Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi vzkazují: Nejsme staří, ale zkušenější

8 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jak se národní mužstvo změnilo od posledního evropského šampionátu? Jednu jistotu má: je o dva roky starší. "Jeden novinář z ciziny se mě ptal, jestli nejsme příliš staří," poznamenal gólman Petr Čech. "Tak jsem mu poradil, ať se podívá jak běhá Pavel Nedvěd. Nepřijde mi, že by byl starý."

Je shoda nepříznivých okolností, že právě Nedvěd ze čtvrtečního tréninku odkulhal s naraženým kolenem, byť to zřejmě není nic vážného.

Potíže s chodidlem má Baroš.

Kvůli zranění o mistrovství světa přišel Šmicer.

Právě Šmicer je jedním z těch, kteří proti poslednímu Euru tady v Německu chybí, na soupisce pro mistrovství světa je jen pět jiných jmen: Štajner, Sionko, Kováč, Polák a Jarolím.

Z toho vyplývá jediné, český tým se změnil málo.

Mužstvo je určitě sebevědomější, vyzrálejší. "A samozřejmě jsme zkušenější. Zkušenost příchází s věkem," dodává Čech.

Česko má na šampionátu druhý nejvyšší věkový průměr (28,7 let), starší je jen tým Trinidadu a Tobaga (28,96).

"Ale fyzicky jsme na tom velice dobře. Nikdy to nebyl náš problém, třeba v baráži s Norskem se hrálo po třech dnech a zvládli jsme to perfektně," poznamenal Čech.

Perfektně hráli Češi především před dvěma lety na turnaji v Portugalsku, byl to zatím vrchol současného mužstva.

"Ne, to byl jen mezistupeň. Trenér říkal, že vrchol přijde v Německu a já mu věřím."

Jenže lze namítnout: Poborskému je už čtyřiatřicet, Nedvědovi tolik bude v srpnu. Galásek s Kollerem oslavili třiatřicátiny, Lokvence to čeká v září.

A z úst několika odborníků zaznělo, že mužstvo je za zenitem. "To se ukáže až tady na turnaji. Já věřím, že jsme připraveni dobře."

Brückner, jedna z ozdob týmu

Kam už tedy může reprezentace dojít? "Pokusíme se vyhrát. Nestačí přijet a říct, že si chceme mistrovství světa užít. Chceme hlavně uspět."

Pro Brücknerův tým je výhoda, že dlouho hraje v takřka stejné sestavě. Trenér má svých dvanáct třináct hráčů, které jen málokdy mění.

Pokud jsou všichni zdraví, je sestava jasná. "Jenže právě kvůli zranění jsme už dlouho kompletní nebyli," připomíná Čech.

Rok a půl nebyl v reprezentaci Nedvěd, od loňského září marodil Koller, v několika zápasech chyběl i Rosický.

Všichni v Německu jsou, na rozdíl od Šmicra.

"Když jsme měli problémy, museli zaskočit mladí, kteří postupně dorůstají. Aspoň víme, že když se něco stane, tak to jsme schopni zvládnout," tvrdí Čech.

"A další naše výhodou je trenér Brückner, to je naše ozdoba. Dokáže nás správně připravit po taktické stránce. Když jdeme do zápasu, máme přesný plán. Třeba Brazilci spoléhají hodně na umění jednotlivců."

Největší změna tak českou reprezentaci zasáhne až po šampionátu, kdy několik starších hráčů může skončit. Už dřív to oznámil například Poborský.

Třicátníci Karel Poborský (vlevo) a Pavel Nedvěd při tréninku sprintují mezi slalomovými brankemi. Za nimi jsou připraveni Rosický s Jiránkem.Najdete na iDNES.czmobilní verze