Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čech: Zápasy s Juventusem ukázaly, že můžeme dojít daleko

Petr Čech v tomoto ročníku Ligy mistrů nechyběl ani minutu | foto: Reuters

12 2009
Turín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Když brankář Petr Čech odcházel z turínského trávníku jako vítěz osmifinále Ligy mistrů, jeho poražený a zraněný soupeř Pavel Nedvěd na něm už dávno nebyl. "Což hodně ovlivnilo hru Juventusu. Zápas se změnil. Pavel si umí najít prostor, je hodně sehraný s Del Pierem. Zlobil nás i v prvním zápase," říkal gólman Chelsea.

"Ale že Pavel odešel mě mrzelo z toho důvodu, že jsem se na zápas těšil. I proto, že to byl další souboj se Zdeňkem Grygerou a Pavlem. Hlavně pro toho je škoda, že skončil tak brzo. Připomnělo mi to trochu zápas s Řeckem na Euru 2004, kdy Pavel šel ze hry a nakonec jsme vypadli."

Juventus bez Nedvěda vypadl z Ligy mistrů taky. Na konci jste se tedy loučil s druhým krajanem Grygerou. Vyměnili jste si dresy. Máte už velkou sbírku?
Dresů mi přibývá, mám jich už hodně. Jsem rád, že jsem ukořistil další kousek. Ne každému Čechovi se podaří hrát za Juventus. Takže potěší dostat dres českého hráče z Juventusu.

Nechtěl jste si vyměnit triko s Pavlem Nedvědem? Nebo ten už je ve vaší sbírce?
Jeho dres mám z národního týmu, ale chtěl jsem si ho s ním s vyměnit. Na hřišti už to nevyjde, ale může mi ho dát kdykoli.

Taky se k vám hnal brankář Juventusu Buffon.
Jeho dres už mám.

O čem jste si tedy tak živě povídali a gestikulovali?
Říkal jsem mu, že na konci chytil dvě šance. Že kdyby je nechal být, vyhráli bychom 3:2 a býval by byl klid, že by příště taky mohl něco pustit.

Příště ale teď čeká vás. Na koho byste si přál narazit ve čtvrtfinále Ligy mistrů?
Nemá cenu si vybírat, postoupily všechny týmy, kterým se momentálně daří. Už můžeme dostat také anglické týmy. Ve čtvrtfinále Ligy mistrů si člověk nemůže vybírat. Pokud pomýšlí na to vyhrát jakoukoli soutěž, nemůže se moc ohlížet, kterého soupeře mu los přidělí.

Ale třeba bývalý kouč Chelsea José Mourinho úspěchu Chelsea moc nevěří. Slyšel jste jeho narážky?
Nevím o tom.

V čem je nový kouč Guus Hiddink, s nímž se vám daří, jinačí?
My hráči neradi porovnáváme trenéry, protože jsou každý jiný. Na hřišti ale můžeme vidět, že mužstvo je velice silné, co se týče hry týmu jako takové. Bráníme velice kompaktně, nedovolíme soupeřům mít moc prostoru. Je tady týmový duch, dokážeme bojovat jeden za druhého. To z nás dělá tým těžký k poražení.

I když nechcete srovnávat, mohl byste prozradit, na čem trenér Hiddink lpí?
Nechtěl bych to komentovat.

Nový kouč vypadal tady v Turíně velmi uvolněně. Snažil se jen setřást tlak z týmu?
Ne, on ví, co má v šatně. I za tu poměrně krátkou dobu tým poznal, proto možná působil uvolněně. Věděl, že mužstvo má sílu, aby postoupilo. Je to trenér, který bere věci seriózně.

Může Chelsea dojít tak daleko jako loni, tedy do finále?
Určitě. Dva zápasy s Juventusem to ukázaly. Juventus je v této sezoně velmi silný tým, dvakrát ve skupině porazil Real Madrid. Takže naše vítězství ještě doceníme.

Mohl byste porovnat letošní a loňskou Chelsea?
Jsme trošku jiní, protože tým se obměnil. Ale co se týče kvalit, je minimálně stejně vysoko jako loni, kdy jsme došli do finále. Ve dvou zápasech s Juventusem jsme si dost vyzkoušeli. Potvrdilo se, že jsme schopní konkurovat všem týmům a porážet je. Liga mistrů je ošidná soutěž. Stačí mít jednou trochu smůly a tým je venku. Je brzo říkat, kam dojdeme. Ale šanci máme.

A jaký je Petr Čech o rok později?
O rok starší. A zkušenější. Po semifinále Ligy mistrů a jednom prohraném finále každý prahne po tom, aby se dostal do finále znovu a měl šanci vyhrát. Věřím, že ji budu mít už letos. Ale nechci předbíhat.Najdete na iDNES.czmobilní verze