Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští fotbalisté musí s Arménií uspět, aby se letos ještě vrátili domů

Český záložník Jaroslav Plašil (vpravo) brání Valerika Aleksanjana z Arménie v kvalifikačním utkání v Jerevanu. | foto: Profimedia.cz

6 2013
Stadion v Edenu je připravený na další velkou událost. Po pátečním Superpoháru se tu hraje o­ budoucnost českého fotbalu. Utkání s Arménií začne v 18.00. Na pokladnách zbývá pár stovek lístků.

Taky jste si při cestách autem všimli obřích reklamních poutačů, na kterých kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický a jeho tři parťáci běží s míčem u nohy? Pokud byste u billboardu trochu přibrzdili, můžete si všimnout roztrhané brazilské vlaječky a sloganu: "Mission Possible! Pomozte nám prostřílet si cestu."

Ano, teď nastal čas, aby fotbalový národ držel pospolu, protože začíná nejdůležitější fáze kvalifikace o mistrovství světa 2014 v Brazílii. Český tým si zatím stačil nadělat dost problémů, ale postupová mise ztracená není. "Všichni věříme, že se nám to může podařit," zdůraznil trenér Michal Bílek.

Pokud se to Bílkovým mužům podaří, bude to Mission Possible, jak křičí z billboardů. Pokud ne, český fotbal se zařadí mezi zklamané, pokořené a rozhárané. Podruhé za sebou by chyběl na mistrovství světa, nezískal by finanční injekci 175 milionů a reprezentace by mohla upadnout do skepse.

Mise záchranářů: díl první

Nebuďme pesimisté, záchranářská mise právě startuje. Pro začátek by měla mít čtyři kapitoly, ta první nese název Arménie.

"Za každou cenu musíme získat tři body. Jakýkoliv jiný výsledek by byl vážnou komplikací. Vlastně by to byla skoro konečná," prohlásil obránce David Limberský, než si ve čtvrtek mužstvo poprvé zatrénovalo v pražském Edenu. Právě tam se rozhodne, jak bude záchranářská mise pokračovat.

Zatím je jisté pouze to, že za dalšími třemi díly se z Prahy poletí. Hned v úterý se hraje v Itálii, 11. října na Maltě a 15. října v Bulharsku.

Chtějí-li fotbalisté dál snít o světovém šampionátu, potřebují se letos ještě jednou vrátit domů. Že nerozumíte? Hned vysvětlíme. Po pátečním utkání se totiž zbytek kvalifikace odehraje na hřištích soupeřů, teprve jeden ze dvou barážových zápasů by reprezentaci vrátil do Česka.

Ano, právě listopadová baráž je cílem, ke kterému národní mužstvo vzhlíží. Hráči tuší, že suverénní Italy v tabulce přeskočit nemůžou, jinak si ovšem věří, že dosavadní ztráty dokážou zacelit.

Tým potřebuje alespoň deset bodů ze zbývajících čtyř zápasů, aby měl situaci víceméně pod svou kontrolou. Konkrétně mluvíme o druhém místě, čili o vstupence do baráže.

"Propočty jsou spíš pro fanoušky. My musíme na hřišti vydolovat tři body a pokračovat dál. Všechno ostatní je kdyby," uvedl obránce Michal Kadlec. Jistě, i tak se to dá říct.

Pozor na Armény. Jsou šikovní

Arméni se v očích diváků nemístně podceňují, ale pozor na ně! Především v útočné fázi jsou ohromně šikovní. Sice z posledních čtyř zápasů nedali třikrát ani gól, ale v červnu senzačně rozstříleli 4:0 Dánsko na jeho hřišti. Hubený dravec Mchitarjan se řadí mezi nové evropské superhvězdy.

Češi vsadí na jistotu, podobně jako v prvním duelu v Jerevanu, kde vyhráli 3:0. Pečlivě obsadili střed hřiště, nechali soupeře hrát a­ pak ho uštkli. Poprvé, podruhé, potřetí... Tehdejšího hrdinu Vydru, který je zraněný, zastoupí nahecovaný čahoun Kozák a ­místo vykartovaného záložníka Daridy může hrát sparťan Hušbauer.

Takže, pánové, letí k vám výzva od fanoušků: Vraťte se letos ještě jednou domů!

Autor:


PRAGMA personální agentura s.r.o.
Solution Expert Finance

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze