Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celá Belgie bude fandit Čechům

Koller - Jan Koller se podepisuje jednomu z fanoušků po tréninku | foto: MAFA - Michal Růžička

9 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Vedle osvědčených hvězd českého fotbalu, jakými jsou Berger, Nedvěd či Poborský, se mimořádné popularitě krátce před startem EURO 2000 těší také útočník Jan Koller. Mediální přitažlivost tohoto hráče je dána řadou skutečností, mezi nimiž je fakt, že jde o nejvyššího hráče turnaje, jen zanedbatelným detailem. Dvoumetrovému obrovi mnozí přisuzují roli největšího objevu mistrovství, hráč oslňuje svojí bilancí 13 gólů ve 14 zápasech, a ještě ke všemu hraje vlastně na domácí půdě, neboť svého věhlasu dosáhl až po odchodu z Čech do belgické ligy.

iDNES: Mnohá zahraniční média na vás sází, že se stanete hvězdou šampionátu, jak se s takovými nadějemi srovnáváte?
Koller:
Taky jsem to v novinách četl, ale já si to nijak nepřipouštím, snažím se koncentrovat na trénink a na blížící se zápas s Nizozemskem. Záležet bude na všech hráčích, abychom byli tahouni všichni jako celek. Sám se cítím výborně, netrpělivě očekávám začátek turnaje, ale nervózní nejsem. Možná to přijde až v den zápasu, nevím.

iDNES: Věříte, že vaše strmá cesta za fotbalovou slávou může ještě pokračovat, že díky výkonům na EURO sežente třeba vysněné angažmá v Anglii?
Koller:
Když nám to tady vyjde, tak bych se mohl dostat i někam dál. Rozhodně však o tom nepřemýšlím a nijak se nestresuju myšlenkou, že když vyhoříme, tak přijdu o zajímavý přestup. V Anderlechtu mi nic nechybí."

iDNES: Napadlo vás, že všechno může být i naopak? Například Drulák na minulé EURO cestoval v podobné situaci, jako vy: byl nejlepším střelcem mužstva a Fotbalistou roku, ale v Anglii si skoro nezahrál a na stříbrných medailích měl jen malý podíl...
Koller:
Také na něho jsem si vzpomněl. Snažím se tomu vyvarovat poctivým tréninkem, abych byl psychicky v pohodě. To je pro mě nejdůležitější.

iDNES: Do Belgie, kde hrajete ligu, přijíždíte s reprezentací už podruhé. Před půldruhým rokem jste v Bruselu debutoval, teď už jste nenahraditelnou součástí mužstva. Co se za tu dobu změnilo?
Koller:
Já jsem pořád stejný, jen mám za sebou krásný rok a půl v mužstvu, které většinu svých zápasů vyhrálo. Mohl jsem trénovat s výbornými fotbalisty, mezi nimiž jsem se vždy cítil výborně. Jenom mi to prospělo.

iDNES: Co čekáte od šampionátu, jak si myslíte, že dopadne český tým?
Koller:
Už se nemůžu dočkat, až to všechno začne. Věřím, že to bude něco nezapomenutelného. V silách českého týmu je znovu postup do finále, ale klidně se může stát, že skončíme už ve skupině.

iDNES: České mužstvo se na dobu turnaje usadilo v Belgii, tedy v zemi, kde už čtyři roky působíte, kde se domluvíte a kde vás lidé znají. Jistě se v tomto prostředí cítíte dobře.
Koller:
Je to pro mě výhoda, znám prostředí a trochu i řeč, takže si nepřipadám jako někde v cizině. Pravidelně čtu noviny, které nás mezi velké favority neřadí. Zároveň však vždy dodávájí, že jsme schopní překvapit. Ale obyčejní lidé nám budou fandit, protože hrajeme ve skupině s Holandskem, a to je pro Belgii pořád velký rival.

iDNES: V Amsterdamu vás v neděli čeká Nizozemsko a mnozí fanoušci se už těší na souboj dvou urostlých fotbalistů: Kollera a Stama. Jak vy se na tuto bitvu chystáte?
Koller:
Už jsem si proti Stamovi jednou zahrál, a tak vím, že to je nesmírně tvrdý šlachovitý hráč s výbornou hlavou, a přitom je poměrně rychlý. Důležité je, nikoho se nebát a mít dostatek sebevědomí. Každý hráč se dá obejít a na každého se dá něco vymyslet, hlavně se nebát.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze