Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeká tým v éře ‚po Nedvědovi‘ útlum?

16 2006
Praha - Fotbalová reprezentace hrála s Masopustem i bez něj. Pak se pyšnila Panenkou. Táhl ji Nedvěd. A teď to bude muset zvládnout zase někdo další. Takový je nemilosrdný sportovní koloběh. Po dvanácti letech a téměř sto zápasech – s roční pauzou – nastane éra ponedvědovská. Mužstvu však ze ztráty vůdce šok nehrozí.

Muselo se bez něho obejít už v poslední kvalifikaci.

Ale proti nejsilnějším soupeřům, dvakrát Nizozemsku a jednou Rumunsku, nevyhrálo, můžete namítnout. A Nedvěd mu pak v baráži pomohl.

"A na mistrovství světa byl nejlepším hráčem," potvrzuje Vladimír Táborský, bývalý obránce a trenér.

Analýza

"Ale žádné mužstvo na jednom hráči nestojí, i když má sebevětší vliv," dodává někdejší obávaný útočník Milan Luhový.

Co tedy ztrácí český tým? Lídra. Ikonu úspěchu. Dříče. Nezlomného ducha. Neutahatelného záložníka se schopností kombinace i vynikající střelou z dálky oběma nohama.

"Vypracoval se v obrovskou osobnost. Soupeři i rozhodčí z něho měli respekt," potvrzuje jeho sílu bývalý spoluhráč Martin Frýdek.

"Hráčů, kteří dokážou vyrazit ze středu pole až před branku a ohrozit ji, nenajdete mnoho," připomíná Táborský. Po zranění Kollera na světovém šampionátu jen Nedvěd s Rosickým přinášeli gólové nebezpečí. Což nestačilo. A co teprve teď bez něj?

Když vtrhnul na hřiště, nikdo nemohl zůstat v klidu. Proti němu ani vedle. "Hrál na víc než sto procent za jakéhokoliv stavu," říká Frýdek.

Na druhou stranu však na Nedvěda někteří hráči až příliš spoléhali a obraceli se na něj jako na spasitele. A Rosický dlouho a často nedokázal vykročit z jeho stínu.

"Otvírá se šance jiným hráčům. Musí se jim ale přizpůsobit styl hry," shodují se oba experti Táborský s Luhovým.

Jenže skončil i Nedvědův velezkušený druh Poborský. Další opory stárnou a churaví, mladší je zatím plnohodnotně nezastupují. "Mužstvo čeká útlum, to je zákonité. Nikdo se neudrží na vrcholu věčně," varuje Luhový.

Kdo si rozebere Nedvědovu práci? V ofenzivě na trávníku určitě Rosický, což ukázal už mnohokrát. "Pokud se uplatní v základu Arsenalu, jeho sebevědomí ještě stoupne," věří Táborský. "Ale roli lídra dosud spíš odmítal, s Nedvědem nemá srovnatelné parametry," obává se Luhový.

Kdo tedy zastane jeho silový úvazek, kdo přidá "zlou tvář"? Brücknerův v Německu prokletý "syn" Polák? "Nemá šanci dozrát, pokud nebude hrát ve špičkovém klubu (teď je v Norimberku)," tvrdí Luhový.

"V bundeslize mu stačí jedna sezona, aby se posunul výš," hájí ho Frýdek. "Taky Nedvěd se ještě ve Spartě neprojevoval, vylítl až v Laziu."

Ano, hráče formuje prostředí, v němž se pohybuje. Část předpokladů má Kováč, možná Sivok. Najdou v sobě a rozvinou i ty další? Táborský dodává: "Takový hráč musí vyrůst přirozenou cestou, až získá respekt spoluhráčů, soupeřů, médií i veřejnosti."Najdete na iDNES.czmobilní verze