Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český fotbal přišel o padesát milionů

23 2006
Westerburg - Český fotbal vydělal na mistrovství světa 130 milionů korun, avšak vyřazením ze základní skupiny o další značné příjmy přišel. "Náklady odhadujeme na třetinu sumy, kterou obdržíme od FIFA," řekl manažer týmu Vlastimil Košťál. Vydělaná částka se podle dohody dělí napůl mezi svaz a hráče.

Za start na šampionátu se příjmy zastavily na 130 milionech, což je automatický bonus pro všechny účastníky turnaje.

Každý další postup by však tuto částku výrazně zvýšil. Jen za osmifinálovou účast vyplatí FIFA v přepočtu každému týmu dalších 47,5 milionu korun a dalších šest milionů by přinesli sponzoři.

Titul mistrů světa by podle odhadů vynesl půl miliardy, ale finanční problémy svaz neočekává. Jeho roční rozpočet ve výši kolem 225 milionů pokryjí sponzorské smlouvy.

Ačkoli národní tým nesplnil základní cíl v podobě cesty do dalších bojů turnaje, o podporu významných sponzorů podle všeho nepřijde.

Už po prvním utkání s USA se totiž nechali zástupci nejvýznamnějších partnerů reprezentace slyšet, že svoji podporu prodlouží nejméně o další kvalifikační cyklus. To znamená, že přinejmenším do mistrovství Evropy v roce 2008 nemusejí mít svazoví ekonomové strach z nedostatku peněz pro reprezentaci.

Ani obava, že by neúspěch měl nějaký přímý dopad na financování výstavby národního stadionu, asi není opodstatněná. Případných 47,5 milionu korun by si totiž svaz stejně dělil podle dohody napůl s hráči a výsledná suma tak tvoří necelé procento z celkového objemu třímiliardového rozpočtu, s nímž se předběžně pro výstavbu počítá.

Je však možné, že neúspěch může zkomplikovat jednání s případnými investory i s politickými špičkami, které přislíbily pomoc.

Přesná čísla, jak se budou dělit získané peníze, svaz dosud neoznámil. Ale princip zůstává stejný jako před dvěma lety na mistrovství Evropy, kdy se rozdělovalo 370 milionů korun.

Z této sumy se nejdříve odečetly náklady na přípravu a pobyt týmu v Portugalsku ve výši asi 50 milionů. Svazová pokladna i hráči dostali po 160 milionech. Jisté je, že letos vydělají podstatně méně.

Přitom náklady na pobyt v Německu jsou údajně nižší, než byly v Portugalsku, a pobyt týmu na turnaji byl mnohem kratší než při tehdejší cestě do semifinále.

Pět procent z vydělané částky všichni účastníci MS věnují do Fondu solidarity FIFA, který má hradit následky zranění hráčů během mistrovství.

Celkový výdělek bude také zdaněn jednadvacetiprocentní daní. A dalších pět procent z čistého výtěžku věnují čeští fotbalisté a svaz do nově zřízeného fondu rozvoje českého fotbalu, na čemž se obě strany domluvily těsně před odjezdem do Německa. Hráčům a realizačnímu týmu tak zbude asi 30 milionů korun.

Autoři: ,


Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze