Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čechův rok: triumfy i těžké zranění

Petr Čech - Před několika měsíci ležel v bezvědomí a s roztříštěnou lebkou, ale už začal trénovat i žertovat. | foto: Michal SváčekMF DNES

27 2006
Londýn - Připomíná horolezce, jenž stanul po namáhavém výstupu na jednom ze svých vysněných vrcholů. Při cestě, kdy nic nenasvědčovalo blížícímu se nebezpečí, však přišel tvrdý pád mezi kameny. Fotbalový brankář Petr Čech prožil zvláštní rok: těch dvanáct měsíců bylo přelomových v dobrém i ve zlém.

Článek vyšel v MF DNES v rubrice
Češi 2006

Když se Petr Čech postaví mezi tyče fotbalové brány, vidí před sebou jen zelený obdélník ohraničený bílými čárami. Co je za nimi, nevnímá. Ani světelnou tabuli, ani bouřící diváky. Maximálně se koncentruje – když už obrana Chelsea pustí soupeře do šance, je na čase vyhlásit výjimečný stav.

Z osudného večera 14. října si však nevybaví ani to, jak jde do branky. "Poslední, co si pamatuju, je rozcvička a chvíle, kdy si před utkáním podáváme ruce," vyprávěl. "Pak mám třicet vteřin vymazaných. Ze zápasu mi nezbylo nic."

Půl minuty, dokonce ještě o něco méně trvalo, než k němu doběhl průměrný záložník Readingu Stephen Hunt a kopl ho do hlavy. Půl minuty stačilo, aby se Čechovi obrátil svět vzhůru nohama.

Čas paradoxů

Petr Čech: Fotbalovou hvězdou snadno a rychle. Tak by se mohla jmenovat knížka, po které by sáhl každý kluk toužící dobýt slávu na hřišti. Snadno? Spíš rychle. Čechovi přece nikdo nic zadarmo nedal.

Ještě coby kluk z Plzně mohl strážit o dost menší bránu – kdyby doma měli na hokejovou výstroj. Kopačky vyšly levněji, a tak rodičovská výhybka přehodila synovu kariéru na jinou kolej. A záhy se ukázalo, že nikoli na vedlejší, ale na hlavní trať, po níž se prohánějí mezinárodní expresy.

Vždyť jednotlivé zastávky prosvištěl tak rychle jako málokdo jiný: vesnické Blšany, pražská Sparta, Stade Rennes a FC Chelsea. Po dvou sezonách ve Francii Čecha vyplatil ruský boháč Roman Abramovič, o němž si brankář předtím četl v časopisech.

Ani u Temže se přímá cesta neztratila v nepřehledných zatáčkách, v týmu nabitém prvotřídními hvězdami z celého světa Čech okamžitě zabral místo jedničky. Mistrovství Evropy v Portugalsku a bronz, první titul v Anglii – to vše byly další logické stanice. Pak přišel rok, jemuž na diářích patřilo číslo 2006. Rok důležitých zkoušek.

Ty, na které se Čech mohl připravit, zvládl na jedničku. Ta, jejíž výsledek ovlivnit nemohl, dopadla zle. "Byl to rok plný velkých paradoxů," bilancuje hráčský agent Pavel Zíka, jenž patří do Čechova nejbližšího okolí.

Petr Čech a život v datech

20. května 1982 – narodil se v Plzni

1999 – na stadionu Sparty si v sedmnácti letech připsal premiérový start v první lize

2001 – přestoupil do Sparty za senzační sumu 22 milionů korun; okamžitě se prosadil v domácí nejvyšší soutěži i v Lize mistrů

2002 – v přátelském utkání s Maďarskem poprvé nastoupil za českou reprezentaci; za 140 milionů korun ho koupil francouzský tým Stade Rennes

2004 – přestěhoval se do FC Chelsea; s reprezentací to dotáhl až do semifinále evropského šampionátu v Portugalsku

2005 – poprvé slavil anglický titul; v Premier League rekordních 1025 minut v řadě nedostal gól

2006 – s Chelsea obhájil prvenství v Premier League, nastoupil na mistrovství světa v Německu

Tomu, co se může stát, přitom zprvu nic nenasvědčovalo. Čech přece sbíral jen úspěchy. Hned v lednu se dočkal první pocty, zvítězil v anketě o nejlepšího brankáře planety. Zanedlouho si šel pro další trofej – čeští hráči a trenéři ho zvolili Fotbalistou roku. Svůj hlas mu dal i záložník Pavel Nedvěd, sám aspirant prvenství.

Triumf muže v rukavicích přitom bývá ojedinělý. Vždyť si Čech také cestou na pódium Žofínského paláce vzpomněl, jak kdysi sedával při vyhlášení v zadních řadách. "Vyhrát to s těmi rukavicemi budeš mít těžké," prohodil k němu tehdy reprezentační trenér Karel Brückner. "Jsem rád, že jsem ho vyvedl z omylu," usmál se Čech. "I když těžké to bylo," uznal vzápětí.

Stejné pocity prožíval o tři měsíce později, kdy v rukou pro změnu držel Zlatý míč, domácí obdobu nejslavnější fotbalové trofeje.

I v jiné chvíli, kdy udělal zásadní krok ve své kariéře, neměl na nohou kopačky. Než s Chelsea vyhrál podruhé uznávanou Premier League, prodloužil s klubem smlouvu až do roku 2010. A jeho manažer Zíka vyhlásil, že se tak Čech stal nejlépe placeným českým sportovcem. Sumu 260 milionů korun ročně, která se postupně ještě navyšuje, sice šéf společnosti Sport Invest nikdy nepotvrdil, ale ani nijak vehementně nevyvracel. Čech by tak předběhl i hokejovou megastar Jaromíra Jágra či Nedvěda, nejuznávanějšího domácího fotbalistu posledních let.

Peníze nejsou priorita

Podle Zíky dokonce Čech vyskočil do světové špičky. Významu kontraktu odpovídá sedmadvacet stran, na nichž se roztahuje, i náročné několikaměsíční jednání. "Bylo to hraní se slovíčky, někdy rozhodoval i slovosled," líčí Zíka.

Chelsea nejen zvýšila Čechovi plat, ale odkoupila od něho i část osobnostních práv neboli image rights."„To je v branži signál toho, že se hráč dostal do top class," pochvaluje si Zíka. Pravidlem bývá, že hráč poskytne za fixní částku maximálně třetinu svých práv. "Peníze jsou důležité, ale nejsou priorita," říká Čech. "Beru to jako další posun v kariéře."

Čtyřiadvacetiletý brankář se stal nejen sportovním idolem, ale i reklamním tahákem, jenž zastínil i Tomáše Rosického nebo idol dívek Milana Baroše. Výnos z marketingových aktivit spojených s Čechovým jménem se navýšil přibližně o polovinu, čemuž napomohla smlouva s jedním z největších výrobců elektroniky. "Celosvětová reklama je z hlediska značky Petr Čech to nejvýznamnější," upozorňuje Zíka.

Čech na sobě zapracoval i v jiných ohledech. Ještě před mistrovstvím světa na plzeňském gymnáziu složil maturitu. Zapadlo to do pečlivě nalinkované kariéry vzorného inteligentního hocha, který se vyzná i mimo fotbal. Žádný jiný student – vyjma Jágra – neskládal zkoušky za pozornosti celého národa.

Nehoda není náhoda

Mistrovství světa! Pro jiné sen, v jehož naplnění už ani nevěřili, pro Čecha přirozená výzva. Není divu, že myslel na nejvyšší mety. "Není to nereálné," přemítal, když si představoval, kde bude trávit 9. červenec – termín finále.

Přestože české tažení Německem, dějištěm šampionátu, skončilo navzdory značnému očekávání ztroskotáním, Čech povedenými výkony vycídil své renomé. Zvlášť se zaskvěl v zápase s Ghanou, kdy odvrátil potupnou ostudu.

Po návratu do Anglie konečně podstoupil oddalovanou operaci obou ramen, neboť celou sezonu chytal pod prášky a injekcemi. "Mysleli jsme si, že bude pět šest měsíců mimo hru, odepsali jsme půl sezony," vypráví Zíka. "A on byl na konci srpna zpátky!"

Čechova odolnost a psychická i fyzická síla však záhy prošly ostřejším testem. V polovině října zůstal po střetu s Huntem ležet na trávníku. Angličtí novináři odhadovali, že inkasoval úder jako při autonehodě, kdy do sebe narazí automobily uhánějící rychlostí osmdesát kilometrů v hodině. Ještě v noci se Čech podrobil operaci lebky. Po ní mu v hlavě zůstaly dvě titanové destičky.

"Pořád jsem dítě štěstěny. Ano, ocitl jsem se v hodně smolné situaci, ale vyvázl jsem šťastně." Petr Čech

Okamžitě se strhla vášnivá debata, zda ho Hunt při ošklivém střetu zranil záměrně. Všichni, kdo náležejí do Čechova cechu, tvrdí až na výjimky, že ano. "V žádném případě to nebyla nešťastná náhoda! Nechápu, proč šel Hunt kolenem dolů," rozohní se bývalý reprezentant a nynější asistent West Hamu United Luděk Mikloško. Muž, který poznal anglickou tvrdost na vlastní kůži, při vzpomínce na zranění zvyšuje hlas. "Byl to jednoznačný úmysl," přidává teplický brankář Tomáš Poštulka.

Co na to Hunt? "Ani nevím, jak jsem ho zasáhl. Nemohu uvěřit tomu, co se stalo... Klidně odpřisáhnu, že to nebyl úmysl," dušoval se. Nebylo mu to však nic platné. V Česku se stal vyvrhelem, který si zaslouží nejpřísnější trest.

Já se vrátím...

Událost kupodivu nechala anglickou Fotbalovou asociaci chladnou. Incident ani neprošetřovala. "To nikdy nepřijmu, rozhořčilo mě to. Nikdo o tom nechtěl mluvit," zlobí se Mikloško. Případ však přesto není uzavřen, Chelsea by se mohla v extrémním případě obrátit na soud. "Možné je všechno. Ale my o tom nesmíme mluvit," tvrdí Zíka.

Čech se v Radcliffe Infirmary v Oxfordu mezitím krůček po krůčku vracel do normálního života. Když poprvé promluvil, byla to událost. Stejně jako když vstal z lůžka či přijal první návštěvu. Jako by chtěl potvrdit, že je fotbalový terminátor, už 12. prosince začal individuálně trénovat. Pomýšlí na to, že by v únoru opět pomohl spoluhráčům na hřišti.

"Musí jít okamžitě do soubojů jako dřív," nabádá legendární brankář Ivo Viktor. "Dva tři zápasy může podvědomě na to, co se stalo, myslet, ale pak na to zapomene," předpovídá.

Čech se zatím s nejtěžší chvílí své kariéry vypořádává statečně. Všiml si toho i Zíka, který s ním trávil několik dní dovolené v Dubaji. "Je to pro něj nová zkušenost, nikdy nedošel na práh ohrožení života. Ale psychicky je neskutečně odolný – a teď se mi zdá ještě vyzrálejší," povídá. "Je optimistický, je nahoře."

A co říká Čech? "Udělám všechno pro to, abych se vrátil silnější a lepší," slibuje. Není důvod mu nevěřit.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 27 23 3 1 79:20 72
2. Manchester United 27 17 5 5 51:19 56
3. Liverpool FC 27 15 9 3 61:31 54
4. Chelsea FC 27 16 5 6 49:23 53
5. Tottenham Hotspur 27 15 7 5 52:24 52
6. Arsenal FC 27 13 6 8 51:36 45
7. Burnley 27 9 9 9 21:24 36
8. Leicester City 27 9 8 10 39:40 35
9. Everton FC 27 9 7 11 32:46 34
10. Bournemouth 27 8 7 12 31:41 31
11. Watford 27 8 6 13 37:47 30
12. West Ham United 27 7 9 11 34:46 30
13. Newcastle United 27 7 7 13 25:36 28
14. Brighton 27 6 10 11 22:36 28
15. Crystal Palace 27 6 9 12 25:42 27
16. Swansea 27 7 6 14 20:37 27
17. Huddersfield Town F.C. 27 7 6 14 23:47 27
18. Southampton FC 27 5 11 11 28:40 26
19. Stoke City 27 6 7 14 27:53 25
20. West Bromwich Albion 27 3 11 13 21:40 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 23 19 2 2 55:18 59
2. Borussia Dortmund 23 11 7 5 48:29 40
3. Eintracht Frankfurt 23 11 6 6 32:26 39
4. Bayer Leverkusen 23 10 8 5 43:30 38
5. RB Lipsko 23 11 5 7 36:31 38
6. FC Schalke 04 23 10 7 6 36:30 37
7. Hannover 23 8 8 7 32:33 32
8. FC Augsburg 23 8 7 8 32:29 31
9. Hoffenheim 23 8 7 8 37:37 31
10. Borussia Mönchengladbach 23 9 4 10 30:35 31
11. Hertha Berlín 23 7 9 7 30:30 30
12. SC Freiburg 23 6 10 7 24:37 28
13. VfB Stuttgart 23 8 3 12 19:27 27
14. VfL Wolfsburg 23 4 12 7 26:30 24
15. Werder Brémy 23 5 8 10 21:28 23
16. FSV Mohuč 05 23 6 5 12 28:41 23
17. Hamburk SV 23 4 5 14 18:34 17
18. 1. FC Köln 23 3 5 15 20:42 14
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 24 19 5 0 62:11 62
2. Atlético Madrid 24 16 7 1 36:9 55
3. Real Madrid 24 14 6 4 58:27 48
4. FC Valencie 24 14 4 6 47:28 46
5. FC Sevilla 24 12 3 9 31:35 39
6. FC Villarreal 24 11 5 8 35:29 38
7. Sociedad Deportiva Eibar 24 10 5 9 32:36 35
8. FC Girona 24 9 7 8 34:30 34
9. Getafe 24 8 9 7 29:21 33
10. Betis Sevilla 24 10 3 11 41:50 33
11. Celta Vigo 24 9 5 10 41:37 32
12. San Sebastian 24 8 5 11 46:45 29
13. CD Leganes 24 8 5 11 21:28 29
14. Athletic Club Bilbao 24 6 10 8 24:27 28
15. Alavés 24 9 1 14 22:33 28
16. Espaňol Barcelona 24 6 9 9 22:32 27
17. UD Levante 24 3 11 10 21:38 20
18. Las Palmas 24 5 3 16 18:52 18
19. Deportivo La Coruňa 24 4 5 15 24:53 17
20. Málaga 24 3 4 17 15:38 13
Mužstvo Z V R P S B
1. SSC Neapol 25 21 3 1 55:15 66
2. Juventus Turín 25 21 2 2 62:15 65
3. AS Řím 25 15 5 5 40:19 50
4. Lazio Řím 25 15 4 6 61:33 49
5. Inter Milán 25 13 9 3 40:21 48
6. Sampdoria Janov 25 12 5 8 44:33 41
7. AC Milán 25 12 5 8 35:30 41
8. Atalanta Bergamo 25 10 8 7 37:29 38
9. FC Turín 25 8 12 5 35:30 36
10. Udinese Calcio 25 10 3 12 36:36 33
11. ACF Fiorentina 25 8 8 9 34:32 32
12. CFC Janov 1893 25 8 6 11 21:25 30
13. FC Boloňa 25 9 3 13 31:38 30
14. US Cagliari 25 7 4 14 23:36 25
15. AC Chievo Verona 25 6 7 12 23:42 25
16. Sassuolo Calcio 25 6 5 14 15:43 23
17. Crotone 25 5 6 14 21:44 21
18. SPAL Ferrara 25 3 8 14 23:47 17
19. Hellas Verona 25 4 4 17 22:50 16
20. Benevento 25 3 1 21 18:58 10
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 26 22 2 2 81:19 68
2. AS Monako 26 17 5 4 64:26 56
3. Olympique de Marseille 26 16 7 3 56:29 55
4. Olympique Lyon 26 14 7 5 56:32 49
5. FC Nantes 26 11 6 9 27:27 39
6. Montpellier 26 9 11 6 24:21 38
7. Girondins Bordeaux 26 10 5 11 32:35 35
Stade Rennes 26 10 5 11 32:35 35
9. O.G.C. Nice 26 10 5 11 32:38 35
10. Guingamp 26 9 7 10 26:33 34
11. St Etienne 26 9 6 11 27:40 33
12. SM Caen 26 9 5 12 20:30 32
13. FCO Dijon 26 9 5 12 36:52 32
14. Racing Štrasburk 26 8 6 12 32:47 30
15. Troyes 26 8 4 14 24:34 28
16. FC Toulouse 26 7 6 13 22:33 27
17. OSC Lille Métropole 26 7 6 13 25:41 27
18. Amiens 26 7 5 14 22:30 26
19. Angers SCO 26 5 10 11 27:39 25
20. Méty 26 5 3 18 23:47 18

Najdete na iDNES.czmobilní verze