Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi zkoumali, jak pozvat náhradníky

16 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Tým lidí kolem fotbalové reprezentace se včera chvíli zabýval "zakázanými" myšlenkami: zda by přece jen nešlo povolat náhradníky za útočníky Baroše a Kollera, pokud by jim zranění nedovolilo na šampionátu hrát. "Přemýšlíme o tom, i když bychom se asi pokoušeli o nemožné," říkal dopoledne generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek.

Za dvě hodiny však už smířeně konstatoval: "Prověřili jsme to a možnost, že bychom byli se žádostí úspěšní, je nulová. Nebudeme ji proto podávat, ani kdyby krizová situace opravdu nastala."

Světová asociace FIFA, jež šampionát řídí, by Čechům nepovolila výjimku.Soupisky se uzavřely 24 hodin před úvodním zápasem jednotlivých mužstev, v českém případě tedy v neděli v šest hodin večer.

Češi přesto včera sondovali, zda tento termín nejde překročit. Dozvěděli se: V žádném případě! Nápad dodatečné nominace byl ve hře jako krajní varianta, kdyby byli útočníci nadobro ztraceni.

Jak Koller, tak Baroš jsou pro mužstvo klíčovými hráči. Že by o ně reprezentace přišla, to si v těchto dnech nikdo nechce vůbec připouštět.

Jenže bohužel, nepříjemná možnost reálně existuje.

Baroš ani Koller podle očekávání včera zase netrénovali.

"Vážně nedokážu odhadnout, jestli si ve zbytku šampionátu zahraju," prohlásil Koller. Prakticky stejně může hovořit i Baroš.

Češi chtěli znát dopředu odpověď, zda má cenu shánět za zraněné náhradu. Stanovisko FIFA znělo jednoznačně v jejich neprospěch.

Přitom na Euru před deseti lety bylo vyhověno Němcům právě před finále s Českem. Němci měli rozsáhlou marodku, a tak mohli povolat další dva hráče.

"Nejde ani tak o to, že Euro pořádá evropská asociace UEFA, pravidla obou subjektů jsou víceméně stejná," vysvětluje Fousek. "Ale za deset let se normy strašně zpřísnily."

Neúspěšný pokus českého tábora vypovídá o tom, že v reprezentaci není v současnosti palčivější téma než zdravotní stav mužů, výrazně zvyšujících její útočnou sílu.

Upřímně: i kdyby za ně mohl přijít náhradník, plnohodnotně by je zastoupit nedokázal.

Limitující zranění Kollera i Baroše by samo odeznělo po šesti až osmi týdnech klidu. "Jenže jsme na mistrovství světa a musíme se pokusit dostat hráče do hry," říká lékař týmu Petr Krejčí.

Kvůli tomu se ve středu večer objevil v hotelu, kde fotbalisté bydlí, specialista na bolest, doktor Tomas Velber z Kolína nad Rýnem. Snažil se dát oběma hráčům dohromady poškozené svaly, efekt jeho léčby by měl být znám dnes.

Pro fotbalové Česko nervydrásající příběh pokračuje.

Milan Baroš před utkáním s USA nechyběl na rozcvičce, do hry jej však zranění nepustilo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze