Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal budou místo Pelty řídit Zlámal a Berbr, volby se mohou posunout

Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2017
Český fotbal prochází hlubokou krizí. Předseda asociace Miroslav Pelta čelí obvinění v kauze dotací pro sport a soud ho navíc poslal do vazby. To všechno měsíc před volební valnou hromadou. Co bude následovat?

Kdo bude fotbal do voleb řídit?

Jak a kdy bude volební valná hromada probíhat?

Bude - a může vůbec - Pelta kandidovat? Postaví se mu někdo?

Český fotbal nyní odpovědi na tyto otázky hledá. Lidé z fotbalového prostředí jsou opatrní a vyčkávají.

Členové výkonného výboru, což je jakási fotbalová vláda, svolali na pondělí 8. května mimořádné zasedání. Na Strahově se setkají už bez svého předsedy Pelty, který v souvislosti s dotačními programy pro sport čelí obvinění a kterého Obvodní soud pro Prahu 1 poslal do vazby. -čtěte podrobnosti o rozhodnutí soudu

„Musíme se dohodnout na dalším postupu, seznámit se s situací a očistit se od nařčení. Nejdůležitější je teď zajistit chod FAČR, aby to nepostihlo dotační programy na chod akademií, kluby... Jednat budeme také o valné hromadě. Ve hře je i její přeložení. Právní oddělení připravuje rozbor,“ uvedl první místopředseda Zdeněk Zlámal.

Pelta je předsedou Fotbalové asociace České republiky od roku 2011. Nyní však funkci nemůže vykonávat. Zastupují ho místopředsedové, čili Zdeněk Zlámal a Roman Berbr. „Takovou možnost určují stanovy asociace,“ uvedla FAČR v oficiálním prohlášení.

Výkonný výbor v pondělí probere, jak bude v následujících dnech postupovat. Setkat se mají také majitelé profesionálních klubů.

„Ligová fotbalová asociace si uvědomuje vážnost situace, která během několika posledních dnů nastala, byť čerpáme informace pouze z médií. Ovšem je jednoznačné, že už nyní mají aktuální události negativní vliv na český fotbal včetně ligového. S ohledem na blížící se volební valnou hromadu bude svoláno setkání majitelů klubů, aby zde byl prodiskutován další postup profesionálních klubů,“ uvedla v prohlášení Ligová fotbalová asociace, která řídí první a druhou ligu.

Zatím platí, že 2. června proběhne ve vysočanském hotelu Clarion řádná valná hromada. Tam si měl fotbal zvolit nové vedení. Tedy nové... Jediným známým kandidátem na pozici předsedy byl právě Pelta, o jehož znovuzvolení se nepochybovalo.

Ale co teď, když je ve vazbě? Existují tři základní varianty.

Buď se narychlo objeví nový kandidát, kterého by musely podpořit alespoň tři krajské svazy, nebo sedm okresních svazů, či deset klubů. Ovšem uzávěrka přihlášek je už 12. května, čili přesně za týden. Takový člověk by následně musel získat podporu jak v české, tak v moravské komoře, což by bylo velmi složité. Kandidaturu zvažuje právnička Markéta Haindlová, přiznala pro iDNES.cz.

Nebo delegáti navzdory obvinění a vazbě zvolí na základě presumpce neviny Peltu, kterému stanovy kandidaturu nezakazují. Zatím není jasné, jestli už přihlášku podal.

Poslední variantou je, že volby proběhnou později, na mimořádné valné hromadě. Do té doby se buď vyřeší situace kolem Pelty, anebo z fotbalového prostředí vzejde nový kandidát.

Kromě Pelty čelí obvinění také přímo fotbalová asociace jako právnická osoba, která se však k situaci zatím obšírněji nevyjadřuje.

„V současné chvíli je předčasné cokoliv předjímat. Fotbalová asociace České republiky doposud nebyla seznámena se spisem, a tím pádem se nemůžeme ani detailně k ničemu vyjádřit. FAČR se nedopustila žádného protiprávního jednání, v řízení vystupuje aktivně a poskytuje orgánům činným v trestním řízení veškerou vyžádanou součinnost. FAČR s obviněním nesouhlasí, podala proti němu stížnost a požádala o nahlížení do spisu, aby měla o celé věci přesné informace,“ uvedla asociace v oficiálním prohlášení.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze