Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko nestihne připravit kandidaturu na Euro 2020, tvrdí nový ministr

Stadion v Edenu je nejmodernějším v Česku, kritériím pro hostitelství Eura 2020 přesto nevyhovuje. | foto:  Dan Materna, MAFRA

8 2014
Česká republika se pravděpodobně bude muset vzdát velkého plánu na spolupořadatelství fotbalového Eura 2020. Podle budoucího ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka nestihne včas schválit garance na výstavbu nutného stadionu.

Fotbalová asociace ČR v čele s Miroslavem Peltou chtěla využít příležitosti, že se EURO 2020 bude konat ve 13 evropských městech, a hodlala získat tři zápasy do Prahy. K tomu je třeba mít stadion minimálně pro 30 tisíc lidí, který však v metropoli není. Bylo by tedy třeba postavit nový stadion na Strahově, či zvýšit kapacitu stadionu v Edenu.

Plán výstavby a všechny další podklady musí FAČR dodat na UEFA do 25. dubna a to za současné politické situace nebude možné, jelikož Pelta potřebuje finanční záruky od státu. A novou vládu prezident Miloš Zeman stále nejmenoval.

"Já mám obavu, že v tuto chvíli, i vzhledem k tomu, že stále není jmenovaná vláda, nebudeme schopni tuto garanci dát do potřebného termínu," řekl Chládek v pořadu 20 minut Radiožurnálu. "Garanci by musela dát celá vláda, nemůže to dát jeden ministr. Já jsem velkým fanouškem sportu, velkým fanouškem fotbalu, mně by se to líbilo. Na druhé straně je otázka ekonomické únosnosti takovéto akce," dodal.

Pesimisticky se ke kandidatuře staví i Pelta. "Jsem pesimista, protože čas není šibeniční, ale z mého pohledu je už za hranou. Nechci něco řešit horkou jehlou. Když se rozhodneme, musí být naprosto jasné financování i všechny věci okolo. Nechci se dostat do situace, že by z toho zase byla černá kaňka na českém sportu," řekl Pelta v prosinci pro deník Sport.

"Vládní záruka je zásadní, jenže vláda se stále tvoří, takže teď nebude jednoduché za nimi přijít a chtít po nich nějaké záruky a peníze," doplnil Pelta, který by chtěl mít do konce ledna definitivně jasno, jestli bude FAČR o kandidaturu bojovat, nebo ji vzdá.

O zařazení mezi 13 hostitelských měst se hlásí 32 evropských zemí. "To je pro nás nevýhoda. Pokud bychom neměli dokonalou kandidaturu, naše šance by se výrazně snižovala," dodal Pelta.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze