Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeká fotbal revoluce? Petera svolává mocné

Tomáš Petera - Tomáš Petera, vlivný muž českého sportu. | foto: MF DNES

25 2006
Praha - Může to být dynamit, který rozmetá zavedené pořádky v českém fotbale. Ostravský šéf Tomáš Petera, mocná postava ve sportovním zákulisí, svolává na příští týden nejvlivnější muže v lize. „Už nechci mlčet. Dáváme peníze do produktu, který se nedělá dobře,“ říká Petera. Proto chce zavést profesionální rozhodčí, video při zápasech a další změny.

Do zítřejšího večera by měli vybraní fotbaloví bossové dostat e-mail, ve kterém jim Petera vysvětlí, o čem se chce bavit: „Jména neřeknu, ale sami si je dosadíte.“ Sparťanský šéf Křetínský, slávista Doležal, liberecký majitel Karl, šéfové Plzně, Teplic, možná Olomouce nebo Brna. „Nazrála doba, abychom přestali jen tlachat a stěžovat si,“ tvrdí Petera.

Den a místo schůzky se zatím neví, Petera obvolává kolegy sám. Je to soukromá iniciativa sportovního byznysmena, který dosud ve fotbale nebyl příliš vidět. O jeho výrazném vlivu na Baník Ostrava se zatím jen mluvilo, přitom právě Petera ho vlastní.

„Jsem rád, že muži, kteří náš fotbal platí, konečně řeknou svůj názor. Jsem rád, že se sejdou,“ reagoval předseda svazu Pavel Mokrý. „I já tomu fandím, ta schůzka může fotbal posunout,“ dodal místopředseda Jaroslav Vacek.

Oba taky přidali několik ale... Vrchní muži svazu nevěří, že schůzka mocných dění v českém fotbale výrazně změní. „Vše, co pan Petera navrhuje, může prosadit přes ligové shromáždění. Chce platové stropy? Má je mít. Chce video? Chce snížit počet účastníků? Má to mít. Stačí, když přesvědčí většinu z dvaatřiceti profesionálních klubů,“ řekl předseda Mokrý.

V ligovém shromáždění sedí zástupci všech klubů první a druhé ligy, ti rozhodují o budoucnosti soutěží. Svaz jim víceméně nemůže nic diktovat, sám pod sebou drží jen disciplinární komisi a rozhodčí, což je nutné podle předpisů evropské asociace UEFA a světové FIFA.

Především rozhodčí jsou Peterovi trnem v oku. Navrhuje, aby ve sporných momentech pomáhalo video a aby ligu pískali profesionálové: „Dával bych jim klidně 150 tisíc měsíčně, čímž bych eliminoval korupci. Ale pod kuratelou toho, že chybu udělá jednou dvakrát, potřetí je konec. Na doživotí!“

Vlastníci klubů teprve o projektu uslyší, ale už teď je jasné, že mnozí by se mohli k Peterovi přidat, což může spustit lavinu. Právě parta bohatých šéfů disponuje většinou peněz, které se točí v českém fotbale.

„Nejprve se musíme detailně seznámit s tím návrhem,“ vzkázala Sparta. „Pokud bude návrh konstruktivní, jsem ochoten o tom diskutovat,“ dodal Petr Doležal, šéf Slavie.

Zdá se, že fotbal míří do velmi bouřlivé zimy.

Plat pro rozhodčí? 150 tisíc měsíčně
Tomáš Petera může spustit velkou fotbalovou revoluci. Navrhuje samostatnou ligu, žádá profesionální rozhodčí a do zápasů chce zavést video. Okamžitě. „Přestalo mě bavit, že se o problémech jen tlachá. Musíme něco udělat,“ říká první muž Baníku Ostrava. Na příští týden proto chystá schůzku vlastníků klubů, sám patří mezi nejvlivnější sportovní podnikatele v zemi.

Tomáš Petera

Před týdnem vás naštval rozhodčí Kocián, když Ostravu dvakrát poškodil při zápase s Teplicemi. Jen proto svoláváte nejmocnější fotbalové šéfy?
Když vás po x-té za sebou někdo zařízne, aniž bych si myslel, že za to může korupce, je něco špatně. Říkám si: Ježíšmarjá, fotbal musí fungovat jako každý jiný byznys. Neumíš odstranit svou chybu? Tak končíš.

Proto voláte po profesionálních rozhodčích?
Problém vnímám z pohledu člověka, který do fotbalu dává peníze. Klub je auditovaná akciová společnost, měla by být profesionálně řízená, trenéři musí mít profesionální licenci, existují profesionální parametry pro stadion, což stojí spoustu peněz, a najednou v tom všem vidíte amatérskou díru. Navíc v bodě, který je nesmírně citlivý. Rozhodčí. Amatér může poškodit produkt, který financujete. Vlastně vám krade peníze.

V Itálii nebo v Německu taky rozhodčí dělají chyby, ale nediskutuje se tam o nich tak hystericky jako tady.
Ale mě nezajímá, jak je to venku. Chci, aby to fungovalo co nejlíp tady. Musíme na rozhodčí vyvinout co největší tlak.

Ani profesionál vám nemůže garantovat, že se nezmýlí.
Jasně, to je nesmysl. Ale někam to musí směřovat, musí se začít s výchovou. Řekněme: Jsme ve stadiu nula a do roku iks musíme najít pět osm deset profesionálů. V hokeji už po tom sáhli, tak proč fotbal spí? Jen čekáme, že se rozhodčí samovolně zlepší tím, že budou pískat.

Jak fotbal vnímá Peterovy plány
Pavel Mokrý, předseda svazu
Pavel Mokrý„Pokud se vlastníci klubů opravdu sejdou, uvítám to. O fotbalu se musí mluvit, má své problémy. Snad to od pana Petery nebude jen výkřik do tmy. Možná to neví,
ale kluby už teď můžou ovlivňovat kdeco. Stačí, když se domluví. Svaz jim do toho
moc mluvit nemůže.“

Petr Doležal, šéf Slavie
Petr Doležal„Až uvidím jakýkoli konkrétní návrh, rád se o tom pobavím. Výkřiků už jsem slyšel tolik. Počet týmů v lize bych určitě nesnižoval, čím víc šancí dostanou mladí, tím lépe. Naopak se mi líbí myšlenka platových stropů. I Franz Beckenbauer říká, že je to záchrana fotbalu. Spirála peněz je vytočená ohromně vysoko.“

Tomáš Zápotočný, kapitán Liberce
Tomáš Zápotočný„Souhlasím s tím, aby rozhodčí byli profíci. Souhlasím se zavedením videa při gólech a sporných momentech, jako jsou penalty. A klidně bych i snížil počet týmů na dvanáct. Se Spartou, Slavií nebo Teplicemi bychom hráli čtyřikrát za sezonu, to by bylo plus. Ty nápady nejsou špatné.“

A to je špatně? Šéf komise rozhodčích Luděk Macela tuhle cestu zvolil, svým mužům věří.
Nechci se dohadovat s Macelou, ale o výchovu rozhodčích se musí pečovat jinak. Když budou profíci, jejich pracovní náplní bude jediné: být rozhodčím.

Macela tvrdí, že profesionální sudí pro něj nejsou téma.
Četl jsem (vytahuje noviny, ve kterých má žlutě podtrhané pasáže). Z čeho se budou platit, kdo vymyslí celou tu legislativu? Co budou dělat, když nebudou zrovna pískat? Kdo je bude hlídat? Vida, to přesně popsal svou práci, své úkoly.

Ale on má jiný systém.
Když lidé, kteří do fotbalu dávají peníze, nabídnou jiné řešení, mělo by se to zkusit. Amatér, který má svůj džob a pískáním si přivydělává, se nemůže rovnat profíkovi. Se vším všudy: kvalitou, sankcemi, výplatou. Ano, ať jsou profesionálové skvěle zaplacení, tím bych eliminoval korupční prostředí. Budou tak zaplacení, že se jim nevyplatí udělat chybu úmyslně. A navíc budou mít spoustu času na to, aby byli čím dál lepší.

Máte vizi, kolik byste...
Dával bych jim 150 tisíc měsíčně (dosud bere hlavní 15 tisíc za zápas). Ale pod kuratelou toho, že chybu udělá jednou dvakrát, ale potřetí je konec. Na doživotí! Tady máš prachy, které vydělávají ředitelé bank, ale chceme top výkony. Vždycky!

150 tisíc? Kdo by rozhodčí platil?
Panebože, vždyť liga pracuje scročním rozpočtem přes miliardu korun! Teď rozhodčí stejně platíme my, kluby. Třeba Baník zaplatil od července jen za rozhodčí 206 tisíc, to je nejvíc ze všech. Třeba se teď dohodneme, že na začátku ligy každý klub pošle tři miliony na rozhodčí a hotovo. Za kvalitu se platí. Ale už se nechci od první do poslední minuty klepat, jestli to tentokrát vyjde, nebo nás zase někdo zařízne.

Kdyby bylo po vašem, zavedl byste profesionály okamžitě?
Rozhodně ne. Dneska můžou být profi tak dva, maximálně tři.

Tak kde vezmete další?
Výchovou, motivací. Rozhodčí by se podle jasných kritérií dostal na úroveň, že by mohl získat profesionální licenci. Skupina odborníků – říkám odborníků, ne, že slepíme komisi podle toho, jak to vyjde a jak je kdo s kým kamarád – se sejde a rozhodne: Ano, dospěl jsi k tomu, že můžeš být profík, tady máš smlouvu, budeš brát desetkrát tolik co teď a budeš pod desetkrát větším tlakem. Bude to dlouhá cesta, ale musíme po ní jít.

Takže o víkendu se zase budete klepat strachy, jestli vám někdo neublíží?
Ale chci vědět, že se klepu s výhledem, že za dva tři roky roky se doklepu. Proto se chci sejít s vlastníky klubů, abychom řešili současnou špatnou situaci. Že se ještě vracím k případu Kocián: ten rozhodčí dostal trest za svůj první zápas, za druhý taky a ve třetím zařízl nás. A pak ho nominovali na Ligu mistrů do Bukurešti jako čtvrtého. To je vrchol. Frajer to neumí, prokazatelně chybuje, a za odměnu jede na Ligu mistrů.

Problém rozhodčích ale nevyřešíte na jedné schůzce vlivných bossů, ne?
Je potřeba si říct: Ano, to je naše nová cesta. Anebo: Je to blbost. Ale nesmíme mlčet. My se pořád tváříme, že se nic neděje. Omyl! Liga by se měla osamostatnit, musíme vyřešit licence, zvolit salary cap čili platové stropy. Spousta klubů žije v začarovaném kruhu, balvany dluhů se přehazují, přesouvají, ale neřeší. To je přece špatně. Musíme udělat bod zero, od toho se odpíchneme a fotbal pročistíme.

Mluvil jste o platovém stropu. To je vzor z NHL?
Určitě. Proč platíme hráče nesmyslně vysokými částkami, když na to nemáme? Kluby získají třicet milionů, ale nasmlouvají milionů čtyřicet. Najednou ve vzduchu lítá virtuálních deset milionů a všichni doufají, že je někdo vydělá v Lize mistrů, nakoupí nové hráče, rozpustí prachy mezi všechny a dluhy se tak smáznou. Motto zní: Nějak se to udělá... Vždyť je to šílené.

Nejste jen snílek? Co když se nejvyšší muži vůbec neshodnou?
I to je posun. Zatím nikdy jsme se nesešli, vždycky si jen tak postěžujeme individuálně mezi sebou. Karl, Křetínský a další. Všichni jsou to špičkoví manažeři, kteří řídí velké podniky, teď od nich chci slyšet, jak pomoct fotbalu, co je hloupost, co utopie, to se mi líbí, to ne. Na úrovni sportovních manažerů se nikdy nic nevyřeší, protože oni nemají pravomoci. Náš mandát je nejvyšší, fotbal nás musí poslouchat.

Prý chystáte mítink jen pro vybrané kluby. Nebudou se ty ostatní cítit ukřivděné?
To můžou, ale v šestnácti by se to rozmělnilo. Nejdřív se zkusíme dohodnout v sedmi osmi lidech, pak ať se vysloví ostatní, jestli s námi souhlasí.

Podobně se na jaře zachoval hokej.
Dobře se znám s majitelem libereckých Bílých tygrů, který si hokejové změny pochvaluje. A nejen on. Profesionální rozhodčí, tvrdé, ale jasně vymezené licenční podmínky. Funguje to. Majitelé si udělali pravidla a teď nebrečí. Mají, co chtěli.

Ale uzavřeli extraligu, nesestupuje se z ní. To s fotbalem taky plánujete?
Ne, ale snížil bych počet účastníků. Z ekonomických i sportovních důvodu. V šestnácti týmech se kvalita ředí. Čtrnáct by bylo lepší.

Ligu byste odtrhnul od fotbalového svazu se vším všudy?
Nevím, nemám vyhraněný názor. Budeme si shánět peníze sami? Jak prodat televizní práva? STES nyní prodává ligu společně s reprezentací, což je samozřejmě úplně jiné kafe. Mít jen práva za ligu, tak vlastně není co prodávat. Nejdřív musíme ten produkt zlepšit.

Jak? Co přesně máte na mysli?
Třeba využít kamery během zápasu. Pobavit se s Českou televizí, kolika kamerami může každý zápas natáčet, a pak podle toho rozhodovat. Buď ex post, nebo rovnou během hry.

Další Peterova revoluce?
Ne, jen logický vývoj. Místo aby čtvrtý rozhodčí pořád nabádal trenéry, ať zůstanou v klidu na lavičce, může sedět za pultíkem se sluchátky a televizí. Ve zlomových okamžicích může rozhodnout podle videa, ani se nemusí zastavovat hra. Nebo se podle toho dá po zápase trestat hráč i rozhodčí. Když zapíská penaltu v 95. minutě za nafilmovaný pád, trestal bych razantně sudího i faleš hráče. Padáš? Filmuješ? Tak máš půl roku flastr. A bez platu! Garantuju vám, že se to stane jednou a česká liga bude mít od simulantů klid.

Pořád nechápu, proč jste se právě teď pustil do toho, abyste fotbal vyčistil.
To není očista, to jsou evidentní problémy, které můžeme elegantně odstranit. Stačí se rozhoupat. Využití kamer strašně pomůže. Ubude otevřených kauz, které lidé nesnášejí.

Jak to myslíte?
Třeba před týdnem náš zápas s Teplicemi. Tam bylo podnětů, které se mohly okamžitě vyřešit. Chyby rozhodčího, chování hráčů na hřišti i mimo. Náš Klimpl přísahá, že před gólem, který nám ukradli, nehrál rukou. Jejich Sabou přísahá, že ruku viděl. Dvě odlišné přísahy na Bibli, takže jedna musí být lež. Výsledek? Žádný. Teplický Hunal nadává rozhodčímu celý zápas tak nahlas, že to slyším až na tribunu. Výsledek? Nic. My, kteří to všechno platíme, se pak u kafe divíme: Hele, viděls to? Hrůza! Co s tím? Nic, ono to vyšumí. Ale já už nechci! Ani obyčejný fanoušek už se nechce dívat na kýč, žádá divadlo.

A tomu pomůže video?
Musíme se o tom přinejmenším bavit. (zrychlí kadenci slov) Co je cesta? Jde to? Kamery budou? Ano? Tak dál. Od kdy to dovolí legislativa? Od ledna? Tak dobře, od ledna jedeme. To a to a to se bude řešit přímo na hřišti, to a to ex post. Postihujeme rozhodčí, hráče, funkcionáře. (nadechne se a výrazně zpomalí) Sice to není tak snadné, jak teď říkám, ale nepřekonatelné to přece není.

Pokud hned mezi klubovými bossy narazíte, budete bojovat dál, nebo se stáhnete?
Jen tím, že se potkáme, se cosi pohne. Lidi, kteří dávají do českého fotbalového rozpočtu dvě třetiny peněz, ne-li víc, budou mluvit o otázkách, které můžou fotbal zlepšit. To samo o sobě je dost závažné. Nekujeme žádné pikle proti svazu, naopak, chceme fotbal kultivovat, zlepšit.

Není to divné, že vy, který máte tolik luxusních sportovních aktivit, se babráte v ligovém fotbale?
Divné to není. Babrám se kvůli tomu, že fotbal je ve sportu ten nejluxusnější byznys.

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Belgie - Anglie 2:0, v boji o bronz rozhodli Meunier s Hazardem

Fotbalisté Belgie obsadili na mistrovství světa třetí místo.

VIDEO Belgičtí fotbalisté získali první cenný kov z mistrovství světa – Anglii na turnaji porazili i...

Francie - Chorvatsko 4:2, góly, video, minela. A po dvaceti letech zlato

Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa.

VIDEO Francie je podruhé v historii fotbalovým mistrem světa. Nečekaného finalistu z Chorvatska porazila...Pocta trofeji, jsou ze ztrát a nálezů? Rose zaujal jen dírami ve štulpnách

Anglický bek Danny Rose zaujal v duelu o třetí příčku víc dírami na štulpnách,...

VIDEO Také jste si všimli? Na začátku předposledního zápasu mistrovství světa zaujala kameramany část...

Favorit, nebo zázrak? Francii čeká ve finále nadšené Chorvatsko

JSME VE FINÁLE! Chorvatský fotbalista Josip Pivarič slaví na mistrovství světa...

VIDEO Před dvaceti lety se potkali v semifinále. Teď si to Francouzi a Chorvati rozdají v zápase o zlato:...

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

VIDEO Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen,...

Další z rubriky

Liberec vyzve ve slavnostní generálce Poláky, Jablonec čeká Bielefeld

Fotbalisté Jablonce se radují z branky do sítě Slavie.

Prvoligové fotbalové týmy z libereckého regionu čekají o víkendu generálky na start sezony, který...

Liberec uzavřel přípravu remízou se Slaskem, Příbram s Werderem

Radim Breite z Liberce (vpravo) a Mateusz Cholewiak z Wroclavi během...

Liberečtí fotbalisté remizovali v generálce na start nové sezony s polským Slaskem Wroclaw 1:1. Za...

V zápasech máme hluchá místa, postěžoval si po další prohře Hapal

Sparťanský trenér Pavel Hapal během zápasu v Teplicích.

Fotbalisté Sparty Praha v letní přípravě vyhráli jen dvě ze sedmi utkání a v dnešní generálce na...Najdete na iDNES.cz