Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko má na Euro dostat šest tisíc lístků

18 2003
Praha - Fotbalové šílenství v Česku roste. Fanoušci už devět měsíců před začátkem evropského mistrovství shánějí lístky, svaz hledá hotel a soupeře k přípravě. Sháníte lístky na zápasy českých fotbalistů na fotbalovém mistrovství Evropy? Ještě vydržte, radí svaz. „Čeká se na losování základních skupin, lístky se budou řešit nejdřív v prosinci,“ oznámil mluvčí svazu Daniel Macho.

Vítězství nad Nizozemskem, jímž se národní tým před týdnem kvalifikoval na Euro, spustil v zemi vlnu fotbalového nadšení.

Třebaže šampionát začne až 12. června příštího roku, lidé už teď houfně telefonují na svaz. Chtějí ve frontě zájemců o lístky urvat co nejlepší místo. „Není však jisté, že uspěje ten, kdo se ozve dřív,“ upozornil Macho. Ve hře jsou totiž i jiné způsoby distribuce včetně toho, který svaz uplatnil při minulém šampionátu: tehdy se losovalo.

Jakým způsobem bude možné vstupenky získat a kolik jich vůbec českým fanouškům připadne, o tom v těchto dnech jedná evropská fotbalová unie UEFA v Bratislavě. Možná se však ani tam nerozhodne. Jasno má být nejpozději v půli prosince.

„Zatím nemáme informace. Je možné, že UEFA bude lístky prodávat sama přes internet a svaz nebude mít možnost cokoli ovlivnit,“ odhaduje Macho. Česko by mělo dostat zhruba šest tisíc vstupenek na každý zápas. Konkrétní číslo je odvislé od kapacity stadionů, na nichž bude reprezentace hrát.

O nich, stejně jako o soupeřích pro základní skupinu, rozhodne los 30. listopadu. Při něm bude Česko nejhůř ve druhém koši. O nasazení rozhoduje UEFA, ovlivnit jej mohou i výsledky posledního kola kvalifikace - český tým hraje v Rakousku.

Svazoví úředníci zažívají perné dny. Řeší, s kým bude reprezentace hrát přípravná utkání, kde bude v Portugalsku bydlet nebo kdo o ni bude pečovat. „Máme toho dost. Ale jsou to příjemné starosti,“ usmál se generální sekretář svazu Petr Fousek.

Do Eura může Česko odehrát až šest přátelských zápasů. Jeden v listopadu místo baráže a pět na jaře. A s kým? Trenér Brückner mluvil o Švédsku, Turecku, Jugoslávii. Velký zájem má prý Argentina. „Jednáme samozřejmě s těmi nejsilnějšími,“ potvrdil Fousek. „Ale záležet bude na losu Eura a na následném losu kvalifikačních skupin pro mistrovství světa 2006.“

A kde budou fotbalisté během mistrovství bydlet? Opět záleží na tom, do které skupiny je zařadí los. Ale už dopředu pošle svaz do Portugalska inspekci. „Máme předjednané možnosti, z nichž budeme vybírat. Konečné slovo má samozřejmě pan Brückner,“ uvedl Fousek. „A bereme s sebou vlastního kuchaře, ten se velmi osvědčil.“

Fanynka Česka si tvář pomalovala jako vlajku.

Autoři:


Témata: Baráž, Petr Fousek, UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze