Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi jsou vynikající, chválil americký kouč

11 2006
Gelsenkirchen - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Bruce Arena si sedl na vyvýšené pódium, usmál se a povídá: "Cítíme se dobře a moc se na Čechy těšíme." Kouč amerických fotbalistů naposled před zápasem s českou reprezentací předstoupil před novináře. "Češi mají vynikající tým, od brankáře až po útočníky," byla jeho další slova.

V klimatizovaném sále na stadionu v Gelsenkirchenu, kde v pondělí od 18 hodin zápas začne, se mačkala spousta reportérů. Tiskovou konferenci snímalo deset televizních kamer.

Arena, vedle něhož seděl ještě kapitán Claudio Reyna, v jednu chvíli odháněl od sebe neodbytnou mouchu a rukou bouchl do mikrofonu. A pak se rozesmál.

Ale když mluvil k českému týmu, měl vážnou tvář a bylo slyšet jen slova uznání.

První dotaz mířil k Milanu Barošovi, který kvůli zranění chodidla s největší pravděpodobností nenastoupí.

"Počkám si, až to bude černé na bílém, až uvidím před zápasem sestavy," poznamenal kouč. "Baroš je samozřejmě vynikající hráč, ale pokud by nehrál, tak Češi mají spoustu možností, jak ho nahradí."

Největší sílu českého týmu vidí právě v ofenzívě. "Pamatuju si to z mistrovství Evropy a i v kvalifikaci dávali spoustu gólů. Ale mají taky vynikajícího gólmana."

Zazněl i dotaz, jestli si pamatuje poslední vzájemný souboj, který před šestnácti lety na mistrovství světa v Itálii tehdejší Československo vyhrálo 5:1.

"Tenkrát jsme tam byl jako fanoušek a nemám na to moc příjemné vzpomínky. Neměli jsme zkušenosti, ale šestnáct let je strašně dlouhá doba, takže teď to snad bude jiné. Chceme ukázat, že jsme se zlepšili."

Jednoho z amerických reportérů zajímalo, ke komu by český tým přirovnal. "Mají unikátní styl, takovým nikdo nehraje," reagoval Arena s úsměvem.

A jak na Čechy vyzrát?

"Zkusíme je hodně napadat, protože jak je necháme rozjet, tak je pak těžké to zastavit. Do útoku se zapojuje až sedm hráčů," upozornil čtyřiapadesátiletý kouč.

Velký respekt u amerických fotbalistů vzbuzuje především Jan Koller.

"Není jen vynikající ve vzduchu, ale skvělý je i na zemi. Je sehraný se záložníky, zapojuje se do kombinací. Nesmíme mu dát prostor," řekl Reyna.

"Musíme hrát dobře zezadu a nepodcenit žádný detail. A velký pozor si musíme dát na standardky."

Kouč amerických fotbalistů Bruce Arena po tiskové konferenci.Najdete na iDNES.czmobilní verze