Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi byli tvrdým oříškem

Jan Koller - Kromě smutných vzpomínek zůstane Janu Kollerovi také francouzský dres | foto: MAFA - Michal Růžička

17 2000
P a ř í ž - Na prvních stranách a palcovými titulky oslavují dnes francouzské listy vítězství svého mužstva nad českou fotbalovou reprezentací, ale přiznávají, že výhra přišla po těžkém zápase nad jedním z nejlepších týmů Evropy. "Mohou se dívat daleko", napsal po pátečním zápase o ambicích Francie na první straně sportovní list L'Équipe, zatímco Le Parisien oznamuje, že Francie je "Na cestě králů" a Le Figaro píše o "Dobré partii modrých proti Čechům".

Nebylo snadné tento úspěch získat, zdůraznil Le Figaro. "Češi potvrdili své technické a kolektivní kvality a dali pořádně zabrat Zidanovi a jeho spoluhráčům." Francie dosáhla nádherného vítězství proti skvělému českému týmu, napsal Le Parisien. Podle něj museli svěřenci Rogera Lemerra sáhnout do svých rezerv, aby ve druhé půli zvítězili díky gólu Youriho Djorkaeffa.

Nikdo nečekal, že zápas bude tak snadný jako proti Dánsku a to se potvrdilo, domnívá se L'Équipe. Kvalitní hra nakrátko a protiútoky českého týmu vyváděly z míry francouzskou zálohu, uvedl deník, podle něhož z vyřazených týmů zanechají nejlepší
dojem zřejmě právě Češi.

Deník Libération v komentáři uvádí, že páteční zápas zůstane jedním z vrcholů EURO 2000. Češi, kteří patří mezi pět šest nejlepších týmů Evropy, ukázali velké kvality, napsal deník. Podobně jako ostatní listy za hlavní rys zápasu označil časté změny v taktice z obou stran.

Francouzský hrdina zápasu Thierry Henry v rozhovoru s listem Le Parisien prohlásil, že Francie narazila na jeden z nejobávanějších týmů v Evropě. Naše skupina byla opravdu skupinou smrti, řekl. Škoda pro Čechy, ale někdo z "velkých" musel vypadnout a já jsem raději, když to jsou oni a ne my, dodal.

Také záložník Patrick Vieira zdůraznil "sílu českého týmu". Jsme si vědomi toho, že jsme porazili jeden z nejlepších týmů mistrovství, řekl. Bylo to velmi tvrdé, ale s tím každý počítal, prohlásil Zinedine Zidane. "Měli hodně příležitostí, hlavně ve vzduchu, ale na to jsme byli připraveni a opět jsme byli sto se přizpůsobit taktickým změnám během zápasu."

Francouzský premiér Lionel Jospin ještě večer poblahopřál fotbalistům k vítězství nad "obtížným a talentovaným soupeřem". Všechny francouzské deníky se rozplývají především nad výkonem útočníka Henryho, který dostal v hodnocení L'Équipe osm bodů, tedy nejvyšší známku ze všech hráčů na hřišti. Brankář Barthez obdržel na desetibodové stupnici 7,5, naopak nejméně (pět) měli Petit, Anelka a Deschamps. Z Čechů obdrželi nejvíce Poborský (sedm) a Bejbl s Nedvědem (6,5), zatímco obránce Gabriel jen 3,5.

Také Le Parisien ve svém hodnocení dal Henrymu osmičku a v českém týmu Poborskému a Nedvědovi 6,5. Černou ovcí byl podle listu opět autor osudné chyby Gabriel (3,5). Pokud jde o českou penaltu, L'Équipe napsal, že byla neoprávněná. Le Parisien jen poznamenal, že k faulu došlo mimo šestnáctku, Libération rozhodnutí rozhodčího nijak nekomentoval a Le Figaro zdůraznil, že penalta byla sporná z hlediska litery pravidel, ale faul nesporně porušil jejich ducha.


 

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze