Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrba: Škoda, že Nizozemci nehráli v jedenácti. Bylo by to zajímavější

Nizozemští fotbalisté (v oranžovém) sledují svého pokořitele, italského útočníka Cira Immobileho. | foto: AP

5 2014
Společně v pražském hotelu usedli k televizi, aby se podívali na fotbalisty Nizozemska v akci. Moc použitelných poznatků ale ve čtvrtek večer hráči fotbalové reprezentace nenačerpali. Nizozemci v Itálii prohráli 0:2, když hráli 80 minut v oslabení. „Bohužel to nebyli stoprocentní Nizozemci,“ litoval obránce Ondřej Mazuch.

A s ním i ostatní členové národního týmu.

"Byli jsme zvědaví na to, jak si Nizozemsko povede pod staronovým trenérem Hiddinkem. Ale ve chvíli, kdy přišlo o vyloučeného hráče a navíc po deseti minutách prohrávalo o dvě branky, tak mělo velmi složitou úlohu," řekl Pavel Vrba, trenér Česka. "Mrzelo mě, že celý zápas nehráli v jedenácti, protože by nám to ukázalo víc a bylo by to pro nás mnohem zajímavější. Hrát proti disciplinovaným Italům za takové konstelace je velmi složité."

Zápas sledoval celý český výběr. Ani hráče tenhle nečekaný vývoj nepotěšil.

"Utkání bylo bohužel poznamenáno rychlou červenou kartou pro Nizozemce. Takže to moc vypovídající nebylo. V úterý to bude určitě jiný zápas," myslí si uzdravený útočník David Lafata, který v přátelském zápase proti USA chyběl kvůli viróze. "Trenéři určitě mají naskautováno více jejich zápasů, takže by v tom neměl být problém. Sice mají jiného trenéra, ale hráči jsou stále stejní."

Na to, že si zkontroluje stávající formu Nizozemců, se chystal i obránce Michal Kadlec. "Věřili jsme, že toho z jejich zápasu pochytíme víc. Tohle utkání vlastně trvalo jen deset minut - a za tu dobu toho moc nevypozorujete," uvedl Kadlec.

Nizozemci se v oslabení logicky zaměřili spíš na brejkové situace a precizní obranu, aby je povzbuzený soupeř ještě víc neztrestal. V Praze se od nich čeká úplně jiný styl: ofenzivnější a s větší kontrolou míče.

Jeden zajímavý postřeh si ale přeci jen Vrba stihl poznamenat. "Přestože Nizozemci brzy přišli o vyloučeného hráče, tak ze začátku utkání šlo vypozorovat, že s novým trenérem přijde nové rozestavení," prozradil.

Na úspěšném mistrovství světa tým praktikoval rozestavení 5-3-2 s tím, že krajní "obránci" byli hodně ofenzivní. Teď se mužstvo vrací k tradičnímu 4-3-3. V Itálii s touhle taktikou narazilo.

"Zkouší po delší době něco jiného a asi na to tentokrát trochu doplatili. Zápas byl samozřejmě vyloučením hodně ovlivněný. Způsob hry Nizozemska pak byl výrazně jiný, mužstvo se logicky spíš zaměřilo na defenzivu. Italové mohli hrát svůj disciplinovaný fotbal. Kromě dvou situací Nizozemce do ničeho prakticky nepustili. Spíš kontrolovali výsledek a hlídali si vedení," pokračoval Vrba.

Vyloučení štvalo i nizozemského trenéra Guuse Hiddinka. "Samozřejmě se červená karta dala udělit, ale tady to bylo přehnané. Šlo o přátelské utkání a rychlá červená karta naši přípravu hodně ovlivnila," řekl Hiddink. "Nemohli jsme výrazněji vyzkoušet taktiku na českou reprezentaci."

Komu to víc uškodí?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze