Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blbá nálada? To se nesmí stát. Fotbalistům jde proti Kazachstánu o hodně

Vyčítavé pohledy českých fotbalistů v duelu s Lotyšskem | foto:  Michal Šula, MAFRA

2 2015
Bez Rosického. Lístky za tisícovku. Poslední výsledky nepovedené. A příštím soupeřem Kazachstán... Jak se to podepíše na náladě fotbalové reprezentace? Není ani jisté, že bude v Plzni na zápas kvalifikace mistrovství Evropy vyprodáno.

Nestává se často, aby do sportovní redakce MF DNES doletěl otevřený dopis s tak naléhavou výzvou. Ivo Opletal, řadový fanoušek z Olomouce, se odhodlal a oslovil reprezentačního trenéra Pavla Vrbu: „Vážený pane Vrbo, zvažte prosím, zda už nenastal pravý čas potěšit nás, odpůrce působení Petra Čecha v reprezentaci. Dejte šanci Tomáši Vaclíkovi.“

Pan Opletal není sám, kdo fandí spíš brankáři z Basileje, ovšem minimálně pro čtvrteční souboj s Kazachstánem má smůlu. V brance bude Petr Čech, český kapitán.

Bylo by od trenéra příliš troufalé i netaktické, kdyby udělal brankářskou revoluci zrovna teď. Čech po roce strádání konečně pravidelně chytá za Arsenal a navíc národní mužstvo musí řešit daleko ošidnější problémy.

Jak se vypořádat s absencí kapitána Rosického. Jak poskládat středovou řadu, když z poslední kvalifikace zůstal jediný „mohykán“ - Dočkal. Jak přesvědčit fanoušky, aby ve čtvrtek večer přišli, nenechali se odradit drahým vstupným a zapomněli na skandál kolem diktátorského chování místopředsedy Berbra.

Stojí Kazaši za tisícovku?

Je toho víc, co musí trenér Vrba vyřešit, aby se cesta na Euro 2016 nepokazila. A to hned - dvojsouboj s Kazachstánem a v Lotyšsku může mít fatální význam. Tým potřebuje šest bodů. Když je získá, bude mít pro kvalifikační finiš docela klid. Pokud ne, nastanou komplikace.

Proto zaráží, že ještě v úterý zbývalo na pokladnách v Plzni tisíc lístků. Nejlevnější za 490, nejdražší za 990. Pokud si uvědomíme, že další stovky vrátí fotbalová asociace z rezervované kvóty, je dost pravděpodobné, že nebude vyprodáno.

Pamatujete březnový trapas s Lotyšskem, kdy se v Edenu smutně zaplnilo jen 65 procent sedaček. Důvod? Drahé lístky. Nejlevnější za 590 korun.

Marketingová společnost STES tehdy připustila, že to zvrtala, jenže situace se opakuje. „Při určování ceny jsme přihlédli ke kapacitě stadionu a poptávce, která je v Plzni tradičně velká. Prodej probíhá už několik týdnů a o lístky je zájem. Věříme, že bude stadion na čtvrteční zápas zaplněný,“ uvedl STES.

Oživí mužstvo nová krev?

Kazachstán je nejslabší tým skupiny a v Plzni je cenová relace lístků stejná jako na Island, kdy se hrál přímý duel o první místo a vracel se milovaný trenér Vrba. „Věříme, že nás fanoušci zase podpoří,“ řekl Vrba.

Jenže: pokud si můžete za tisícovku koupit celý balíček na tři zápasy Plzně v Evropské lize, chce se vám platit tisícovku na Kazachy? Česko je nadšený fotbalový národ jen ve chvíli, kdy se daří. Nebo když přijede věhlasný soupeř. Na to by se mělo myslet vždy, když chcete vyprodat stadion proti Kazachům.

Fanoušci třeba překvapí, v Plzni to umějí. O zájmu dost napoví už středeční otevřený trénink od 18.15 hodin. Každopádně hlavní úkol nemají fandové, nýbrž hráči s koučem. Protože se už třikrát za sebou nevyhrálo, je dobře, že mužstvo oživí nová krev.

Hráči jako Pavelka, Skalák, Kopic, Novák nebo Škoda mají exkluzivní šanci, jak na sebe upozornit a ukázat, že jsou podobně kvalitní jako Vácha, Plašil, Necid, Pilař nebo Michal a Václav Kadlecové.

Jedna absence však nepřebolí. Útočník David Lafata to řekl trefně: „Když se říká, že každý z nás je nahraditelný, u Tomáše Rosického to neplatí. Takový fotbalista tady dlouho nebyl a možná zase dalších sto let nebude. Když se nedařilo, byl schopný vzít to na sebe. Musíme ho nahradit kolektivně.“

I bez Rosického stojí před národním týmem jednoznačná povinnost: porazit Kazachy, důstojně uctít památku zesnulého Josefa Masopusta a vyhnout se blbé náladě, která se kolem fotbalu nebezpečně plíží.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze