Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Českou republiku zasáhla fotbalomanie

15 2003
Plné Staroměstské náměstí. Vyprodaný stadion Sparty. V ulicích Prahy stovky fanoušků v ostrých oranžových barvách. Česko ve středu zasáhla fotbalová horečka. Na MISTROVSTVÍ EVROPY se nepostupuje každý den. Hej! Hej! Hej! Hej! A znovu. Hej! Hej! Hej! Hej! Čeští fotbalisté dirigovali po zápase s Nizozemskem báječné divadlo.

Když zvedli ruce, zvedl je zároveň i tisícihlavý dav fanoušků. Tak se ve středu slavil postup na evropský šampionát 2004. Tak vrcholila fotbalová epidemie, která v tomto týdnu zasáhla Česko.


Fotbalový poker
Středeční zápas byl utkáním pravdy. Česko versus Nizozemsko v souboji o přímý postup na turnaj do Portugalska.

Byl to fotbalový poker, kde vítěz bere celý bank. A tenhle náboj pobláznil doslova celý národ. Každý u toho chtěl být.

Pořadatelé by snadno vyprodali stotisícový stadion. Přitom na Spartu, na jejímž hřišti se zápas hrál, se vešla necelá pětina.

Lukáš Fiantok z Malého Beranova, malé obce nedaleko Jihlavy, vyrazil na utkání bez lístku. "Tohle jsem si přece nemohl nechat ujít," říká mladý muž. "Prostě jsem si říkal, že když budu mít štěstí, uvidím zápas přímo, když ne, skončím někde v hospodě u televize."

Fiantok - jeden z mnoha, kteří podlehli fotbalové euforii - nakonec štěstí měl, i když ho to něco stálo. Za tři tisíce sehnal čtvrt hodiny před výkopem lístky od překupníka.

Stihl tak i úvodní českou hymnu, kterou zpívá Vratislav Kříž, sólista Národního divadla. Možná někdo čekal chorál, ale publikum se teprve rozehřívá.

Ke Křížovi se přidávají hvězdy českého mužstva Pavel Nedvěd či Jan Koller, který se u toho dokonce pohupuje, jako by šlapal zelí. Ale lidé? "Kde domov můj" pěje jen někdo, jako by si ostatní zatím šetřili hlasivky.

PROHLÉDNĚTE SI OBSÁHLOU
FOTOGALERII

Kdo se v tu chvíli rozhlíží po stadionu a jede očima od hlavní tribuny zprava doleva, vidí záplavu českých vlajek. Na nich je zpravidla napsané místo, odkud šťastlivci, na které zbyl lístek, přicestovali.

Tamhle je Frýdek-Místek, o kus dál Vysoké Mýto nebo Zlaté Hory. A samozřejmě Vigantice, vesnice na Valašsku pyšná na Milana Baroše a Reného Bolfa, muže v českém dresu, kteří odtud pocházejí.

České vlajky končí v levém rohu stadionu. Tam začíná oranžový les. Zhruba tři tisíce nizozemských fanoušků, všichni jednotně v oranžovém, tvoří českým příznivcům zdatnou konkurenci. Z jejich kouta vyhrává kapela, trubky a bubny dají dohromady jednoduchou, ale podmanivou kutálku.

Tu půlminutu před začátkem zápasu přehluší populární song Uhlíře se Svěrákem. "Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo," letí stadionem. Jsou to poslední slova, která hráči uslyší, než se vrhnou do boje.

Zápas začíná!
Kolem Edgara Davidse, opory Nizozemců, panuje všeobecné nadšení. Ale on si naštvaně posune na čelo barevné brýle, s nimiž hraje, a zmizí v tunelu vedoucím z trávníku k šatnám. Ještě se kloudně nezačalo a pro něj už vše končí. Vyloučen ve 14. minutě - co je pro Davidse tragédií, uvádí české fanoušky do stavu fotbalové nirvány.

Davidsův zákrok navíc znamená penaltu, tedy velkou šanci na první gól. Fanoušci hypnotizují své miláčky: kdo bude ten odvážný a k penaltě se postaví? Míč si bere Jan Koller - nohou si ho elegantně podkopne do náruče, pak jej staví na penaltu.

Vnímal v tu chvíli útočník transparent na jedné z tribun nad sebou? Stálo na něm: "Koller a spol., do toho! Ať je Euro hotovo!"

Koller se rozbíhá, chvíle hrobového ticha a pak stadion exploduje. Gól! To fotbalově krásné slovo zní ve stejné chvíli z tisíce hospod a barů i z pražského Staroměstského náměstí, kde lidé na dálku povzbuzovali u dvou velkoplošných obrazovek.

Stejný jásot se do poločasu ozve ještě jednou. Karel Poborský s mazaností Švejka přehodí nizozemského brankáře - 2:0!

Po přestávce však ještě přijdou perné chvíle. Nizozemci snižují a jsou to nervy. I z hlediště je cítit napětí. Ozývá se nesmělé "hoši bojovat!", ale občas i pískot. To by se v Anglii nebo v Nizozemsku nestalo, tam je publikum ještě vyspělejší. I tak to bylo ve středu na české poměry strhující představení.

Pak mladý útočník Milan Baroš dává po sólu třetí gól. Rozhodnuto! Je tu postup a vypukne radostný karneval!

Lidé byli fantastičtí
Nad Letnou sice nevybuchuje ohňostroj, protože trenér Karel Brückner si ho nepřál z pověrčivosti, aby velký úspěch nezakřikl. Ale i tak si fotbalisté s diváky společně užívají fotbalomanie.

Kapitán Pavel Nedvěd vystřeluje z pěstí střídavě palec a ukazováček. Palcem naznačuje: Byli jste jedničky! A ukazováčkem zamíří do hlediště, aby bylo jasné, koho tím myslí. "Lidé byli fantastičtí," řekne Nedvěd později. Ta slova mají váhu: vždyť právě Nedvěd nevycházel jeden čas s fanoušky nejlépe.

I nizozemští fanoušci stojí a tleskají: sportovně oceňují lepší tým. Vydrží i na českou hymnu, kterou tentokrát zpívá celý stadion. Z atmosféry mrazí. "Pro tyhle chvíle dělám fotbal," tvrdí trenér Karel Brückner, jindy muž bez emocí.

Lukáš Fiantok nasedne půlhodinu před půlnocí do auta, krátce po jedné v noci parkuje před domem v Malém Beranově, kde žije.

"Jsem o tři tisíce chudší, na takové peníze pár dní dělám," říká. "Ale nelituji toho - stálo to za to!"

Nizozemec Edgar Davids dostal v Praze na Letné červenou kartu.

Čeští fotbalisté děkují zaplněným ochozům letenského stadionu za podporu při zápase s Nizozemskem.

Před vstupem do hlediště na Letné prošli fanoušci důkladnou osobní prohlídkou.

Fanynka Česka si tvář pomalovala jako vlajku.

Český útočník Jan Koller (vlevo) a Frank de Boer z Nizozemska.

Útkání Česka s Nizozemskem sledovali fanoušci také ve sportbaru v Brně-Žabovřeskách.

Za tento penaltový faul na Karla Poborského si Edgar Davids vysloužil druhou žlutou kartu.

Nizozemský gólman Edwin van der Sar byl na penaltu Jana Kollera krátký.

Karel Poborský nastoupil v reprezentačním dresu ke 118 zápasům.

U velkoplošné obrazovky na Staroměstském náměstí se sešlo několik tisíc fandů českého fotbalu.

Spoluhráči gratulují Janu Kollerovi k proměněné penaltě.

Karel Poborský, nejlepší hráč večera.

VE VZDUCHU. Trenér Karel Brückner se ocitl po středeční výhře 3:1 nad Nizozemskem nad hlavami hráčů

Baroš sprintuje na nizozemskou branku, aby za okamžik definitivně pojistil vítězství

Zaskočený Davids protestuje proti vyloučení

Tomáš Galásek (vpravo) tančí na oslavu vítězství s masérem Karlem Mališem

Po vítězné bitvě ffotbalisté zpívají hymnu

Kollerovo vítězné gesto

Koller se raduje z prvního gólu

Koller právě proměnil penaltu

Nedvěd a Rosický oslavují vítězství nad Nizozemskem

Nedvěd oslavuje postup na EURO

Reprezentanti zdraví diváky po vítězné bitvě

Šmicer se svíjí v bolestech

Česká reprezentace před zápasem s Nizozemskem - stojící zleva: Koller, Bolf, Ujfaluši, Jiránek, Čech, Poborský. V podřepu: Galásek, Nedvěd, Rosický, Šmicer, Grygera.

Je dobojováno, Koller se zdraví s Vachouškem

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze