Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česká dvacítka začíná cestu za obhajobou stříbra duelem s Austrálii

Martin Fenin (vlevo) a Luboš Kalouda měli na posledním šampionátu v Kanadě důvod k radosti. Jak se bude dařit jejich následovníkům?

26 2009
Nedělním zápasem s Austrálii zahájí čeští fotbalisté do 20 let v Egyptě tažení za obhajobou stříbrných medailí z posledního šampionátu v Kanadě. Mladí reprezentanti přikládají úvodnímu duelu ve skupině velký význam.

Právě na něm může záviset, jak úspěšní Češi na turnaji nakonec budou. "Vstup do šampionátu je velmi důležitý. Na první zápas se musíme soustředit, od něj se bude všechno odvíjet. Pokud Austrálii porazíme, budeme mít dobrou šanci na postup. Hlavně nesmíme prohrát, v takovém případě by naše postupové šance klesly," řekl kouč Jakub Dovalil.

V Egyptě bude mít náročnou úlohu - navázat na stříbrný úspěch z Kanady, kde dělal asistenta nynějšímu trenérovi egyptského výběru Miroslavu Soukupovi. Zatímco na předchozích pět šampionátů odjížděla česká nebo československá výprava spíše stranou zájmu, tentokrát se mladí reprezentanti zařadili k širšímu okruhu favoritů.

Mnozí odborníci dokonce tvrdí, že současný tým je ještě silnější než kanadská parta. Na sever Afriky odcestoval sehraný kádr, s většinou hráčů kouč pracuje v jednadvacítce. Dovalil si však klade postupné cíle.

"Zaprvé chceme postoupit ze skupiny. Řekl bych, že tentokrát je naše skupina těžší než před dvěma lety," mínil kouč, jehož svěřence čeká ještě největší favorit mistrovství Brazílie a pak Kostarika.

Češi jsou před nedělním utkáním v Port Saídu jasnými favority. Australané však na šampionátu dvacetiletých neprohráli ani jedno z dvanácti zahajovacích utkání. I proto nizozemský kouč soupeře Jan Versleijen nešetří optimismem.

"Česko má silný kádr, ale naším cílem projít do další fáze turnaje. K postupu bude pravděpodobně potřeba získat čtyři body a na to bychom se měli zaměřit v zápasech právě proti Česku a pak proti Kostarice," řekl Versleijen. S bodovým ziskem proti Brazílii prý nepočítá.

Český celek má australskou hru dobře nastudovanou. Dovalil oslovil i Vítězslava Lavičku, který vede tým FC Sydney. "Ze Sydney jsou v australském výběru čtyři hráči. Soupeř je disciplinovaný, hraje důrazně a má vysoké a urostlé hráče. Spoléhají na standardní situace, navíc je na nich vidět nizozemská škola. Australané budou těžkým protivníkem, ale jsou k poražení," konstatoval Dovalil.

Před nedělním duelem má příjemné starosti, vybírat sestavu může z kompletního kádru. "Zatím jsou všichni zdraví, mají chuť a všichni by chtěli hrát. Budeme mít tak trochu starost, abychom vybrali tu správnou jedenáctku," dodal kouč. Otázkou zůstává, jak se tým vyrovná s vysokými teplotami, které v Egyptě panují.

Zápas mezi Českou republikou a Austrálií začne v neděli v 18:45, přímým přenosem jej vysílá ČT2.

Předpokládaná sestava ČR: Vaclík - Čelůstka, Mazuch, Hošek, Lecjaks - Vácha, Mareček, Morávek, Zeman - Rabušic, Vošahlík.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze