Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi věřili: Tohle přece neprohrajeme

11 2003
Vídeň - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Tenhle zápas prostě prohrát nemůžeme - právě tohle letělo hlavami českých fotbalistů, když v posledním kvalifikačním zápase s Rakouskem prohrávali dvanáct minut před koncem 2:1. "To snad nemůže být pravda, přece neprohrajeme zrovna tady, vždyť fotbalově jsme jasně lepší," říkal si v té chvíli Tomáš Galásek.
To kapitán mužstva Pavel Nedvěd, který přišel do mix zóny za dychtivými novináři ještě předtím, než okusil blahodárnou sprchu, přiznal: "V první chvíli mě napadlo, že jednou to přijít muselo. Ale vzápětí jsem tuhle myšlenku zaplašil a snažil se ostatní vyhecovat."
 
Závěrečná fáze zápasu se potom změnila v českou fotbalovou smršť. Na jejím konci pak zářil ukazatel skóre: Österreich - Tschechien 2:3!
 
Právě kapitánu Nedvědovi moc děkoval Štěpán Vachoušek, střelec vyrovnávací branky na 2:2.
 
"Pavel mě nádherně našel u vzdálenější tyče a tak jsem s tím už neměl žádnou práci, taky jsem ho za tu přihrávku vynachválil," říkal Vachoušek.
 
"Třináct zápasů jsem nedal gól a teď jsem se trefil zrovna v tak důležitém. S porážkou jsme se smířit nechtěli, to snad bylo na hřišti vidět. A jsem rád, že jsem u tak nádherného vítězství mohl být až do konce."
 
Drtivý tlak českého týmu v posledních minutách utkání obdivoval i Karel Poborský, sledující zápas z tribuny ještě s dalšími reprezentanty, kteří nastoupit nemohli.
 
"I když jsme dostali druhý gól, věřil jsem, že kluci Rakušany nakonec zmáknou," poznamenal Poborský. "Vždyť jsme byli celý zápas lepší, troufám si říct, že o třídu. Bylo jen otázkou času, kdy se v ofenzivě prosadíme gólově."
 
Milan Baroš, jeden z přítomných marodů, pospíchal po zápase do kabiny už bez berlí, jen mírně kulhající, s obrovskou ortézou na noze.
 
"A mám po žolíkovi," smál se na celé kolo. Právě jeho totiž trenér Karel Brückner často nasazoval v průběhu druhých poločasů, a on takové zápasu zhusta rozhodoval. "Teď mi tuhle roli vyfouknul Honza Koller."

Dvoumetrový obr Koller opravdu rozhodl. "Tak to, co mi předložil Pavel Nedvěd, opravdu nešlo zahodit," řekl Koller ke své vítězné trefě v nastaveném čase. "Ale obrovský kus práce udělal Vráťa Lokvenc, který k sobě výborným klamavým pohybem stáhl dva obránce. A já tam byl úplně sám před zívající rakouskou brankou."

Byla to třetí Nedvědova asistence, už na první gól přihrál ideálně Markovi Jankulovskému. Na otázku, jestli nakonec raděj na góly přihrává, než aby je sám dával, kapitán mužstva odpověděl: "Ty asistence mě těší stejně jako góly. Důležité je, že jsem ty míče nedával zbytečně. Všichni kluci hráli fantasticky."

Radovat se nakonec mohl i brankář Petr Čech, který si na míč sáhl jen párkrát, ale přitom dvakrát pro něj musel do sítě.

"Při jejich prvním gólu Haas najednou vyplul za naši obranu, já věděl, že to musí poslat po mé pravé ruce, ale bohužel, nedoskočil jsem. Míč mi jen škrtnul o prst a nejspíš ani nezměnil směr," popsal český gólman.

"No a při tom druhém vyšla Rakušanům blesková kombinace na jeden dotek, což se jim asi povedlo jen jednou za celou kvalifikaci. Proti tomu nemohli nic dělat obránci, ani já. Ale přesto jsem byl přesvědčený, že to ještě otočíme. Tak jsem to tam hrnul horem na ty dva naše dlouhány. Nakonec se to povedlo a na tu děkovačku fantastickým českým fanouškům asi nikdy nezapomenu."

Petr Čech (vlevo) a Štěpán Vachoušek se radují po vítězství fotbalové reprezentace v kvalifikačním utkání v Rakousku.

Petr Voříšek, Adam Petrouš, Roman Týce a Jan Koller zdraví fanoušky po vítězství fotbalové reprezentace v kvalifikačním utkání v Rakousku

Kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd zdraví české fanoušky na stadionu ve Vídni.

Pavel Nedvěd se Janem Kollerem vydali po vítězství v Rakousku k sektoru českých fanoušků.

Rakouský obránce Joachim Standfest, brankář Thomas Mandl se snaží zastavit a českého záložníka Štěpána Vachouška v kvalifikačním utkání v Rakousku.

Štastný střelec s kapitánem. Marek Jankulovski se raduje z úvodního gólu, s gratulací spěcha kapitán Pavel Nedvěd.

Marek Jankulovski se s jmenovcem Heinzem snaží zastavit Markuse Schoppa.

Pavel Nedvěd, kapitán českého výběru v akci.

Český reprezentant Tomáš Galásek zastavuje akci Markuse Schoppa.

Joachim Standfest(vpravo) v souboji se Štěpánem Vachouškem.

Edi Glieder (vlevo) ve sprinterském souboji s Markem Jankulovskim.

Češi se radují z gólu v rakouské síti.Najdete na iDNES.czmobilní verze