Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi se na ostrově chtějí přiblížit Euru

Tomáš Ujfaluši, David Jarolím - Tomáš Ujfaluši (vlevo) s Davidem Jarolímem oslavují jeden z gólů v sanmarinské síti. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

11 2006
Dublin - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když vystoupili z letadla v Dublinu, na billboardu nad sebou mohli číst: "Magické místo pro váš úspěšný byznys." Bude dnes tato věta platit v Irsku pro české fotbalisty? Pokud ano, přiblíží se k účasti na mistrovství Evropy 2008.

"Nechci, aby to znělo namyšleně, ale přiletěli jsme vyhrát," prohlásil útočník Milan Baroš.

Trix a Flix, maskoti turnaje, jsou od včerejška známí. Neznámé jsou země, které se ho zúčastní. Češi však chtějí na ostrovech potvrdit, že k němu nemají daleko.

V případě výhry budou mít ze čtyř zápasů maximální počet 12 bodů a před březnovým pokračováním si budou užívat pozice favoritů na postup.

"Víme všichni, že Irsko je náš velký konkurent. Kdyby se nám podařilo uspět, dost by to pomohlo, už by na nás ztráceli hodně bodů," tvrdil Jan Koller, druhý z útočníků.

On a Baroš budou zřejmě v základní sestavě stejně jako v sobotu při povinném vítězství 7:0 nad San Marinem.

"Byla by velká škoda nechat jednoho z nich sedět, takoví hráči musí hrát," tvrdí kapitán Tomáš Rosický. "Ale dál bude sestava oproti San Marinu pochopitelně jiná."

Irové chystají smršť. Po čtyřech posledních prohraných zápasech a zvlášť po sobotní potupě 2:5 na Kypru chtějí proti Česku vyžehlit povadlou pověst.

Navíc jsou kvalitou úplně jinde než amatéři ze San Marina, proti nimž byli na hřišti tři čeští útočníci.

"Nejde spoléhat, že Irové prohráli 2:5 na Kypru, za tři dny je všechno jinak," varuje trenér Karel Brückner, který se vrátí k systému 4 - 4 -2 s defenzivním záložníkem.

Kdo jím bude? Brückner dělá se sestavou tradičně tajnosti, ale před odletem si na "kobereček" zavolal Radoslava Kováče. Je možné, že mu jednu z klíčových rolí svěří.

"Trenér něco takového naznačoval," připustil Kováč.

Při téhle variantě by se patrně Polák posunul ze středu zálohy na pravou stranu, kde by brzdil irského "draka" Damiena Duffa. Duff je vůdčí postavou soupeře: podaří-li se muže s nezkrotnou levačkou zastavit, bude to důležitý faktor při cestě za výhrou.

V Dublinu ožívaly puby, když čeští fotbalisté vyběhli k tréninku. Ztichlá aréna mátla, protože dnes se v ní rozpoutá peklo. Čtyřicet tisíc fanoušků dá utrápenému týmu domácích ještě jednu šanci a rykem přehluší lomoz vlaku, který má zastávku přímo u jedné z tribun.

"Udělají atmosféru, která nás vyhecuje. Poženou Iry dopředu, a to by nám mohlo pomoct," myslí si obránce Tomáš Ujfaluši.

Dát do otevřené obrany brzy gól, to je ideální český scénář dnešního večera. A ještě lepší bude, pokud Němci v dalším zápase skupiny porazí Slováky v Bratislavě. Z mlhy se pak vynoří dva jasní favorité postupu. Pro český fotbal každopádně nadchází velmi důležitá středa.

Pravděpodobné sestavy, Irsko: Henderson (Brighton) - Finnan (Liverpool), O'Brien (Porstmouth), Ledger (Preston), O'Shea (Manchester United) - Ireland (Manchester City) Kilbane (Everton) McGready (Celtic), Duff (Newcastle) - Keane (Tottenham), Morrison (Crystal Paláce).
Česko: Čech (Chelsea) - Ujfaluši (Fiorentina), Grygera (Ajax), Rozehnal (Paříž SG), Jankulovski (AC Milán) - Polák (Norimberk), Rosický (Arsenal), Kováč (Spartak Moskva), Plašil (Monako) - Koller (Monako), Baroš (Aston Villa).

Zápas Irsko - Česko má výkop 20.30, z utkání přineseme podrobnou on-line reportáž.

Slavný a starý Lansdowne road pomalu končí

Předposlední zápas ve své více než stoleté historii dnes bude hostit dublinský stadion Lansdowne Road, kde se v kvalifikaci mistrovství Evropy střetnou čeští fotbalisté s domácím Irskem.

Mohutná betonová stavba už dávno nesplňuje představy o moderní fotbalové aréně, a tak se její majitelé rozhodli, že začnou se zásadní rekonstrukcí.

Ve skutečnosti bude stadion zbořen a na jeho místě v nejbližších třech letech vyroste víceúčelová aréna pro 50 tisíc diváků.

Lansdowne Road patří mezi nejstarší evropské stadiony vůbec, byl postaven pro ragby, sport číslo jedna v Irsku.

První ragbyový zápas se zde hrál už v roce 1872 a od té doby prošel stánek řadou změn a rekonstrukcí. Fotbal se tu hraje až posledních třicet let, ale navzdory své zastaralosti tradičně plní roli národního stadionu.

To se koncem letošního roku změní. Posledním fotbalovým zápasem, kteří zde Irové sehrají, bude 15. listopadu kvalifikační souboj se San Marinem. Následná rekonstrukce či spíše stavba nové arény si vyžádá náklady 360 milionu eur.

Jak to bývá v podobných projektech pravidlem, náklady si rozdělí více investorů. Vedle Irského ragbyové federace, která je majitelem, přispěje také národní fotbalový svaz a peníze přijdou i ze státní pokladny.

Nový stadion by měl být nachystán přivítat první návštěvníky v roce 2009.

Fotbalisté a ragbisté zatím budou muset vzít zavděk stadionem Croke Park, který leží v severní části města. Čtvrtá největší evropská aréna pojme 82.300 diváků a jde o skutečný architektonický skvost, který je chloubou země.

Ragbisté a fotbalisté do ní ale dosud neměli přístup, protože supermoderní stadion patří mocné Asociaci keltských sportů, která před 35 lety oba nejpopulárnější irské sporty vyloučila.

Na dobu přestavby však nevraživost utichne a do kolaudace inovovaného Lansdowne Road se bude hrát v Croke Parku i fotbal a ragby.

Po přestavbě čeká Lanwsdowne Road zřejmě rušný život. Irové už zvažují, že požádají pro rok 2010 o pořádání jedné z evropských pohárových fotbalových soutěží, významné akce chystají také ragbisté a pořadatelé už plánují koncerty slavné skupiny U2 a dalších muzikantů.

čtk

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze