Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černý: Fotbal musí být v televizi veselejší

Otakar Černý - ŠÉF TELEVIZNÍHO SPORTU. Otakar Černý spolupracoval s televizní sportovní redakcí už od roku 1969. Než se do ní vrátil jako šéf, moderoval například politické diskuse. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

11 2006
Praha - "Fotbalový šampionát jsme zvládli bezvadně!" To jsou slova Otakara Černého, šéfa sportu v České televizi. Sám ale připouští, že divák mohl být při vysílání všech 64 zápasů také nespokojen. Kritické hlasy se objevovaly. Co se nepovedlo? "To si nechám pro sebe," říká.

Řadě lidí se nelíbilo, že jste přenosy ze stadionů usekli do minuty po utkání. Necitlivě. Přišli o emoce, radost, slzy, což bývá nezbytnou dohrou utkání.
Ukazovat ze všech 64 utkání emoce, to je nesmysl. Tam není nic jiného než radost a smutek. To by bylo dokola. Zvolili jsme to až v utkání o třetí místo a po finále.

Ale proč ne, když vypadl hlavní favorit Brazílie? Nebo domácí Německo?
Podívejte. Když jsme vysílali před dvěma lety Euro z Portugalska, byli jsme kritizováni, že nemáme studio. Teď jsme ho měli, ale zase jsme peskováni, že do něj přepínáme brzy. Souhlasím s jedním, že studio mohlo být veselejší.

A proč nebylo?
Hosty, které jsme si zvali do studia, nemáme vyzkoušené jako z hokeje, kde se nám točí při ligových zápasech. Někteří hosté dělali z fotbalu vědu, jenže on je zábavou.

Nezpůsobili jste si to částečně sami, když jste zvali na každý den jiného hosta? Nebylo lepší vzít si užší okruh lidí a pracovat s nimi?
Jak už jsem řekl, ve fotbale zatím nemáme žádného Hostáka, který mluví odborně, ale umí si udělat ze sebe i legraci, když něco zvorá. Hledáme. Zvolili jsme rozmanitost. U fotbalových hostů je vidět, z jakého prostředí vyšli, podepsalo se na nich. Fotbal žije v klimatu nedůvěry. Někteří hosté proto byli nedůtkliví na otázky pod kůži, protože vidí v novinářích nepřítele. Bojí se víc vyjádřit, jen se úpěnlivě drží své odbornosti.

Aspoň jste si udělali selekci, s kým můžete do budoucna pracovat, ne?
Přesně tak. Potřebujeme od podzimu pro českou ligu spolukomentátory. Zatím máme jen Táborského. I když jsme byli s Haškem i Kozlem spokojeni, o oba přijdeme. První bude zase hrát, druhý trénovat. Moc se mi líbil i Kotrba.

Ve studiu mi přišlo až násilné, jak – děj se co děj – využíváte po každém zápase elektronickou tužku. Nemělo by se o fotbale ve studiu víc mluvit než kreslit?
Vy mě tlačíte... Právě před chvilkou jsme měli poradu a na ní se shodli, že tužky bylo hodně. Dříve jsme z ní byli oslnění, teď nás zdržuje. Možná ji víc využijeme, až budeme vysílat českou ligu. Tam je k vidění hodně taktických chyb, při mistrovství světa je fotbal dokonalejší a témata pro tužku se těžko hledala.

Stále mě zaráželo, že studia po zápase byla jen čtvrthodinová. Proč ne víc?
Protože na programu ČT2 nejsme se sportem sami. Já vím, že všichni si myslí, že Černý je pitomec. Přijdu do hospody a kamarádi mi tam nadávají, ať je fotbal delší. Jenže do televize zase píší diváci: běžte pryč s fotbalem, proč není Chvilka poezie? Fotbal není masová záležitost.

Proč tedy nešla delší studia na specializovaném sportovním kanálu ČT4?
To by nám zas nadávali lidé z vesnic, že ČT4 nechytí. Všechno se zlepší s digitalizací. Teď jsme se rozhodli tu situaci řešit takto.

A vy, jako člověk, který sportem žije, jste si neříkal, že byla studia po zápasech příliš krátká?
Já jsem loajální zaměstnanec České televize. Takže musím říct, že to bylo přesně tak, jak si Česká televize představovala.

Vy sám jste žádal o víc času?
(Chvilku mlčí) Výsledný čas byl kompromis možného.

To znamená, že jste žádal, nebo ne?
(Usměje se) Nežádal. Je to na moji zodpovědnost. Jestli to bylo špatně, že jsme si nevybojovali víc, tak za to může Černý, ne Česká televize.

Opravdu mi přišlo divné, že olympiádu dáváte 24 hodin nonstop, a fotbal useknete čtvrt hodiny po přenosu.
Protože olympiáda také běží skoro nepřetržitě.

Sledujete pro inspiraci zahraniční stanice?
Já je doma vůbec nechytím, nemám kabelovou televizi. Ale u nás v televizi je taková skupina dobrovolníků – my to samozřejmě nemáme nařízené – Bosák sleduje německé, Dusík, Drbohlav a Záruba jiné. Z jejich nápadů čerpáme. Já mám tolik práce, že se na to nekoukám.

Nešlo vysílat rozhovory s hráči hned po zápasech? Třeba německý kanál ZDF to tak běžně dělal. Diváci mohli slyšet Kloseho, Beckhama a další.
To je o penězích. Museli bychom platit přenosové trasy.

Za kolik?
(Přemýšlí, počítá) Šedesát tisíc korun. A teď si to vynásobte 64 zápasy. Nedoplatili bychom se.

Kolik vás mistrovství stálo?
To říct nemůžu. Ale pro představu: bylo to jako olympiáda a hokejové mistrovství světa dohromady.

Jakou měl šampionát sledovanost?
Průměrná sledovanost byla 7,5 procenta. Představovali jsme si ji vyšší, i když závažný problém to nebyl. Pro srovnání: fotbalové Euro v Portugalsku vidělo 11,4 procenta a letošní mistrovství světa v hokeji 6,4 procenta.

Proč nebyla letos taková sledovanost fotbalu? Že Češi brzy vypadli?
To sehrálo roli. Ale já vidím ještě jiný důvod. České fotbalové hnutí ztratilo kredit kvůli úplatkům a jiným kauzám. To prostředí je zkažené. Chodím na žáky, okresní třídy i ligu a vidím to všude. Nerozhodnutý divák pak řekne: Mám zapotřebí dívat se na takové habaďury?

To se týká ligy, ne mistrovství světa.
Kdepak. Český fotbal infikoval divákovi nedůvěru ke všemu. Pak někdo vidí, jak na Australany písknou tu přísnou penaltu, a hned si řekne: tak ono je to všude stejný. A jde od obrazovky.

Ještě trochu k vašim studiím. Nepovažujete za prohru vaši anketu Hvězdná jedenáctka, kde vyhrál Angolan Akwa?
To jsme my, Češi, ze všeho si děláme srandu. Za největšího Čecha chceme Járu Cimrmana... My si zpočátku mysleli, že se diváci spletli. Že hlasují pro Owena z Anglie a ne Akwu z Angoly. Že zaměnili Anglii s Angolou. Hvězdná jedenáctka skončila díky šprýmařům fiaskem, to je fakt.

Mistrovství skončilo, čeká vás jiný projekt, poprvé budete vysílat českou ligu. Jaké máte představy?
Já si zatím nic nepředstavuju. Radši.

Proč?
Když jsem viděl Německo, mám z toho přechodu do českého fotbalu hrůzu. Dva tisíce diváků, špinavé sedačky... Pravda je, že Česká televize se ligy ujala, pomůže jí znovu získat důvěru. Ale na oplátku český fotbal musí dokázat, že si Českou televizi zaslouží. Jestli se to nepovede, tak vidím velmi vážný problém, co s českým fotbalem na obrazovkách dál. Pak to vidím černě.

Až tak?
Kluby zanedbaly všechno: stadiony, výchovu, etiku... Copak je normální, že fotbalisté utíkají kopat do Turecka, kde jim jde pomalu o život? Hokejisté alespoň chodí vydělávat miliony do nejlepší soutěže na světě.

Fotbalové lize jste vyhlásili nulovou toleranci...
(Skáče do řeči) ...Ano, a tu uplatníme!

Jak?
Zaprvé bojem proti rasismu a hulvátství v hledišti. Pokud se něco takového objeví, požádáme pořadatele, aby napomenul diváky. Když to bude pokračovat, stáhneme zvuk z hlediště. Pak třeba i obraz. Máme k tomu souhlas vedení České televize. Podobné to bude s korupcí. Jsme veřejnoprávní subjekt a nemůžeme si dovolit za peníze daňových poplatníků vysílat program, který je cinknutý.

Kdy budou přenosy?
V neděli na ČT4 od 20.15 hodin, předtím bude čtvrthodinové studio. Po zápase navážeme naším pořadem Dohráno. Pondělní fotbal začne v 16.30 fotbalovým magazínem, přenos poběží od čtvrt na šest. Od osmi večer bude třičtvrtěhodinová beseda o celém kole.

Přenos v neděli večer, to si nedokážu představit, že chlapi doma uhájí fotbal třeba proti Pojišťovně štěstí...
Já ne. Klasická česká rodina má dnes dvě televize.

Já si myslím, že fotbal hodně sleduje populace s nižšími příjmy, a ta dvě televize nemá.
Jenže tihle chlapi zase chodí do hospod a tam ČT4 budou brzy sledovat, protože digitalizace poběží lavinovitě.

Chystáte nějaké novinky?
Chceme, ale problém je, že některé stadiony nám neumožní technické výboje. Objevili jsme třeba stadion, kde můžeme vysílat, až když zapadne sluníčko. Protože kamery máme proti slunci. Až se mě zeptáte, který stadion to je, budu se červenat.

Předpokládám Kladno, jste přeci Kladeňák.
No právě.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

VIDEO V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3....Bývalý hráč se rozpovídal o výplatách. A na Dynamo přišli kontroloři

Slávista Jan Sýkora (vlevo) a Mykyta Burda z Dynama Kyjev v utkání 3. předkola...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Přípravy kyjevského Dynama na odvetný zápas o Ligu mistrů se Slavií narušila návštěva finančních...

Vaclík se blýskl proti Messimu, ale Sevilla boj o Superpohár prohrála

Brankář Tomáš Vaclík ze Sevilly zasahuje v zápae o španělský Superpohár proti...

Český fotbalový brankář se na úvod svého nového angažmá v Seville trofeje nedočkal. Získala ji...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí...

Další z rubriky

Trenér Arena po osmi letech končí


Chicago Reprezentaci Spojených států vedl v 130 zápasech a 71 z nich vyhrál. Nejúspěšnější kouč americké...

Sudí, který vyloučil Zidana, chce skončit

Horacio Elizondo

Buenos Aires Argentinský rozhodčí Horacio Elizondo, který ve finále fotbalového mistrovství světa vyloučil...

Gólů bylo letos málo, ale zato dobré hry hodně


Praha Přečetl jsem si toho o mistrovství světa ve fotbale hodně. Většinou slova nepěkná. I na těchto...Najdete na iDNES.cz