Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Celé to divadlo musí něčemu sloužit a někdo za tím asi stojí, tvrdí Mokrý

22 2009
Bylo to velké divadlo, prohlásil o svém úterním zadržení bývalý předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý. Nynější generální ředitel 1. FC Brno považuje záležitost za útok na svou osobu. "Myslím, že celá věc byla neadekvátní situaci. Neskrýval jsem se, neodmítal jsem podat vysvětlení. Věc se vyšetřuje od ledna a můj první kontakt s policisty byl ten, že mi nasadili pouta u mě doma," uvedl Mokrý.

"Celé to divadlo musí něčemu sloužit a někdo za tím asi stojí. Mám svou představu, ale nebudu nikoho jmenovat. Ale nebudu zastírat, že jde o útok z fotbalového prostředí, i když odmítám, že by šlo o pomstu nového vedení ČMFS. Bylo to jen o tom, aby to zahrálo někomu na notu a zdiskreditovalo to mě, moji rodinu i mého nového zaměstnavatele."

Úterním výslechem prý pro Mokrého celá záležitost skončila a dnes už pokračoval v práci v brněnském klubu.

O co jde? "Celý tento případ spočívá v tom, že akciová společnost Fotbal Trading měla údajně v roce 2004 obdržet od společnosti Čedok 31 milionů korun za prodané vstupenky na Euro, ale tuto částku nezahrnula ve svém účetnictví a tím údajně došlo ke krácení daně. Považuji to celé za nesmyslné, takovou věc by si těžko někdo mohl dovolit. Není možné, aby se taková částka nedala do účetnictví," sdělil Mokrý. "Opravdu mám čisté svědomí."

Naznačil jste, že za celou záležitostí stojí někdo z fotbalových kruhů. Máte nějaké konkrétní podezření?
Nějaké vlastní podezření mám, protože ve fotbale jsem hodně dlouho a vím, kdo prezentuje a šíří tyto myšlenky. Nicméně to teď nemůžu ani nechci říkat, tyto věci většinou osvětlí čas. Pokud to bude mít nějaký vývoj, tak na to samozřejmě budu reagovat.

Neobáváte se, že může pokračovat něco podobného?
Já s tím dokonce počítám, protože to určitě neskončí u této jedné věci. Za dobu mého působení ve svazu, kde jsem byl od roku 1999, se stalo mnoho věcí, které se dají nějakým způsobem komentovat, i když to třeba nemá reálnou podstatu. Ale určitě se o to zase někdo pokusí.

Jak si vysvětlujete, že byl obviněn pan Malý?
Já si myslím, že pokud už došlo k takové grandiózní akci a byly zadrženy tři osoby, tak aspoň jedné se nějaké obvinění mělo sdělit. Předpokládám, že to byl ten důvod. Ale mohlo tam být i pochybení, to nemohu já hodnotit.

Mohl se pan Malý dopustit něčeho protiprávního?
Já o tom nic nevím a osobně to nepředpokládám. Znám pana Malého, byl to vysoký funkcionář ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a neměl jsem pocit, že by to byl člověk, který by něco takového dělal.

Jaké vám dala policie vysvětlení k vašemu zadržení?
Řekli mi, že to zadržení proběhlo z důvodu, že společnost Čedok prodala vstupenky za 31 milionů korun, převedla ty peníze na akciovou společnost Fotbal Trading a ten je nedal do svého účetnictví, čímž vznikla daňová újma státu.

Dopustil jste se vy osobně nějakého protiprávního jednání?
Absolutně ne.

Jak jste strávil úterý, kdy jste byl zadržen?
Zatčení proběhlo pro mě velice neadekvátně, protože jsem byl odveden v šest hodin ráno z domu v poutech a byl jsem eskortován do Prahy. Byla velmi omezena má osobní svoboda. V Praze jsem podal základní vysvětlení policistům, pak jsme čekali na výslech vyšetřovatele, který nepřišel. Po třinácti hodinách jsem byl propuštěn.

Jak dlouho trval váš výslech?
Řekl bych, že asi třicet nebo čtyřicet minut. Mluvil jsem spontánně o společnosti a mojí roli v ní a mých pravomocech, protože jsem cítil nutnost to vysvětlit. Pak jsem dostal asi čtyři doplňující otázky a to bylo všechno.

Řekl jste, že celou akci považujete za neadekvátní. Zvažujete právní odvetu?
Já si myslím, že taková věc se přede dá řešit pozváním a podáním vysvětlení. Ta záležitost je stará pět let, takže nic nemohlo utéct. Žádné dokumenty se nedají zpětně vytvořit nebo změnit, všechno už policie dávno zadržela. Takže nechápu, proč tato akce proběhla, a myslím, že je z toho jasné, proč to udělali. Potřebovali někoho zdiskreditovat. Proč? To se ptám.

Prý u vás proběhla domovní prohlídka.
To není pravda, nevím, kde se tato informace vzala. Domovní prohlídka žádná neproběhla, žádné důkazy ani nemohly být nalezeny. Já nemám doma žádné dokumenty k roku 2004. To je nesmysl. Ani u ostatních zadržených žádné domovní prohlídky neproběhly.

Mluvíte o útoku z fotbalových kruhů. Byly podle vás namířeny proti vám, nebo proti brněnskému klubu?
To jsou spekulace. Proti mně určitě. Jestli se s tím spojí i brněnský klub, to si netroufám v tuto chvíli tvrdit. Ale nelze to vyloučit.

Mohl ten útok proběhnout ze strany Romana Berbra?
Tohle nechci komentovat.

Ale figuruje ve vašich úvahách...
Taky nekomentuju.

A co Jiří Kubíček?
Já nechci žádná jména říkat ani je potvrzovat. Sami víte, na které straně stojí a jak ve fotbale fungují a působí. Já jsem někde jinde, takže z toho to asi vyplývá. Pan Kubíček mě permanentně kritizuje x let a vede se mnou jakousi válku, kterou nechápu. Já se pořád bráním proti jeho nařčením a výmyslům. Soukromě mu říkám paranoidní schizofrenik a z toho to všechno vyplývá. On opravdu má dvě polohy, jednu hodnou a jednu zlou, a podezírá každého z čehokoliv. Přitom nemá žádné důkazy a ani fakta, míchá jablka s hruškami. Vytváří dojem, že se ukradlo strašné množství peněz, a když se udělá vyšetření, tak se zjistí, že to vůbec není pravda. Kdyby to byla pravda, tak dnes ještě sedím na policii.

Jak na celou záležitost reagovali brněnští hráči?
To zatím nevím, s hráči jsem se ještě nesetkal. Odpoledne bude modelový zápas, takže se určitě do kabiny dostavím a podám jim své vysvětlení.

Může podle vás tato kauza poškodit brněnský tým po sportovní stránce?
Byl bych velmi nerad a udělám všechno pro to, aby se to nestalo. Nicméně určité poškození tady je, image se velmi lehko ztrácí a velmi těžko napravuje. Určitě se domluvíme s panem Prosem (majitel klubu) a panem Jarůškem (předseda představenstva) na dalším postupu a věřím, že to zvládneme.

Co vám řekl pan Pros?
Roman tím byl velmi překvapen a zděšen podobně jako já. Nicméně ještě než věděl, že mě propustí, mi sdělil, že mi věří. Máme dlouhodobý velice pozitivní vztah, takže mě nepřekvapil. Byl takový, jaký je.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze