníšku pod Brdy dostál pověsti muže přímých, ale kontroverzních názorů. Toto je jeho dosud nepublikovaná část.

Používáte v lize špinavé praktiky?
Ne. Člověk chce samozřejmě vyhrát, ale Starky se nemusíme bát. Proč byste měl? Já nedávno dostal od Oty Černého (šéf sportu v ČT) urážlivý mail a on píše, že ho od psaní většina lidí zrazovala, protože mu dám do držky. A tak Otovi Černému klidně přes noviny vzkazuji, že promě není soupeř. I když je veliký a silný, nemá srdce chlapa.

Pan Černý vám poslal mail v souvislosti s tím, že jste v Příbrami angažoval Ivana Horníka?
Ano. Já jsem ale zvyklý pomáhat spoustě lidem. Navíc jsou horší věci než hrušky a jabka, o nichž mluvil Horník podle policejních odposlechů.

Snad si také nemyslíte, že kapr je kapr, jak tvrdil obhájce sudího Zejdy.
Je hrozná škoda, že to někdo nepojal tak, že dal sto kilo jablek do kufru auta, pozval novináře a všechny jabka přivezl na pumpu... Ale ne, to je sranda. Také jsem to slyšel. Že kapr je kapr.

Myslíte si to taky?
To je debata, která nikam nevede. Nevím, co říct, to je věc právníků.

Mně jde o váš názor.
Je těžké odhadnout, co je v odposleších myšleno vážně a co je sranda. Každý si to musí obhájit sám před sebou.

Takže "kapr je kapr" mohla být legrace?
Řeknu kacířskou myšlenku: co když jsou všechny odposlechy falzifikát? Určitě jste to někdy viděl v kině. Je to možný, ne?

Možné je všechno, ale...
To jste řekl správně. Možné je všechno. Ve zveřejněných odposleších podle mě zůstalo tak 25 procent z toho, co bylo odposlechnuto.

Proč si to myslíte? Co v nich schází?
Horník přece určitě nemluvil jen s některými kluby, tak... Ale to nemá cenu, to se nikam nedostaneme.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Cristiano Ronaldo. Obchod, který mění fotbalové zvyklosti

Cristiano Ronaldo zdraví fanoušky Juventusu.

VIDEO Juventus Turín nezískal jen famózní jméno, ale taky příznivce po celém světě. A miliardy eur!Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

VIDEO Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale...

KOMENTÁŘ: Velkorysé Rusko? Nevěřte, že mu to vydrží

Ruský prezident Vladimir Putin polaskal trofej pro vítěze mistrovství světa,...

Three, two, one! Konec! Chytlavé odpočítávání v angličtině můžeme na další čtyři roky odložit,...

Mohl bych být spokojenější, říká o posilách sparťanský trenér Hapal

Trenér Sparty Pavel Hapal na tiskové konferenci.

Od vedení dostal tradičně náročné úkoly. Spartu má dovést do základní skupiny Evropské ligy, má...

Další z rubriky

Co když trenér nesplní cíl? Takhle vůbec nepřemýšlíme, řekl Kotalík

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík během předsezónní tiskové konference na...

Ben Chaim, Kaya, Plavšič, Štetina, Civič, Vukadinovič, Mavuba, Mandjeck, Janko, Dúbravka, Biabiany....

Trézéguet do Slavie nepřijde. Nabídka vypršela o půlnoci, uvádí klub

Egyptský záložník Trézéguet pálí na bránu v utkání s Uruguayí. Jeho pokus z...

Mohl to být největší přestup v historii české ligy, nakonec k němu nedojde. Egyptský fotbalista...

Evropská liga? Ne, já chtěl zpět do Teplic. Domů, říká záložník Moulis

Pavel Moulis se po sedmi letech oblékl do teplického dresu.

Sedmiletá odysea je u konce, fotbalista Pavel Moulis je zpátky v teplickém přístavu. A v...Najdete na iDNES.cz