Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Českému fotbalu se blíží klíčové okamžiky jara. Kdo bude v nominaci?

Reprezentační kouč Petr Rada stojí před klíčovými okamžiky letošního jara | foto: Michal ŠulaMF DNES

18 2009
Českým fotbalistům se přiblížily dva jarní kvalifikační zápasy. Jde o jediné soutěžní duely, které tým trenéra Petra Rady v první polovině roku sehraje.

Přestože kvalifikace vrcholí na podzim, nadcházející utkání ve Slovinsku (sobota 28. března) a doma se Slovenskem (středa 1. dubna) mohou mít na konečný účet kvalifikace zásadní vliv.

Pokud nyní Česko oba zápasy vyhraje, k postupu by potom nejspíš stačilo bodovat naplno ve třech  zbývajících podzimních domácích utkáních. Čeští reprezentanti hrají ve druhé polovině roku postupně na Slovensku a doma se San Marinem, Polskem a Severním Irskem.

Při eventuální katastrofickém scénáři, podle něhož by teď Češi nebodovali ani ve Slovinsku, ani se Slovenskem, by se však postup na mistrovství světa hodně vzdálil. Jisté by nebylo ani druhé místo ve skupině, které může vynést baráž.

Pro Radovy muže tak platí: uhrát co nejlepší výsledek va slovinském Mariboru a poté splnit domácí vítěznou povinnost se Slovenskem v Praze na Letné.

Trenér petr rada

Na katastrofický scénář myslet nesmíme. Chceme ve Slovinsku i se Slovenskem uspět!

"Na katastrofický scénář nechci ani pomyslet, to by pak byl podzim hodně dramatický," říká Rada, který se v úterý vrátil z inspekční cesty v Anglii. "My samozřejmě chceme v obou blížících se zápasech uspět co nejlíp."

Český kouč oznámí nominaci ve čtvrtek. Pokud jde o seznam jmen pro dvojzápas, Rada tak učiní ve své reprezentační kariéře podruhé. Poprvé na dvojzápas nominoval loni v říjnu, kdy národní mužstvo čekal duel v Polsku a doma se Slovinskem. První zápas Česko prohrálo 1:2, ve druhém zvítězilo 1:0.

Tehdy Rada oznámil jedenadvacet jmen a nyní trenér připustil, že stejný počet hráčů hodlá povolat i tentokrát.

Tenkrát to byli tři gólmani, šest obránců, osm záložníků a čtyři útočníci. Ani v tomto ohledu by se nominace výrazně lišit neměla.

"Prozradit můžu, že v nominaci se znovu objeví tři brankáři a čtyři útočníci. Pokud jde o obránce a záložníky tam ještě do všech detailů jasno nemám," poznamenal Rada.

Mezi gólmany by neměli chybět jednička Čech a současná dvojka Drobný. Další brankář Zítka, který při neúčasti Čecha podržel české mužstvo v podzimním zápase se Slovinskem, je zraněný. Rada tak zřejmě opět sáhne po veteránu Vaniakovi, podobně jako při únorové přípravě v Maroku.

Pro útok se nabízí pětice Baroš, Svěrkoš, Necid, Fenin a Bednář. Vzhledem k tomu, že Bednář z týmu West Bromwich proseděl pondělní zápas Premier League na West Hamu jen na lavičce, má trenér Rada o útočné čtveřici jasno.

Zmíněná ligová dohrávka v Londýně, při níž byl Rada v hledišti, skončila bezbrankovou remízou.

Petr Rada"Výsledek do značné míry ovlivnilo, že domácímu West Hamu chyběli čtyři klíčoví hráči," říká Rada. "A pokud jde o Kováče, tak ten si v zápase svoje odehrál."

Mezi zadáky s největší pravděpodobností není co řešit, v nominaci by se měli objevit osvědčení Grygera, Jankulovski, Ujfaluši, Rozehnal, Pospěch a Kadlec.

Pro středovou řadu, v níž je při absenci zraněného Rosického chronický nedostatek tvořivých hráčů, přicházejí v úvahu Sionko, Jarolím, Kováč, Plašil, Polák a jistě i Matějovský, přestože právě tomuto záložníkovi přípravný zápas v Maroku zjevně nesedl.

A další jména pro střed pole? Už pouze Šírl, Kladrubský a Rajnoch. Vlčkovi z Anderlechtu patří v posledních týdnech místo na lavičce náhradníků.

Trenér Rada se z Anglie vrátil se smíšenými pocity. Těší ho, že Rosický už má podkolenní šlachu v pořádku, a že v posledním týdnu ho přibrzdilo jen natažené tříslo. Naopak vrásky mu přidělal fakt, že kvůli přechodným potížím s tříslem s Rosickým pro nynější dvojzápas počítat nemůže.

"V pondělí jsem se byl podívat na tréninku Arsenalu, mluvil jsem jak s Rosickým, tak s trenérem Wengerem. Tomu o mně řekl právě Tomáš a Wenger za mnou po tréninku sám přišel," líčí Rada.

"Mluvili jsme spolu asi čtvrt hodiny, oba umíme německy, takže v pohodě. Ohledně Rosického jsme probrali všechno, co jsem potřeboval vědět. Potom se omluvil, že už musí na předzápasovou tiskovku."

Wenger českému kolegovi navíc prozradil, že nebýt Rosického třísla, nominoval by ho k utkání Anglického poháru s Hullem.

"Říkal mi, že kdyby Tomáše nechytlo to tříslo, mezi náhradníky by v úterním pohárovém, čtvrtfinále určitě seděl. Neřekl sice, jestli by ho v zápase použil, ale pro mě by to bylo moc dobré znamení a vážně bych uvažoval o tom, že bych teď nominoval," dodal Rada.Najdete na iDNES.czmobilní verze