Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi narazí na ´bizona´ Essiena

Michael Essien - Michael Essien. | foto: Reuters

17 2006
Kolín nad Rýnem - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pokud sledujete hru Michaela Essiena, napadne vás, že má nejvýstižnější přezdívku ze všech fotbalistů na světě. Bizon. Přesně tak se záložníkovi Ghany říká. Dnes ho budou dráždit červené dresy fotbalového Česka: půjde na hřiště, aby je rozcupoval.

"Michael je výborný, ale když vylosovali Ghanu do skupiny, říkal jsem mu: Škoda, že jste poprvé na šampionátu a hned skončíte ve skupině," popisuje český brankář Petr Čech, jak s Essienem v zimě žertoval.

Teď jdou vtípky stranou. Spoluhráči z Chelsea nekomunikují do doby, než vzájemný zápas skončí. Ve hře je příliš mnoho.

Čím je vlastně Essien tak výjimečný, že o něm kdekdo básní? Je hodně pravděpodobné, že v dnešním zápase uvidíte tuhle scénu: český hráč bude držet míč, když náhle ucítí na zádech zrychlený dech. To k němu odkudsi přisupí urputný muž s číslem 8, aby mu balon odebral. Často se mu to podaří.

V získávání balonů je Essien zřejmě světovou jedničkou. Těžko si lze zarputilého hráče představit, jak coby dítě v rodné Akkře při fotbale plakal po každém tvrdším zákroku.
"Ostatní na mě volali: Přestaň fňukat a bojuj! Ale já nemohl se slzami přestat," přiznal jednou novinářům.

Dnes sám o sobě tvrdí, že je na hřišti tvrďák. Pozná to každý, kdo proti němu nastoupí.
Jeho dotěrnost s sebou nese dva efekty. Essien je velmi často faulován a... Velmi často fauluje.

V rozhodujícím zápase o anglický titul mezi Chelsea a Manchesterem United byl ghanský záložník faulován sedmkrát a sám sedmkrát fauloval. Žádný další hráč v zápase se ani jednomu z těchto čísel nepřiblížil. To přesně vypovídá o hráči jménem Essien.

Schválně si dělejte dnes při zápase čárky, kolik Essien rozdá a přijme ran. Aby však nedošlo k mýlce: jeho fauly vyplývají čistě ze stylu, který předvádí, a z herních situací.
Nikoli ze zákeřnosti, i když i z ní bývá občas viněn.

Pravda je, že střet s ním odskákalo už pár soupeřů zraněním. "Nejsem podlý hráč," hájí se záložník. Tím, že vybojuje míč, však Essienova role nekončí.

Bude to dělat vytrvale celý zápas, protože je na tom výborně fyzicky. A není jen obráncem a záložníkem v jediném okamžiku. Dokáže i přesně rozehrát, čímž založí nebezpečný útok.

Jeden z hlavních úkolů českých hráčů v zápase s Ghanou by klidně mohl nést pracovní název: Zkroťte bizona!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze