Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi vedou na ofsajdy a Čech nemusel zasahovat

14 2006
Praha - Český fotbalový tým ve dvou případech figuruje v čele oficiálních statistik FIFA dosavadního průběhu mistrovství světa v Německu. Svěřenci trenéra Karla Brücknera byli nejčastěji ze všech mužstev v ofsajdu a brankář Petr Čech měl nejméně práce ze všech gólmanů.

 Nejvyšší vítězství oslavovali Španělé, kteří porazili Ukrajinu 4:0. Naopak 12 týmů na šampionátu nevstřelilo ještě ani jednu branku.

Šest fotbalistů, mezi nimi i Tomáš Rosický, má na kontě dva góly. Vůbec nejpilnějším střelcem je Michael Essien z Ghany s osmi pokusy. Mezi tyče mířili čtyřikrát Ital Luca Toni, Australan Mark Viduka a Španěl David Villa.

Nejzaměstnanějším brankářem byl Ghaňan Kingston, který zneškodnil deset italských střel. Naopak Petr Čech nemusel čelit ani jedné, jednou ho zachránila tyč. Také německý gólman Lehmann nechytil ani jednu střelu, ale dvě skončily v síti.
 
V držení míče vedou Němci a Korejci, kteří ho měli ve svých zápasech na kopačkách 63 procent čisté hrací doby. Toto kritérium však není pro výsledek vůbec rozhodující.

Týmy USA, Ghany, Polska a Pobřeží slonoviny měly míč častěji ve svém držení než soupeř a přesto prohrály. Ani počet rohových kopů není podstatný. Poláci jich kopali jedenáct, ale před porážkou s Ekvádorem je to nezachránilo.

Nejvíc faulovali hráči z Angoly a Portugalec Figo byl v zápase s nimi nejokopávanějším hráčem prvního kola. Soupeř ho zastavil faulem celkem devětkrát.

Australan Viduka a Ukrajinec Ševčenko byli pětkrát v ofsajdu. Jako tým však v této statistice dominuje Česká republika, jejíž útok zmařil zvednutý praporek celkem devětkrát. Rovným dílem se o to zasloužili Koller, Lokvenc a Nedvěd.

Rozhodčí ukázali tři červené karty, předčasně museli pod sprchu Avery John z Trinidadu, Abalo z Toga a Ukrajinec Vaščuk. Jedinou penaltu na šampionátu kopal v prvním kole Španěl Villa a proměnil ji.

Statistiky z MS:
Nejvíc gólů:
Německo, Španělsko 4 - Rosický (ČR), Villa (Šp.), Klose (Něm.), Wanchope (Kost.), Bravo (Mex.), Cahill (Austr.) 2.
Nejvíc střel: Německo 21 - Essien (Ghana) 8.
Nejvíc střel na branku: Itálie 13 - Toni (It.), Viduka (Austr.), Villa (Šp.) 4.
Nejvíc zásahů brankáře: Kingston (Ghana) 10.   
Nejvíc v ofsajdu: ČR 9 - Viduka (Austr.), Ševčenko (Ukr.) 5.
Nejvíc faulů: Angola 29 - Delgado (Angola) 7.
Nejvíc faulovaných: Portugalsko 29 - Figo (Port.) 9.
Nejvíc rohových kopů: Polsko 11.
Nejméně střel: Kostarika 4.
Nejméně střel na branku: USA 1.
Nejméně zásahů brankáře: Čech (ČR) 0.

Ve čtvrté minutě zápasu s USA dává Jan Koller gól na 1:0.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze