Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi v poháru moc peněz nevydělali

15 2006
Praha - Fotbalový Liberec byl deset minut od postupu do Ligy mistrů, kde by vydělal minimálně 100 milionů korun. Jenže se Spartakem Moskva vypadl, hrál jen Poháru UEFA a na bonusech dostane jen 7 milionů korun. Příjmy z bohaté Ligy mistrů s prémiemi z méně prestižní soutěže se vůbec srovnávat nedají.

Letos se o tom přesvědčila například Sparta: zatímco loni si v Lize mistrů přišla jen na prémiích asi na 115 milionů korun, letos v Poháru UEFA inkasovala necelých 6,5 milionu. Stejnou sumu si letos vydělal i pohárový nováček z Mladé Boleslavi.

"Prémie víceméně pokrývají pouze náklady na účast v soutěži. Vydělat se
spíš dá na prodeji televizních práv. Celkově se ale dá říci, že pro nás letošní účinkování skončilo v plusových číslech, ale rozhodně nejde o žádné desetimilionové příjmy," řekl sportovní ředitel mladoboleslavského klubu Zdeněk Kudela.

Evropská fotbalová unie (UEFA) účastníkům v Poháru UEFA letos dala za postup do základní skupiny 70 tisíc eur (necelé dva miliony korun), za výhru putovalo na klubová konta 40 tisíc eur (1,120.000 korun) a za remízu pak o polovinu méně. Na konci roku ještě kluby inkasují mimořádnou prémii 100 tisíc eur. Výkonný výbor UEFA totiž mezi ně rozdělil přebytek z ekonomicky úspěšné Ligy mistrů.

Prémie v Poháru UEFA

postup do základní skupiny: 70 tisíc eur (asi 1,960.000 korun);
výhra v základní skupině: 40 tisíc eur (1,120.000 korun)
remíza v základní skupině: 20 tisíc eur (560.000 korun)
mimořádná prémie od UEFA: 100 tisíc eur (2,800.000 korun).

Celkové příjmy jednotlivých klubů (v částce nejsou zahrnuté příjmy z prodeje televizních práv):
Liberec (1 výhra a 2 remízy v základní skupině, bonus za účast a mimořádná prémie): 250 tisíc eur (7,000.000 korun)
Sparta (1 výhra, 1 remíza v základní skupině, bonus za účast a mimořádná prémie): 230 tisíc eur (6,440.000 korun)
Mladá Boleslav (3 remízy v základní skupině, bonus za účast a mimořádná prémie): 230 tisíc eur (6,440.000 korun).

V té se její účastníci mohou těšit na nesrovnatelně větší zisky. Přibližně padesát milionů korun se inkasuje za účast v základní skupině, za každý z odehraných zápasů pak necelých deset milionů. Výhra se odměňuje rovněž deseti miliony, remíza poloviční sumou.

Pro kluby v Poháru UEFA je tak více než prémie zajímavý příjem z prodeje televizních práv, což potvrdil i Kudela. "V Poháru UEFA se dá vydělat v podstatě jenom na tom," uvedl Kudela. "Ale musíte mít štěstí na to, s kým hrajete. My jsme ho měli v tom, že jsme letos v poháru narazili na francouzské velkokluby Marseille a Paris St. Germain, což bylo ekonomicky zajímavé," dodal Kudela, aniž by chtěl konkretizovat přesné částky.

V zákulisí se ale hovoří o tom, že například Sparta vydělala letos v Poháru UEFA díky prodeji televizních práv 300 tisíc eur (asi 8,400.000 korun), což je víc než všechny prémie. Zatímco v Lize mistrů lukrativní prodej televizních práv řídí centrálně UEFA, v Poháru UEFA je praxe jiná. Každý klub se o svá televizní práva stará sám, UEFA jejich prodej sjednocuje až od jarního osmifinále.

Autoři: ,






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze