Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rakousko je pro mě divácky i fotbalově zajímavější, říká Plocek

Olomouc - České Budějovice, Onofrej (vlevo) , Plocek - Budějovický Plocek (vpravo) utíká olomouckému Onofrejovi. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

2 2013
Rychlost, dynamika, přesnost i technika. Tím vším stále disponuje 38letý Jaromír Plocek, který působil v SK České Budějovice a nyní je hrajícím trenérem v Rakousku. Své umění ukázal při exhibici na turnaji v Hluboké nad Vltavou.

Letní turnaj v Hluboké nad Vltavou zpestřil vložený zápas mezi starými gardami místního klubu a SK České Budějovice. Po lajně se při něm proháněl i Jaromír Plocek, který několik sezon oblékal českobudějovický dres.

Jak se vám líbil turnaj?
Zklamal mě Steyr, který dostal od Budějovic šest branek. Třetí rakouská liga je hodnocená jako dobrá. Hrají tam i profesionálové a výsledek mě opravdu překvapil.

Exhibici jste si užil?
Bylo to milé zpestření. Zahrál jsem si s hráči, se kterými jsem běhal v lize. Zavzpomínali jsme na to a myslím, že jsme lidem ukázali hezký fotbálek.

Skladba týmu byla hodně pestrá.
S Karlem Poborským je to vždycky paráda. Naposledy jsme spolu hráli při postupu do ligy. Nastoupil i trenér Hoftych či další kluci z Budějovic. Bylo to opravdu moc pěkné.

Hecovali jste se hodně?
Nějaké špíčky při špatné nahrávce tam byly. Samozřejmě si pár kluků proslov k tomu neodpustí (úsměv). Byla to ale pohodová kopaná.

Na hřišti jste patřil mezi nejaktivnější a nejrychlejší hráče. V Rakousku pořád hrajete?
Jsem hrající trenér, takže se musím udržovat v kondici. Soutěž se dá přirovnat k české I.A třídě, i když v Rakousku je systém o něco jiný. Když nebudete vyčnívat, tak v klubu končíte. Není to jen o klubových trénincích, ale musím na sobě makat i individuálně. Fotbal v Rakousku je hodně běhavý, ale kluci zase neuměj tolik s balonem. Když je to člověk učí a vidí posuny, tak má z toho radost.

Trénování v Česku vás neláká?
Jaká je šance, že se jednou postavíte na lavičku prvoligového týmu? Stát se může všechno, ale nemám licenci UEFA Profi. Zatím se na ni ani nechystám. Člověk by si měl kariéru budovat postupně a o to se snažím.

V nejbližší době budete tedy působit v Rakousku?
Určitě bych tam chtěl zakotvit. Je to finančně i divácky zajímavé. I když se nehraje žádná vysoká soutěž, tak na zápasy chodí 300 fandících diváků. Je to něco jiného než tady u nás. V Rakousku jsou fanoušci přející.

Kam se vaše kariéra bude dále vyvíjet?
Chtěl bych co nejdéle hrát. Snad mi to zdraví ještě nějakou dobu dovolí. Mám něco odkopáno a chtěl bych kluky taky něco naučit. Důležité je, aby se hráči fotbalem bavili. Nejsme profesionálové, ale pomalu se to zlepšuje a jsou vidět úspěchy.

Existuje možnost, že byste ještě vyběhl na trávník v Česku? Třeba v okresní soutěži?
Moc reálné to není. Upřímně mě to ani moc netáhne. V Rakousku jsou jiné nabídky a možnosti. Mám tam už i nějaké jméno a věřím, že nabídky, které jsem naposledy dostal a odmítl, se znovu objeví. Láká mě zkusit vyšší soutěž na lepších stadionech a s lepšími hráči.

V Českých Budějovicích jste patřil k nejoblíbenějším hráčům. Jak na to vzpomínáte?
Byly to krásné roky a rád si na to zavzpomínám. Samozřejmě, že jsem zažil i špatné sezony, ale měli jsme dobrou partu. Špatnou sezonu jsme si vynahradili postupem. Už je to ale pryč a člověk se musí dívat dopředu.

Sledoval jste sestup Budějovic?
Když se mi zápasy nekryly s duely v Rakousku, tak jsem se přijel podívat. Sestup mě mrzí, ale věřím, že by mohla nastoupit nová éra. Když se za to šikovně vezme, tým se ustálí a stabilizuje, tak se může jít cestou Dukly Praha nebo Plzně. Viktorka byla ještě nedávno průměrný tým a podívejte se, kde je dneska. Začala stavět na vlastních odchovancích a zapracovala trenéra s vizí. Ten tomu dal formát a funguje to.

Kde byla chyba, že fanoušci přišli o první ligu?
Nejsem kompetentní to hodnotit. Když jsem se na stadion ale dostal, tak mi přišlo, že tým nežije. Nebyl tam bojovný duch a herně to vypadalo odevzdaně. Je to ale můj pohled. Moc asi nepomohly ani hostovačky. Správná cesta je přes odchovance. Když se každý rok dva nebo tři kluci zapojí do áčka, tak je to dobře.

Vedení Českých Budějovic dává šanci svým bývalým hráčům trénovat mládež. Příkladem je David Horejš. Vás neoslovilo?
Oslovil mě David a nějaká výpomoc bude. Budu pomáhat panu Skálovi s kategorií U19, kde budu asistent. Pár kluků je zraněných, takže na trénincích budu pobíhat po hřišti a kádr doplňovat na sudý počet. Pro mě to je zpestření, protože se zase o něco omladím (úsměv), a zároveň to bude příprava na mé další působení v Rakousku. Sezona mi tam začíná 12. července. Za nabídku Českých Budějovic jsem rád.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze