Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi čekají a těší se: Ať už nám to začne

Nedvěd v davu fanoušků - Pavel Nedvěd sevřený v davu fanoušků | foto: Michal ŠulaMF DNES

9 2006
Westerburg, Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dnes večer v Mnichově začne osmnácté mistrovství světa, ale českých fotbalistů se ještě tři dny týkat nebude. Jejich úvodní zápas na šampionátu proti Spojeným státům přijde na řadu až jako desátý v pořadí v pondělí. "Aspoň se na ten začátek v klidu podíváme v televizi," neláme si hlavu obránce Tomáš Ujfaluši.

Co je lepší?

Vstoupit do turnaje mezi prvními, nebo až mezi druhou polovinou mužstev jako Česko?

"To jsou spekulace," reagoval trenér Karel Brückner. "Ale ti, co hrají dřív, mají relativní výhodu v tom, že budou mít víc času na odpočinek před semifinále nebo před finále."

Před dvěma lety na evropském šampionátu uzavírali Nedvěd, Poborský a spol. první kolo zápasů, v Portugalsku se představili až mezi posledními.

Nad Lotyšskem vydřeli výhru 2:1 a nakonec došli až do semifinále. Před ním měli Řekové šest dní volna, Češi jen čtyři.

Ve velkém horku se úbytek sil projevil v prodloužení, kdy byli Řekové lepší a nakonec rozhodli.

V pátek večer turnaj otevře Německo proti Kostarice, po nich nastoupí Poláci proti Ekvádorcům.

Během víkendy se představí Angličané, Paraguayci, Švédové, Trinidad a Tobago, Argentinci, Pobřeží slonoviny, Srbové, Nizozemci, Mexičané, Íránci, hráči Angoly, Portugalci. Až pak přijde na řadu Brücknerův tým.

"Člověk se těší, aby to už začalo, ale na druhou stranu jsem nepřemýšlel o tom, jestli je lepší začít dřív nebo později," poznamenává Ujfaluši.

Až bude mít česká reprezentace souboj proti USA za sebou, na zápas bude čekat ještě čtrnáct mužstev.

"Taky si myslím, že je jedno, kdy do turnaje vstoupíme. Hlavní je, abychom náš zápas zvládli. Ostatní ať si hrají, jak chtějí," říká brankář Petr Čech.

Češi dorazili do dějiště mistrovství světa ve středu, pět dní před jejich úvodním zápasem. Až v televizi první utkání uvidí, očekávání stoupne.

"Je jasné, že se na ten začátek všichni moc těšíme. To je prostě dané," potvrzuje kouč. "Jestli mám obavy, jak to dopadne? Ty jsem neměl nikdy, spíš je to pocit odpovědnosti. A ten jsem měl vždycky."

Brückner má mužstvo pohromadě už třiadvacet dní, za sebou má soustředění v Seefeldu, čtyři přípravné zápasy a týden tréninků v Praze.

Ostrého startu se dočká až šestadvacátý den.

"Pravda, ta příprava je strašně dlouhá. Ale když už jsme to vydrželi, tak další dva tři dny počkáme. Až to uvidíme v televizi, budeme ještě víc nabuzení," říká záložník David Jarolím.Najdete na iDNES.czmobilní verze