Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České mužstvo zápas Ghany sledovat bude

21 2006
Westerburg - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Poslední zápasy jednotlivých základních skupin na mistrovství světa se hrají ve stejný čas. To aby některý ze soupeřů nemohl kalkulovat a přistoupit k utkání podle toho, jak by se mu konečné pořadí a nasazení pro osmifinále hodilo. Fotbalová špionáž ale funguje.

"Samozřejmě, že i my budeme při našem zápase s Itálií sledovat, jak se vyvíjí utkání Ghany s Amerikou," připustil tiskový mluvčí českého mužstva Lukáš Tuček.

Informace ze souběžného zápasu důležité jsou. Někdy zpráva o průběžném skóre takového duelu buď mužstvo povzbudí, aby zvýšilo úsilí, nebo naopak uklidní. To když trenér vydá na základě čerstvé informace pokyn, že stačí utkání už jen kontrolovat.

"Nejspíš to uděláme tak, že budeme mít člověka v kabině, kde jsou televize. Ten bude mít puštěný zápas Ghany a mobilem bude informovat lavičku," uvedl Tuček.

Například: zápas Ghana - USA skončí v Norimberku výhrou Američanů a v Hamburku se za nerozhodného stavu bude utkání Česko - Itálie ještě tři minuty dohrávat.

Kdyby taková situace nastala, dostanou čeští hráči pokyn, aby v závěru neriskovali. Remíza by jim k postupu stačila.

Naopak, když například během druhé půle Ghana povede a Česko zároveň bude hrát s Itálií nerozhodně, stane se to jasným signálem, že Brücknerův tým musí přidat, aby získal tři body.

Někteří z českých hráčů rádi vědí, na čem jsou, jiným je to jedno.

Útočník Jiří Štajner říká: "Nepotřebujeme kalkulovat, musíme hrát sami na sebe. Prostě na ně vlítnout, dát jim dva góly a pak už nemusíme na nic čekat."

Ani Marek Jankulovski moc nespekuluje. "Nebylo by nejlepší spoléhat na někoho druhého, navíc při zápase to ani nejde. Když to začne, tak myslíte jen na to svoje utkání," říká. "Ale myslím si, že v poločase nějakou informaci z Norimberku přece jen dostaneme."

Na čem vlastně je, to by během zápasu docela rád věděl Radoslav Kováč. "Proč ne, když se to zařídit dá. Samozřejmě se na lavičku podívám, aby mi někdo ukázal, jak si právě stojíme."

Janu Polákovi je prý jedno, jak se zrovna na takzvaně vedlejším hřišti hraje. "Ale taky je mi jasné, že když to technika umožňuje, je dobré vědět, jak se vyvíjí celá skupina. A změnit herní styl podle stavu druhého zápasu? Řekl bych, že možné to je,"

Že česká lavička bude mít přehled o tom, jak duel Ghany s USA probíhá, to je úplně jasné kapitánovi mužstva Tomáši Galáskovi. "Ale jak trenér Brückner s takovými informacemi naloží, to nevím, je to jeho věc. Ale když usoudí, že nějaká taková informace nám může pomoci, určitě nám to sdělí."

Libor Sionko je přesvědčený, že všichni hráči o průběhu utkání v Norimberku vědět budou. Také on je typem, který rád ví, co se v souběžném zápase odehrává. "Člověk je pak přece jen klidnější."

Přesto si ale Sionko nemyslí, že informace z Norimberku by měla na výkon českého týmu nějaký zásadní vliv.

"Podle mě existuje asi jediná varianta, kdy by na nás mohl mít druhý zápas přímý účinek. Kdyby utkání Ghany skončilo o pár minutek dřív. V takovém případě bychom věděli, jak se zachovat."

Kdyby Ghana s USA remizovala a my hráli také na bod, přišel by nejspíš pokyn, abychom se nehrnuli dopředu a zkusili to udržet. Ale to je otázka dvou tří minut, o moc déle se na to spoléhat nedá."Najdete na iDNES.czmobilní verze