Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centry Davida Beckhama účinnou zbraní

18 2000
C h a r l e r o i - Plných 34 let už uplynulo od poslední výhry anglických fotbalistů nad Německem, až se úspěch vítězů mistrovství světa z roku 1966 podařilo v sobotu v belgickém Charleroi zopakovat týmu kapitána Alana Shearera v základní skupině mistrovství Evropy. Výsledek 1:0 znamená oživení anglické naděje na postup do čtvrtfinále, zatímco Němci ho již nemají zcela ve svých rukou.

Tlak, pod kterým obě mužstva na stadión Communal po neúspěších v zahajovacích zápasech nastupovala, byl nezměrný. Oběma tábory se přehnala bouře v podobě ostrých slov, která padala mezi trenérem a hráči i fotbalisty navzájem. Větším psychologem se ukázal být Kevin Keegan, jenž mohl po utkání prohlásit: "Byly to soudržnost, pospolitost a týmový duch, co rozhodlo." Jeho zhruba hodinové sezení s hráči po porážce s Portugalskem, které novináři překřtili na "vymývání mozků", zřejmě pomohlo. Ostrovní kolektiv se totiž nedal zastrašit ani nepříznivým vývojem zápasu, v němž zhruba půlhodinu mírně dominoval soupeř.

Angličanům nevadily ani absence opory zadních řad Tonyho Adamse ani krajního záložníka Steva McManamana, ačkoli hráči, kteří tyto zraněné kolegy nahradili, Martin Keown a Dennis Wise, nepodali právě nejlepší výkon. V defenzivě vítězů však na sebe vzal zodpovědnost Sol Campbell a středová řada to prostě zvládla jako celek.

Němce vnitřní roztržka po remíze s Rumunskem také nepoznamenala natolik, aby zopakovali nevýrazný výkon. Naopak bylo vidět, že se od začátku snaží soupeře zatlačit a zkusit rychle rozhodnout. Dostali se i k několika střelám, avšak vyložené šance, jak o nich mluvil trenér Erich Ribbeck na tiskové konferenci, vlastně neměli.

Postupně jim však odcházela záloha, Deisler a Jeremies byli střídáni, a muži z lavičky zdaleka neprojevili tolik síly ani umění, aby zvrátili nepříznivý vývoj. Ribbeck si pak ještě postěžoval, že o svízelném postavení jeho týmu nerozhodl zápas v Charleroi, ale právě klopýtnutí proti Rumunům.

Angličané rozhodli opět tou zbraní, kterou každý, kdo se jen trochu zajímá o fotbal, moc dobře zná. Onou zbraní jsou centry Davida Beckhama a umění útočníků takový míč zpracovat a poslat do sítě. Tentokrát se to podařilo Shearerovi, vyhlášenému nejlepším mužem zápasu. "Snažili jsme se do roztrhání těla," nadsadil kapitán a úspěšný střelec. Zcela v duchu, který opanoval anglickou stranu, jako by výhra znamenala málem zisk mistrovského titulu.

Ostražitost Němců, s kterou si hlídali stereotypní styl protivníka, polevila už před přestávkou. Gól, inkasovaný krátce po ní, byl buď důsledkem uspokojení, že se daří Beckhama eliminovat, nebo pramenil ze špatné formy současného mužstva, které nedokáže jako dříve mít vládu nad vývojem utkání celých devadesát minut.

Ze skupiny A tedy postoupili po dvou výhrách Portugalci a v posledním zápase je čeká právě Německo, které musí zvítězit a čekat na prohru Angličanů s Rumuny. Ta však nesmí být výrazná, aby transylvánský tým neskončil v tabulce druhý díky lepšímu
skóre, než budou mít Němci. V případě bodové rovnosti Německa s Anglií rozhodne vzájemný zápas.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze