Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko přece není jen Lafata, říká Galis

5 2006
Bratislava - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V neděli při obědě, den po kvalifikačním vítězství nad Kyprem, si slovenští fotbalisté dovolili malou oslavu. Střelec dvou sobotních gólů Marek Mintál z bundesligového Norimberku dostal narozeninový dort, protože v den zápasu měl devětadvacet let. "Ale radši bych takhle slavil až po výhře nad Českem. S tím nás čeká těžší práce, než jako to bylo s Kyprem," poznamenal oslavenec.

Slovensko na bratislavském Tehelném poli porazilo Kypr 6:1 a ve středu na témže stadionu hostí fotbalisty Česka.

Fotbalové jubileum slavil v sobotu jiný slovenský reprezentant Miroslav Karhan. Proti Kypru to byl jeho osmdesátý reprezentační start. O jeden tak překonal dosavadního rekordmana Lubomíra Moravčíka, který má započítané ještě starty za federální výběr Československa.

Karhan všech osmdesát startů nasbíral v samostatné slovenské reprezentaci, která začala fungovat v roce 1994. Stejně jako česká, když koncem roku 1993 poslední československý tým nepostoupil na mistrovství světa do USA.

"Jsem jediný, kdo pamatuje všechny trenéry samostatné slovenské reprezentace," pochlubil se Karhan, který nastupuje za Wolfsburg. Od roku 1994 se na slovenské reprezentační lavičce vystřídali Jozef Vengloš, Jozef Jankech, Dušan Radolský, Dušan Galis, Jozef Adamec, Ladislav Jurkemik a od ledna 2004 vede Slováky opět Galis.

Nedělní dopoledne se slovenští fotbalisté podobně jako Češi věnovali lehkému tréninku a regeneraci, po odpoledním volnu se k večeru sešli u hodnocení sobotního zápasu s Kyprem a zároveň si už u videa prohlédli některé sekvence z teplického utkání Česko - Wales 2:1.

V pondělí před polednem slovenští hráči absolvovali oblíbenou procházku v lesoparku Koliba, který se zdvíhá nad Bratislavou. Tento způsob aktivního odpočinku zavedl před domácími zápasy trenér Galis a do stejných míst se jeho svěřenci chystají i zítra.

To už však budou mít po pondělním večerním tréninku, který sice byl neplánován na hodinu středečního zápasu, tedy na 20.15, ale Slováci byli na hřišti už v půl osmé.

Tou dobou se na krátké rozhovory začali trousit místní novináři, ale mohli se jen dívat, jak už mají hráče na povel asistenti Ivan Hucko s Peterem Zelenským. Hlavní kouč Dušan Galis všechno zadumaně sledoval, podobně jako to dělá český trenér Karel Brückner.

A krátce před osmou byli všichni žurnalisté z areálu vykázáni ochrankou, zbývající část tréninku byla zavřená.

Ve slovenských novinách se píše a mezi slovenskými fanoušky mluví nejvíc o hrdinovi teplického zápasu Davidu Lafatovi. Titulky "Čechy spasil Lafata" a podobnými se to v tisku jen hemží.

Lafatova hvězda totiž po delší odmlce vylétla až v tomto ligovém ročníku. To začal dávat góly za Jablonec, kde je od ledna letošního roku. Loňský podzim strávil neúspěšně v řeckém týmu Škoda Xanthi, v témže roce na jaře se mu příliš nevedlo v Českých Budějovicích, které z nejvyšší soutěže sestupovaly.

"Hrál jsem s Lafatou na podzim před dvěma lety v Budějovicích. Je to šikovný koncový útočník s čichem na góly," říká slovenský reprezentant Matej Krajčík, dnes pravý obránce pražské Slavie. "A v sobotu proti Walesu stál David při Sionkových centrech zase na tom správném místě."

Zkušený slovenský kouč Galis však hysterii jménem Lafata mírní: "Česká reprezentace, to přece není jenom Lafata!" A připomíná jména jako Rosický, Koller, Čech. Přičemž experti v Česku i na Slovensku jsou přesvědčeni, že trenér Karel Brückner vytáhne do středečního fotbalového boje znovu s útočnou dvojicí Koller - Kulič.Najdete na iDNES.czmobilní verze