Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazilci a prohrát? To nesmíte říct nahlas, varuje česká studentka

Česká studentka Nikola Stasiaková (22) na slavné pláži Copacabana v Riu de Janeiru. | foto: Archiv Nikoly Stasiakové

14 2014
V Brazílii je na zahraniční stáži a šílenství, které v zemi rozpoutalo mistrovství světa ve fotbale, má z první ruky. "Mám radši hokej, fotbal mi přijde pomalý a méně energický. Ale tady se na mě ta atmosféra dost přenáší, tak tomu třeba ještě přijdu na chuť," říká třebíčská rodačka Nikola Stasiaková.

Dvaadvacetiletá studentka zlínské Univerzity Tomáše Bati tráví semestr na Universidade Feevale, která se nachází v regionu Porto Alegre na jihu Brazílie. Momentálně ale místo studijních povinností se svými spolužáky a vyučujícími řeší úplně jiné téma - fotbal.

"Dost mě pobavilo, když mi univerzita poslala e-mail s tím, že ve škole budou fungovat na plátnech on-line přenosy brazilských zápasů. Výuka sice probíhá, ale nikdo se nebude zlobit, když na ni nepůjdeme, protože fotbal je fotbal," usmívá se Stasiaková.

 Pochybovat o úspěchu Neymara a spol. se pro hodně lidí v Brazílii rovná spáchání toho nejtěžšího hříchu. "Brazilci a prohrát fotbal? To tu proboha ani nesmíte říct nahlas," vypráví Nikola Stasiaková.

Příprava šampionátu, který začal čtvrtečním duelem Brazílie - Chorvatsko, ale budí velké rozpaky. "Chudí lidé se museli vystěhovat z domovů bez náhrady, je tu hodně demonstrací hlavně v Sao Paulu a v Brasílii. Obyvatelům se nelíbí, že vláda vyhazuje peníze za všechno možné, jen ne za ně," podotkla Stasiaková.

Setkala se i s případy, kdy lidé prodali svoje věci, jen aby si mohli dovolit vstupenku na zápas. "Není se potom moc čemu divit, že tu lidé nemají peníze a práci a přepadávají ostatní, aby měli na jídlo," popsala rodačka z Třebíče.

Má s tím bezprostřední zkušenost. Měsíc po jejím příjezdu přepadli spolubydlícího přímo před domem na motorce s pistolí, dalších sedm lidí v sousedství mělo ten samý problém během stejného týdne. "I mně se stalo, že po mně ‚šli‘, ale stihla jsem před motorkou utéct," líčí Stasiaková.

Podle ní je třeba dodržovat určitá pravidla: "Nechodit potmě sama, nemávat šperky ani penězi, kreditku si většinou strkám do podprsenky a peníze všude možně po troškách." To kdyby náhodou...

"Ale časem si na to prostě zvyknete a jde to samo, nějak nebezpečně se tu rozhodně necítím. A i škola reaguje (na rozdíl od policie) skvěle. V době přepadů zaplatili ostrahu, která hlídala cesty do školy. Ale jinak je tu nádherně," směje se Stasiaková.

Autor:


Témata: Brazílie, Vysočina
Najdete na iDNES.czmobilní verze