Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko začne boj o ME 2008 doma s Walesem

9 2006
Praha - Na úvod doma Wales, na závěr cesta na Kypr. Tyto zápasy českého mužstva rámují fotbalovou kvalifikaci o účast na mistrovství Evropy 2008, jehož pořadateli jsou Švýcarsko a Rakousko. "I když jsme ze svých plánů museli něco slevit, dopadlo to pro nás nakonec příznivě," prohlásil těsně po šestihodinovém jednání reprezentační trenér Karel Brückner.

S papírově nejsilnějším soupeřem Německem hraje český tým příští rok v sobotu 24. března doma a ve středu 17. října na půdě soupeře. Prestižní duely se Slovenskem čekají Brücknerův tým letos ve středu 6. září venku a příští rok v sobotu 17. listopadu doma.    

Program zápasů kvalifikační skupiny D se dohodl na čtvrteční schůzce všech zainteresovaných ve Frankfurtu nad Mohanem.

"Jsme rádi, že to dopadlo právě takhle, ale až samotná kvalifikace ukáže, jestli to vyšlo tak dobře, jak si dnes myslíme," dodal Brückner na tiskové konferenci, která po jednání ve Frankfurtu proběhla.

Jednání se za Českomoravský fotbalový svaz vedle Brücknera zúčastnili místopředseda svazu Jaroslav Vacek, svazový generální sekretář Petr Fousek a jeho někdejší dlouholetý předchůdce Rudolf Baťa.

A v čem museli čeští fotbaloví diplomaté na čtvrteční schůzce slevit?

"Takové naše maximum bylo, že s Německem jsme chtěli hrát nejdřív u nich," poznamenal jeden z českých vyjednavačů Petr Fousek. "Na druhou stranu tenhle ústupek nám pak pomohl při dalším jednání, protože jsme na této schůzce postupovali ruku v ruce právě s Němci."

Ostatní účastníci se potom podle Fouska společnému postupu reprezentací, které byly do skupiny losovány jako nejvýše nasazené, víceméně přizpůsobili. Česko šlo do nedávného losu v Montreux z prvního a Německo z druhého výkonnostního koše.

Podle Fouska bylo jednání přesto dost obtížné.

"Abych pravdu řekl, spíš jsme na začátku schůzky počítali s tím, že po třetí hodině podepíšeme protokol o tom, že jsme se nedohodli. A že program zápasů naší skupiny tak necháme na losu UEFA," pokračoval Fousek.

"Ale složité jednání se postupně kultivovalo, trochu se to zaseklo jen když došlo na vzájemné zápasy Slovenska s Kyprem. Ale nakonec jsme mohli podepsat protokol o dohodě."

Ještě než se začalo mluvit o pořadí jednotlivých zápasů, účastníci schůzky si řekli, že hranicí je patnáctá hodina.

"Takhle jsme se vlastně domluvili už na středeční společné večeři s tím, že jsme si všichni na čtvrteční podvečer a večer zabukovali letenky na cestu domů. A ve čtvrtek jsme se shodli, že jednání nebudeme přerušovat obědem, abychom těch šest hodin měli jen a jen na to dohadování," přiblížil ještě Fousek.

Svazový generální sekretář souhlasí s trenérem Brücknerem, že jednání nakonec pro českou reprezentaci skončilo příjemným výsledkem.

"V podstatě můžeme říci, že většinu svých výchozích pozic jsme uhájili," shrnul Fousek.

UEFA stanovila čtrnáct kvalifikačních termínů

Evropská fotbalová unie (UEFA) určila pro tuto kvalifikaci celkem čtrnáct oficiálních závazných termínů. Čtyřikrát platí pro letošní podzim, čtyřikrát pro příští rok na jaře a šestkrát pro podzim.

Všech čtrnáct termínů však využijí pouze mužstva z osmičlenné kvalifikační skupiny A. Zbývajících sedm skupin je sedmičlenných, tedy i skupina D, v níž se setkaly reprezentace Česka, Německa, Slovenska, Irska, Walesu, Kypru a San Marina.

V sedmičlenných skupinách sehraje každý tým celkem dvanáct zápasů, takže dva oficiální kvalifikační termíny zůstanou každému účastníkovi kvalifikace volné.

Pro čtyři duely D skupiny budou využité i termíny, které UEFA stanovila pro přátelské zápasy. "Tyto termíny se musely použít ve chvílích, kdy to vypadalo, že se na kompletním programu zápasů nedohodneme," vysvětlil Fousek. 

Kompletní program kvalifikační skupiny D

2006
sobota 2. září:
Česko - Wales, Německo - Irsko, Slovensko - Kypr
středa 6. září: Slovensko - Česko, San Marino - Německo 

sobota 7. října: Česko - San Marino, Wales - Slovensko, Kypr - Irsko
středa 11. října: Irsko - Česko, Slovensko - Německo, Wales - Kypr

termín UEFA pro přátelská utkání
středa 15. listopadu:
Irsko - San Marino, Kypr - Německo 

2007
termín UEFA pro přátelská utkání
středa 7. února:
San Marino - Irsko

sobota 24. března: Česko - Německo, Irsko - Wales, Kypr - Slovensko
středa 28. března: Česko - Kypr, Wales - San Marino, Irsko - Slovensko

sobota 2. června: Wales - Česko, Německo - San Marino 
středa 6. června: Německo - Slovensko

termín UEFA pro přátelská utkání
středa 22. srpna:
San Marino - Kypr 

sobota 8. září: San Marino - Česko, Wales - Německo, Slovensko - Irsko
středa 12. září: Česko - Irsko, Slovensko - Wales, Kypr - San Marino

sobota 13. října: Kypr - Wales, Irsko - Německo, Slovensko - San Marino
středa 17. října: Německo - Česko, Irsko - Kypr, San Marino - Wales

sobota 17. listopadu: Česko - Slovensko, Německo - Kypr, Wales - Irsko
středa 21. listopadu: Kypr - Česko, Německo - Wales, San Marino - Slovensko

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze