Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česká dvacítka chce na mistrovství světa do finále. I bez Necida

Právě Tomáš Pekhart by mohl nahradit Necida

24 2009
Nejšťastnější budou, pokud se domů z Egypta vrátí až 17. října. Den po finále mistrovství světa. Stejně jako před dvěma lety, kdy mladá reprezentace přivezla nečekané světové stříbro z Kanady.

Tehdy zazářil střelec Fenin, nemluvný kapitán Šimůnek nebo poctivý stoper Suchý. "I tahle generace má sílu, aby takový úspěch zopakovala," tvrdí útočník Michael Rabušic, na něhož se spoléhá. "Ale medaile je hodně vysoko," upozorňuje trenér Jakub Dovalil.

Češi se dostanou poprvé do hry v neděli proti Austrálii, což by měl být nejslabší soupeř ve skupině, v níž jsou ještě Kostarika a Brazílie. Hned premiéra odpoví na klíčovou otázku: jak silný je Dovalilův výběr?

Ročník narození 1989 a pár mladších už má za sebou povedená představení. Byli stříbrní na Euru do 17 let a bronzoví na devatenáctkách.

"Teď může přijít jejich vrchol. Všichni se znají a většina z nich hraje stabilně ligu, což je veliká výhoda," tvrdí hráčský manažer David Nehoda. I pro něj a jeho mladé klienty je turnaj důležitý: "Egypt bude plný skautů a všichni kluci vědí, že se můžou prodat, udělat si kariéru."

V létě 2007 letěla do Kanady parta neznámých. A vraceli se mladí hrdinové, kteří i ve finále nad Argentinou vedli.

Trenér Dovalil má solidní výběr: kapitán Mazuch patří Anderlechtu, šikovný záložník Morávek je v Schalke, Zeman válí ve Spartě, Řezník v Ostravě, Rabušic v Brně, Vácha v Liberci, Lecjaks v Plzni...

Jen hvězda ročníku 1989 chybí. Tomáš Necid, útočník CSKA Moskva a jeden z nejlepších střelců juniorské Evropy, se posunul do seniorského týmu.Místo v Egyptě se bude v říjnu prát za Česko v kvalifikaci o mistrovství světa.

Necidovo místo elitního střelce může obsadit Rabušic nebo slávista Pekhart, který však celé léto promarodil. "Sice nemusí být v top formě, ale právě Pekhart je hráč pro velké turnaje," věří trenér Dovalil.

Světový festival začíná. Chybí obhájci z Argentiny, kteří ostudně zpackali kvalifikaci, favority jsou Brazilci, Španělé a Němci.

Medaili chtějí i domácí Egypťané, které povede Miroslav Soukup. Tedy kouč, který před dvěma lety přivezl do Česka stříbro.

Kluci musí zkrotit své ego. Pak někdo vyletí, říká trenér

Jakub DovalilZ pozice asistenta povýšil na post hlavního kouče. A na trenéra fotbalové dvacítky Jakuba Dovalila čeká hodně těžký úkol: obhájit stříbro z mistrovství světa.


Přistihl jste se už, jak sníte o tom, že hrajete opět po dvou letech finále?
Na finále vůbec nemyslím, to je daleko. Dávám si postupné cíle. Ten první je postup ze skupiny.


Ale obhajujete stříbro. To vás dostává trochu pod tlak.
Laťka je nasazená trochu výš. Tenkrát jsme odlétali úplně v klidu, teď je to víc sledované. Tlak bude větší, ale s tím se musíme srovnat. Obecně jsou prostě tendence ty dva týmy srovnávat.


Vadí vám to?
Nejde je moc porovnávat. Ty týmy jsou rozdílné, stejně jako příprava. V Kanadě jsme byli pohromadě o dva týdny dřív, tady jsme se sešli pár dní před šampionátem. Jedeme tam z voleje. Kanada byla taková historická, neopakovatelná.


Takže nevěříte v další finále?
Mančaft máme určitě kvalitní, ale jsem zastáncem postupných cílů. Postavit se k tomu profesionálně, postoupit a jít krok za krokem.


Na minulém šampionátu zářil Fenin, Kalouda, Petr. Vyletí zase někdo?
Důležité bude, aby hráči dokázali zkrotit své ego a dali ho ve prospěch týmu. Pokud se nám bude dařit, určitě zase někdo takhle vyletí.


Mluvil jste o krátké přípravě. Jak se dá vůbec v takové chvíli načasovat forma?
Na tak velkou akci by byla optimální společná příprava tak dva týdny. Kluci ale mají herní praxi, hrají spolu ve výběru do 21 let, nastupují pravidelně v lize, třeba standardní situace máme zažité, mělo by to být v pohodě.

Podmínky asi budou ztížené. Nemáte trochu obavy?
Asi nás nečeká žádný luxus ani standard, na který jsme zvyklí. Je to prostě šampionát v Africe. Ale bude to pro všechny stejné a nebylo by fér se na to pak třeba vymlouvat.Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze