Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česká televize odvysílá všechny zápasy živě

5 2006
Praha - Česká televize poprvé v historii mistrovství světa odvysílá všech 64 zápasů přímým přenosem. Závěrečné zápasy ve skupinách, které se kvůli regulérnosti budou hrát souběžně, budou moci diváci sledovat na programu ČT2 a sportovním kanálu ČT4. Radiožurnál bude zápasy českého týmu přenášet i do Austrálie.

Kanál ČT4 bude vysílat přenosy s vysokým rozlišením, v tzv. pohlednicovém režimu 16x9, což už televize vyzkoušela při zápasech českých hokejistů na nedávném mistrovství světa v Rize.

Diváci v křesle by měli mít díky širšímu záběru dojem, jako kdyby byli přímo na stadionu.

Kromě osmi přímých přenosů na sportovním programu ČT4, na němž jinak poběží
především záznamy utkání, odvysílá všechny zápasy ČT2.

Hlavní tíha komentování, 56 zápasů, Česká televize rozloží mezi tři komentátorské dvojice. Stejně jako před dvěma lety na mistrovství Evropy v Portugalsku spolu budou Jaromír Bosák a Vladimír Táborský, Petr Svěcený s Martinem Haškem a Pavel Čapek, který jede už na svůj pátý šampionát, s Lubošem Kozlem.

Čtvrté duo Radek Bauer, Jiří Kotrba vyjede z Čech k osmi duelům, převážně těm souběžně hraným. Tým v Německu budou doplňovat redaktor Vlastimil Vlášek, který bude sledovat dění v českém týmu, a Ondřej Tomek.

V pražském studiu, kam budou docházet fotbalové osobnosti, se budou střídat David Kozohorský, Robert Záruba a Jiří Hölzel. Přímo na stadionu pak bude mít televize studio, kam budou jako před dvěma lety v Portugalsku po zápasech českého týmu chodit na rozhovory hráči a trenéři.

Nováčky v komentátorské sestavě jsou nedávní reprezentanti Hašek a Kozel. Zvlášť Hašek se do Německa těšil.

"Bohužel se mi na mistrovství nepovedlo dostat jako hráči, i když před pěti lety s Belgií jsem tomu byl hodně blízko," vzpomínal sparťanský záložník na nepovedenou baráž, v níž nastoupil v obou zápasech v základní sestavě.

Poprvé Hašek zaregistroval šampionát v roce 1978 v Argentině, o dvanáct let později byl v Itálii jako divák na duelu tehdejšího Československa s domácí reprezentací.

Většina z televizního týmu se obávala náročných přesunů mezi dvanácti hostitelskými městy. Prvních šestnáct dní má každá dvojice na programu denně jeden přenos. Hašek spíš nevěděl, co čekat od nové role.

"Strach z cestování nemám, mám dobré zkušenosti s pendolinem. Mám ale respekt z té práce," přiznal.

Kozel, který nyní trénuje slávistickou rezervu, vyslovil přání, aby jednou na šampionát jel v roli kouče.

Každá z dvojic bude komentovat jeden český zápas ve skupině, na Svěceného s
Haškem připadl úvodní duel Německo - Kostarika i Česko - USA. Finále bude v režii Bosáka s Táborským.

Díky financím plynoucím z reklam očekávají v televizi příjem 300 milionů korun, třetina by měla padnout na výrobu přenosů.

"Vyjde to zřejmě dráž než olympiáda," uvedl šéfredaktor redakce sportu ČT Otakar Černý.

Rozhlas chystá ze šampionátu vstupy minimálně jednou za hodinu. Na místě bude mít reportéry Miroslava Bureše a Ondřeje Prokopa, kteří budou pokrývat zápasy českého týmu, vstupy z jiných utkání bude zajišťovat Tomáš Lörincz.

Atmosféru v pořadatelské zemi pak přiblíží posluchačům ve svém "Německém deníku" Jan Šmíd ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Radiožurnál své přenosy ze zápasů českého týmu bude přenášet i do Austrálie, aby si je mohli vychutnat krajané i na opačné polokouli.

Autoři: ,


Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze