Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český fotbal má pomoci očistit ombudsman

Ivan Hašek | foto:  Dan Materna, MAFRA

25 2009
Cítíte se obětí tendenčního řízení zápasu ze strany rozhodčího? Máte pocit, že váš klub někdo "zařízl" a tím ho těžce poškodil? Obraťte se na fotbalového ombudsmana! Taková praxe bude možná v blízké budoucnosti v českém fotbale obvyklá, o zřízení funkce "ochránce fotbalových práv" totiž uvažuje předseda svazu Ivan Hašek.

Ombudsman by mu měl pomoci ve snaze očistit sport, v jehož čele stojí. "Fotbaloví činovníci domnívající se, že jim bylo ublíženo, by se na takového člověka mohli obracet a on by jim doporučoval další postup a svrchu by dohlížel na transparentní průběh řízení," vysvětluje Hašek.

Fotbalový šéf upozorňuje, že jde o velmi čerstvou, a tudíž dosud nedotaženou myšlenku. Poprvé se o ní bavil teprve v pondělí, a to s místopředsedy svazu, teď ji chce předložit k posouzení výkonnému výboru čili jím vedené vládě nad fotbalem.

velký rozhovor s ivanem haškem

Hašek prý zatím nemá v hlavě jméno vhodného kandidáta, zato má poměrně jasnou představu o jeho předpokladech: "Mělo by jít o dobrovolnou funkci a ten, kdo by ji vykonával, musí mít rád fotbal, musí být vážený a respektovaný a musí mít vysoké právní vzdělání."

Teď je ombudsmanem Hašek

Snadno lze uhodnout, co Haška na nápad s ombudsmanem přivedlo: neustále mu chodí stížnosti z amatérského fotbalu od těch, kteří doplatili na korupční prostředí. Tato "pošta" je důsledkem naděje, jež fotbalový národ vkládá do muže, který slíbil narovnání poměrů a zkažené morálky ve fotbale.

"Velmi si téhle důvěry vážím, ale zároveň není v mých silách na vše dohlédnout, to bych nedělal nic jiného," říká Hašek, jenž nyní roli ombudsmana víceméně supluje.

Že nápor proseb o pomoc nestíhá, to věrně ilustruje, v jakém stavu fotbal je. I když připustíme existenci notorických stěžovatelů, stále zbývá spousta dalších, kteří byli poškozeni předem domluveným divadlem.

Absolutně nenormální utkání

Nejkřiklavějším případem z poslední doby je zápas jihočeského přeboru mezi Hlubokou nad Vltavou a Bavorovicemi, kde domácí dostali čtyři červené a deset žlutých karet, zato hosté ani jednu. Za zápas, připomínající víc montypythonovský skeč než fotbal, dostal sudí od delegáta lichotivou známku...

Rozezlení funkcionáři Hluboké navštívili Haška osobně, ten následně označil utkání za "absolutně nenormální" a jeho řešení sleduje.

Další případ podezřelého střetnutí přivezla šéfovi svazu MF DNES – Hašek od ní převzal DVD z utkání Kralup nad Vltavou a Cítova. Domácí prohráli podle jejich mínění kvůli ovlivněnému sudímu 3:6, což šéfa a mecenáše klubu Vladimíra Matějčka roztrpčilo natolik, že říká: "Buď se bude zápas opakovat, nebo skončím s fotbalem."

Hašek tvrdil, že si záznam pustí, ale na kolik případů může osobně dohlédnout? Byť to tak podle sídel ukřivděných klubů vypadá, fotbalová špína se neděje jen nad Vltavou, ale jistě i nad Labem, nad Svratkou či nad Berounkou. Kdyby byla instituce ombudsmana ustanovena, její vykonavatel by se nenudil.

Autor:


Témata: DVD, Ivan Hašek




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze