Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České fotbalové kluby letí v evropských pohárech dolů. Lze tomu zabránit?

Matej Krajčík, obránce Slavie, po debaklu s Lille | foto: Michal Šula, MF DNES

3 2009
Upocené úsilí přinášející žalostný výsledek. Takový zmar prožívají české fotbalové kluby v pohárové Evropě.

Také jste se za ně ve čtvrtek v Evropské lize styděli? Pro lidi u televizí by bylo lépe, kdyby vypadl proud, než aby se dívali na bezduché tápání Sparty při prohře 0:1 s Kodaní a na vrcholnou ukázku naivního divadla v podání souboru Slavie s názvem "Jak český mistr k výprasku 1:5 od 17. týmu francouzské ligy přišel".

"Jsem zklamaný, na ta utkání se nedalo koukat. Viděl jsem jen trapné počínání penězi zkažených hráčů," říká nekompromisně slavný fotbalista minulosti Karol Dobiaš.

S tak tvrdým odsudkem lze polemizovat, nevyvratitelné však je, že kluby z Česka jsou v hlavní fázi evropských pohárů – pokud se do nich vůbec dostanou – čím dál víc za otloukánky.

Svědčí o tom i komentář výhry Lille v Edenu od francouzského ĽEquipe. List vítězství přirovnává k Božské komedii, zároveň však varuje před jejím přeceněním: "Slavia byla příliš snadnou kořistí."

Los pohárů

Kompletní přehled všech zápasů základních skupin Evropské ligy ZDE.

Opakovat hlavní důvod českého pachtění je obehraná písnička: naprosto rozdílná ekonomická situace nejen absolutní špičky, s níž se Češi v Lize mistrů nepotkají, ale i víceméně druhé garnitury v Evropské lize.

Je to objektivní, ale nezajímavé alibi pro nezdary; mnohem zajímavější je uvažovat o tom, zda lze tento handicap aspoň trochu eliminovat. Jednu zbraň dlouhodobě hlásá trenér Jaroslav Hřebík. Podle něj lze slabší kvalitu nahradit dobře zvolenou taktikou, disciplínou a kondicí.

Můžete si o Hřebíkovi myslet cokoli, ale chcete-li mít naději na důstojnější účinkování v Evropě, nezbývá než mu věřit, jiný recept na zlepšení asi nenajdete. Hřebík navíc pravdivost vlastního názoru částečně potvrdil při prvním angažmá ve Spartě, s níž na počátku století krátkodobě předváděl nejpovedenější představení českého klubu v Lize mistrů, při němž se nebál ani Realu Madrid.

Pro tento způsob boje musí mít kluby vhodné typy hráčů. "Myslím, že v tomto směru nepracuje dobře Sparta ani Slavia," míní bývalý reprezentant Jan Fiala. "Přijde mi, že se shánějí drahé posily, jen aby se zacpala pusa veřejnosti. Co zatím ukázali ve Spartě Kalouda, Střeštík nebo Prudnikov?

Proč se ve Slavii zbavili Brabce a sehnali za něj mnohem méně zkušeného Vomáčku? Jak velkým přínosem je Vlček, který se vrátil proto, že neměl stabilní místo v sestavě Anderlechtu?"

Od koučů kritizovaných klubů se po zpackaném čtvrtku dozvíte zejména toto: "Vše musíme odčinit v pondělí ve vzájemném derby," říkají slávistický Karel Jarolím i Jozef Chovanec ze Sparty.

Jde o poněkud absurdní tvrzení. Jak lze výbuchy odčinit? Přičtou se snad vítězi derby zpětně v Evropské lize body?

Neobstojí ani argument, že si to eventuálním dobrým výkonem vyžehlí týmy u rozladěných fanoušků: úspěšný z derby se teoreticky posune blíž dalšímu ročníku pohárů, kde pravděpodobně bude v lepším případě neviditelný, v horším bude (opět) dělat ostudu.

To je, panečku, perspektiva!

O čem vypovídá výprask Slavie?


Karol Dobiaš, fotbalový internacionál
Ani jeden mančaft z české ligy nemá v Evropě co dělat: všechny jsou trapné a nedá se na to dívat! Každý, kdo teď hraje ligu, si myslí, že by mohl hrát za Barcelonu, a pak dostanou búra od Lille. Hrůza! Kde to jsme!?


Luboš Kubík, fotbalový internacionál
Posledních 20 minut Slavie byla katastrofa, ale jinak bude v konkurenci Valencie, Janova a Lille každý bod úspěchem, co si budeme namlouvat. A Sparta? Ta má přijatelnější soupeře, ale stejně s nimi nedokáže vítězit...


Pavel Verbíř, záložník Teplic
Pro Slavii to byl zápas blbec, kdyby se hrálo další tři minuty, dostali snad ještě další dva góly. Takové zápasy se občas stanou, ale obecně je samozřejmě pravda, že především západní Evropě nemůžeme konkurovat. Kvalita je tam někde jinde.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze