Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko bez Ligy mistrů nepřichází jen o peníze

Spartak Moskva - Liberec: Čech inkasuje - Liberecký gólman Marek Čech na střelu Brazilce Mozarta nedosáhl. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

25 2006
Praha - I kvůli hráči jménem Mozart neuslyší žádný český klub v této sezoně podmanivou skladbu, jež uvádí zápasy Ligy mistrů. Mozart dal za Spartak Moskva jeden ze dvou gólů, které zabránily jít do soutěže Liberci. Druhý český zástupce v kvalifikaci, Mladá Boleslav, nestačil na Galatasaray Istanbul.

"Vyřazení bych neviděl jako tragédii," prohlašuje liberecký kouč Vítězslav Lavička. Stejně mluví i jeho boleslavský kolega Dušan Uhrin.

Jisté však je, že bez Ligy mistrů bude český fotbal chudší. A nejsou tím myšleny pouze peníze.

O co vše může český fotbal přijít?

O finanční odměny.
Bohatnout budou jiní. Na bankovní konto žádného českého klubu nedorazí stomilionová prémie za postup. Dalších 9 milionů se vyplácí za každou výhru, poloviční suma za remízu.

Takové peníze budou celému českému fotbalu chybět. Neprofitovali by z nich pouze účastníci Ligy mistrů, ale i další kluby, které by jim mohly za slušné peníze prodat hráče.

Pohár UEFA, kam jdou z Česka čtyři kluby, takhle štědrý zdaleka není. Může být i ztrátový, s jistotou je výdělečný až od závěrečných kol.

"Evropská asociace chce i v Poháru UEFA zavést centrální marketing, na jehož základě by plošně rozdávala odměny," informuje generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek. "Ale to je ještě otázka let."

O pohárový koeficient.

Záleží na počínání klubů v Poháru UEFA. "Pokud by všechny měly v Poháru UEFA dobré výsledky, může to být víc, než kdyby byl jeden klub úspěšný v Lize mistrů," tvrdí Fousek.

Přesto může být udržení nynější 15. příčky z hlediska koeficientu složité. Patnácté místo je přitom klíčové: země z něj posílá tým do druhého a tým do 3. předkola Ligy mistrů. Tento model uplatnilo Česko letos a má ho garantován i pro příští rok.

Stačí ale, aby v žebříčku spadlo o příčku níž, a smí vyslat už pouze jediného zástupce do 3. předkola.

Návod na udržení 15. pozice nelze zatím stanovit, závisí i na výsledcích konkurenčních zemí, hlavně Řecka, Turecka a Bulharska. Pokud však tři české kluby nepostoupí do skupin Poháru UEFA a neuhrají v nich solidní výsledky, mohou nastat problémy.

O prestiž.
Pouze Sparta jako jediný český klub v historii okusila Ligu mistrů. Teď v ní není ani ona, naopak je tam šest jiných klubů z východní Evropy, mimo jiné Steaua Bukurešť nebo Levski Sofia.

"V Rumunsku a Bulharsku se nyní oprávněně radují, ale k trvalému kreditu je třeba účast v soutěži zopakovat," neobává se Fousek ztráty věhlasu, jemuž se Česko díky víceméně pravidelným účastem Sparty těší. "Kam přijedu, tam vědí, že Sparta a Liga mistrů patří k sobě. Myslím, že roli Sparty v tomto směru doceníme až s odstupem času."

O zážitky.
Ještě minulý rok se mohli čeští fanoušci kochat uměním hvězdného útočníka Henryho, když na Spartu přijel Arsenal. Letos nic srovnatelného nebude: v Poháru UEFA světová extratřída fotbalistů neběhá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze