Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český fotbal chystá revoluci: zavedení videorozhodčího

Rozhodčímu Janu Jílkovi by v budoucnu při sporných situacích mohlo pomáhat video. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

4 2009
Češi podle nového projektu o fotbalových rozhodčích chystají vpravdě revoluci: budou prosazovat zavedení videorozhodčího, který by během utkání posuzoval ty nejspornější situace.

Mimo jiné i s videorozhodčím počítá Mezinárodní virtuální škola pro rozhodčí. To je název projektu, který po budoucí domácí i zahraniční fotbalové rozhodčí připravil bývalý český sudí Robert Henn.

"Samozřejmě, že služeb videorozhodčího by se využívalo opravdu jen v těch nejspornějších situacích. Počítáme s tím, že prodlevy při zápasech by byla minimální," ujistil Henn na středeční tiskové konferenci.

V telefonátu z Londýna přispěl svým názorem také brankář české fotbalové reprezentace Petr Čech. "Samozřejmě jsem pro zavedení techniky, což by rozhodčím usnadnilo práci a zároveň eliminovalo bouřlivé reakce diváků," řekl Čech.

Boleslav - Ostrava: Lička dostal červenou kartu

"I pro mě by bylo dobré, kdybych prostřednictvím videorozhodčího okamžitě věděl, že sudí rozhodl správně. Emoce prostě k fotbalu patří a přicházející projekt by ty nežádoucí emoce jistě hodně omezil."

"V projektu jde především o zcela novou koncepci ve výchově a školení rozhodčích. Přičemž užitek by měla přinést nejen samotným sudím, ale i hráčům a klubům," řekl Henn.

Školící centrum pro rozhodčí by mělo mít sídlo buď ve strahovském tréninkovém centru Sparty, nebo by se stalo součástí nového sídla Českomoravského fotbalového svazu, které má být vybudováno v areálu strahovského stadionu Přátelství.

Projekt s oficiálním názvem International Virtual School for Referees (IVSR) bude využívat moderní technologie digitálního nahrávání a 3D virtuálního zobrazování skutečných situací z fotbalových zápasů jako pomůcky na podporu vzdělávání a dalšího tréninku a rozvoje rozhodčích.

"Očekáváme, že nové možnosti tréninku rozhodčích povedou ke zlepšení jejich práce při zápasech," přiblížil autor projektu Henn. "Zároveň by se měla zlepšit image rozhodčích mezi hráči, fanoušky a fotbalovými novináři."

"Přichází se s něčím novým, co může fotbalu pomoci. Sudí vesměs vnímáme jako prvek, který fotbal významně ovlivňuje," uvedl šéf slávistických fotbalistů Petr Doležal.

Italský rozhodčí Roberto Rosetti

"Leckdy se i my funkcionáři se snažíme hledat chyby ne u hráčů, ale u rozhodčího. Předpokládám, že tento nový projekt by opravdu mohl zlepšit náhled na rozhodčí a posunout fotbal na vyšší úroveň. Proto ho podporuju," doplnil Doležal.

Rovněž předseda svazové komise rozhodčích Luděk Macela projekt IVSR vítá. "Vnímám to jako něco nového, co by mělo rozhodčím jejich nelehkou práci usnadnit a samozřejmě i omezit leckdy nedůstojné dohadování a protesty přímo na hrací ploše," uvedl Macela mimo jiné.

Bývalý rozhodčí Henn si zatím netroufá říci datum, od něhož by se virtuální technika ve fotbale začala oficiálně používat.

"Je to běh na dlouhou trať, musí to projít schválením na úrovni našeho fotbalového svazu a poté to musí akceptovat UEFA a FIFA," poznamenal Henn.

Až bude mít projekt IVSR ze všech stran zelenou, tak například videorozhodčí by měl být zpočátku nasazován především v utkáních domácí první ligy.

"Ale třeba ten videorozhodčí se dá vyzkoušet například v přátelských a přípravných zápasech," poznamenal Henn.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze