Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čechův rok: triumfy i těžké zranění

Petr Čech - Před několika měsíci ležel v bezvědomí a s roztříštěnou lebkou, ale už začal trénovat i žertovat. | foto: Michal SváčekMF DNES

27 2006
Londýn - Připomíná horolezce, jenž stanul po namáhavém výstupu na jednom ze svých vysněných vrcholů. Při cestě, kdy nic nenasvědčovalo blížícímu se nebezpečí, však přišel tvrdý pád mezi kameny. Fotbalový brankář Petr Čech prožil zvláštní rok: těch dvanáct měsíců bylo přelomových v dobrém i ve zlém.

Článek vyšel v MF DNES v rubrice
Češi 2006

Když se Petr Čech postaví mezi tyče fotbalové brány, vidí před sebou jen zelený obdélník ohraničený bílými čárami. Co je za nimi, nevnímá. Ani světelnou tabuli, ani bouřící diváky. Maximálně se koncentruje – když už obrana Chelsea pustí soupeře do šance, je na čase vyhlásit výjimečný stav.

Z osudného večera 14. října si však nevybaví ani to, jak jde do branky. "Poslední, co si pamatuju, je rozcvička a chvíle, kdy si před utkáním podáváme ruce," vyprávěl. "Pak mám třicet vteřin vymazaných. Ze zápasu mi nezbylo nic."

Půl minuty, dokonce ještě o něco méně trvalo, než k němu doběhl průměrný záložník Readingu Stephen Hunt a kopl ho do hlavy. Půl minuty stačilo, aby se Čechovi obrátil svět vzhůru nohama.

Čas paradoxů

Petr Čech: Fotbalovou hvězdou snadno a rychle. Tak by se mohla jmenovat knížka, po které by sáhl každý kluk toužící dobýt slávu na hřišti. Snadno? Spíš rychle. Čechovi přece nikdo nic zadarmo nedal.

Ještě coby kluk z Plzně mohl strážit o dost menší bránu – kdyby doma měli na hokejovou výstroj. Kopačky vyšly levněji, a tak rodičovská výhybka přehodila synovu kariéru na jinou kolej. A záhy se ukázalo, že nikoli na vedlejší, ale na hlavní trať, po níž se prohánějí mezinárodní expresy.

Vždyť jednotlivé zastávky prosvištěl tak rychle jako málokdo jiný: vesnické Blšany, pražská Sparta, Stade Rennes a FC Chelsea. Po dvou sezonách ve Francii Čecha vyplatil ruský boháč Roman Abramovič, o němž si brankář předtím četl v časopisech.

Ani u Temže se přímá cesta neztratila v nepřehledných zatáčkách, v týmu nabitém prvotřídními hvězdami z celého světa Čech okamžitě zabral místo jedničky. Mistrovství Evropy v Portugalsku a bronz, první titul v Anglii – to vše byly další logické stanice. Pak přišel rok, jemuž na diářích patřilo číslo 2006. Rok důležitých zkoušek.

Ty, na které se Čech mohl připravit, zvládl na jedničku. Ta, jejíž výsledek ovlivnit nemohl, dopadla zle. "Byl to rok plný velkých paradoxů," bilancuje hráčský agent Pavel Zíka, jenž patří do Čechova nejbližšího okolí.

Petr Čech a život v datech

20. května 1982 – narodil se v Plzni

1999 – na stadionu Sparty si v sedmnácti letech připsal premiérový start v první lize

2001 – přestoupil do Sparty za senzační sumu 22 milionů korun; okamžitě se prosadil v domácí nejvyšší soutěži i v Lize mistrů

2002 – v přátelském utkání s Maďarskem poprvé nastoupil za českou reprezentaci; za 140 milionů korun ho koupil francouzský tým Stade Rennes

2004 – přestěhoval se do FC Chelsea; s reprezentací to dotáhl až do semifinále evropského šampionátu v Portugalsku

2005 – poprvé slavil anglický titul; v Premier League rekordních 1025 minut v řadě nedostal gól

2006 – s Chelsea obhájil prvenství v Premier League, nastoupil na mistrovství světa v Německu

Tomu, co se může stát, přitom zprvu nic nenasvědčovalo. Čech přece sbíral jen úspěchy. Hned v lednu se dočkal první pocty, zvítězil v anketě o nejlepšího brankáře planety. Zanedlouho si šel pro další trofej – čeští hráči a trenéři ho zvolili Fotbalistou roku. Svůj hlas mu dal i záložník Pavel Nedvěd, sám aspirant prvenství.

Triumf muže v rukavicích přitom bývá ojedinělý. Vždyť si Čech také cestou na pódium Žofínského paláce vzpomněl, jak kdysi sedával při vyhlášení v zadních řadách. "Vyhrát to s těmi rukavicemi budeš mít těžké," prohodil k němu tehdy reprezentační trenér Karel Brückner. "Jsem rád, že jsem ho vyvedl z omylu," usmál se Čech. "I když těžké to bylo," uznal vzápětí.

Stejné pocity prožíval o tři měsíce později, kdy v rukou pro změnu držel Zlatý míč, domácí obdobu nejslavnější fotbalové trofeje.

I v jiné chvíli, kdy udělal zásadní krok ve své kariéře, neměl na nohou kopačky. Než s Chelsea vyhrál podruhé uznávanou Premier League, prodloužil s klubem smlouvu až do roku 2010. A jeho manažer Zíka vyhlásil, že se tak Čech stal nejlépe placeným českým sportovcem. Sumu 260 milionů korun ročně, která se postupně ještě navyšuje, sice šéf společnosti Sport Invest nikdy nepotvrdil, ale ani nijak vehementně nevyvracel. Čech by tak předběhl i hokejovou megastar Jaromíra Jágra či Nedvěda, nejuznávanějšího domácího fotbalistu posledních let.

Peníze nejsou priorita

Podle Zíky dokonce Čech vyskočil do světové špičky. Významu kontraktu odpovídá sedmadvacet stran, na nichž se roztahuje, i náročné několikaměsíční jednání. "Bylo to hraní se slovíčky, někdy rozhodoval i slovosled," líčí Zíka.

Chelsea nejen zvýšila Čechovi plat, ale odkoupila od něho i část osobnostních práv neboli image rights."„To je v branži signál toho, že se hráč dostal do top class," pochvaluje si Zíka. Pravidlem bývá, že hráč poskytne za fixní částku maximálně třetinu svých práv. "Peníze jsou důležité, ale nejsou priorita," říká Čech. "Beru to jako další posun v kariéře."

Čtyřiadvacetiletý brankář se stal nejen sportovním idolem, ale i reklamním tahákem, jenž zastínil i Tomáše Rosického nebo idol dívek Milana Baroše. Výnos z marketingových aktivit spojených s Čechovým jménem se navýšil přibližně o polovinu, čemuž napomohla smlouva s jedním z největších výrobců elektroniky. "Celosvětová reklama je z hlediska značky Petr Čech to nejvýznamnější," upozorňuje Zíka.

Čech na sobě zapracoval i v jiných ohledech. Ještě před mistrovstvím světa na plzeňském gymnáziu složil maturitu. Zapadlo to do pečlivě nalinkované kariéry vzorného inteligentního hocha, který se vyzná i mimo fotbal. Žádný jiný student – vyjma Jágra – neskládal zkoušky za pozornosti celého národa.

Nehoda není náhoda

Mistrovství světa! Pro jiné sen, v jehož naplnění už ani nevěřili, pro Čecha přirozená výzva. Není divu, že myslel na nejvyšší mety. "Není to nereálné," přemítal, když si představoval, kde bude trávit 9. červenec – termín finále.

Přestože české tažení Německem, dějištěm šampionátu, skončilo navzdory značnému očekávání ztroskotáním, Čech povedenými výkony vycídil své renomé. Zvlášť se zaskvěl v zápase s Ghanou, kdy odvrátil potupnou ostudu.

Po návratu do Anglie konečně podstoupil oddalovanou operaci obou ramen, neboť celou sezonu chytal pod prášky a injekcemi. "Mysleli jsme si, že bude pět šest měsíců mimo hru, odepsali jsme půl sezony," vypráví Zíka. "A on byl na konci srpna zpátky!"

Čechova odolnost a psychická i fyzická síla však záhy prošly ostřejším testem. V polovině října zůstal po střetu s Huntem ležet na trávníku. Angličtí novináři odhadovali, že inkasoval úder jako při autonehodě, kdy do sebe narazí automobily uhánějící rychlostí osmdesát kilometrů v hodině. Ještě v noci se Čech podrobil operaci lebky. Po ní mu v hlavě zůstaly dvě titanové destičky.

"Pořád jsem dítě štěstěny. Ano, ocitl jsem se v hodně smolné situaci, ale vyvázl jsem šťastně." Petr Čech

Okamžitě se strhla vášnivá debata, zda ho Hunt při ošklivém střetu zranil záměrně. Všichni, kdo náležejí do Čechova cechu, tvrdí až na výjimky, že ano. "V žádném případě to nebyla nešťastná náhoda! Nechápu, proč šel Hunt kolenem dolů," rozohní se bývalý reprezentant a nynější asistent West Hamu United Luděk Mikloško. Muž, který poznal anglickou tvrdost na vlastní kůži, při vzpomínce na zranění zvyšuje hlas. "Byl to jednoznačný úmysl," přidává teplický brankář Tomáš Poštulka.

Co na to Hunt? "Ani nevím, jak jsem ho zasáhl. Nemohu uvěřit tomu, co se stalo... Klidně odpřisáhnu, že to nebyl úmysl," dušoval se. Nebylo mu to však nic platné. V Česku se stal vyvrhelem, který si zaslouží nejpřísnější trest.

Já se vrátím...

Událost kupodivu nechala anglickou Fotbalovou asociaci chladnou. Incident ani neprošetřovala. "To nikdy nepřijmu, rozhořčilo mě to. Nikdo o tom nechtěl mluvit," zlobí se Mikloško. Případ však přesto není uzavřen, Chelsea by se mohla v extrémním případě obrátit na soud. "Možné je všechno. Ale my o tom nesmíme mluvit," tvrdí Zíka.

Čech se v Radcliffe Infirmary v Oxfordu mezitím krůček po krůčku vracel do normálního života. Když poprvé promluvil, byla to událost. Stejně jako když vstal z lůžka či přijal první návštěvu. Jako by chtěl potvrdit, že je fotbalový terminátor, už 12. prosince začal individuálně trénovat. Pomýšlí na to, že by v únoru opět pomohl spoluhráčům na hřišti.

"Musí jít okamžitě do soubojů jako dřív," nabádá legendární brankář Ivo Viktor. "Dva tři zápasy může podvědomě na to, co se stalo, myslet, ale pak na to zapomene," předpovídá.

Čech se zatím s nejtěžší chvílí své kariéry vypořádává statečně. Všiml si toho i Zíka, který s ním trávil několik dní dovolené v Dubaji. "Je to pro něj nová zkušenost, nikdy nedošel na práh ohrožení života. Ale psychicky je neskutečně odolný – a teď se mi zdá ještě vyzrálejší," povídá. "Je optimistický, je nahoře."

A co říká Čech? "Udělám všechno pro to, abych se vrátil silnější a lepší," slibuje. Není důvod mu nevěřit.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

Absťák nemám. Nic mi nechybí, hlásí Lafata. Hledá se nový kanonýr

David Lafata ze Sparty se raduje z gólu proti Zlínu.

Fotbalová liga startuje! A její historicky nejlepší střelec má zrovna po tréninku. Na perfektně...

Sparta - Opava 2:0, vítězný start po boji zajistily africké trefy

Hráči Sparty objímají Guélora Kangu (uprostřed), střelce úvodní branky v zápase...

Fotbalová Sparta odstartovala novou sezonu vítězstvím 2:0 nad nováčkem z Opavy. Dlouho to přitom...Fotbal, který neskončí. Deset důvodů, proč sledovat českou ligu

Fotbalisté Plzně slaví zisk mistrovského titulu.

V pátek začíná nový ročník české fotbalové ligy. Tady je deset důvodů, proč stojí za to ji...

PŘEHLEDNĚ: Jak se mění fotbalová liga. Formát, pohárové příčky, video

Ondřej Kolář a Michael Ngadeu Ngadjui (oba Slavia) brání Michealu Krmenčíkovi...

Dlouhá, náročná, s největším počtem zápasů v historii. Průlomová, revoluční, televizní, prostě...

Tak přece dohoda? Do Slavie má namířeno nigerijský útočník Olayinka

Peter Olayinka z Dukly slaví gól na hřišti Slovácka.

Přestupní částka se vedení Slavie zpočátku zdála příliš vysoká, nigerijský fotbalista Peter...

Další z rubriky

Z malého tlouštíka nejdražším brankářem světa. Kdo je Alisson

Brankář Alisson Becker z AS Řím plachtí vzduchem, ale na ránu liverpoolského...

Není to tak dávno, co v semifinále Ligy mistrů obdržel od Liverpoolu sedm gólů. Anglický klub to...

Arbitráž zrušila vyloučení AC Milán z Evropské fotbalové ligy

Fotbalisté AC Milán slaví gól proti Hellasu Verona.

Sportovní arbitráž CAS zrušila trest pro fotbalisty AC Milán, kterým UEFA zakázala start v příštím...

Čechův návrat do Chelsea? Podle televize Sky Sports je to ve hře

ŠPATNÝ ZAČÁTEK. Petr Čech se smiřuje s jedním ze dvou gólů, které inkasoval v

Fotbalová Chelsea podle informací britské televize Sky Sports uvažuje o tom, že znovu angažuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz