Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čech: Jednička nové reprezentace

5 2002
Praha - Teprve dvacetiletý Petr Čech se stává s největší pravděpodobností novou brankářskou jedničkou české fotbalové reprezentace. Tým má před sebou v pátek v Praze proti Jugoslávii poslední prověrku před vstupem do kvalifikace Euro 2004. Předpokládá se, že si do branky stoupne právě Čech. "Nijak mě neznervózňuje čekání na to, jestli budu, nebo nebudu chytat," říká klidně.

V dosavadních přípravných zápasech se Čech střídal s Vaniakem a Kinským. Nyní je v nominaci ještě Černý.

A nezapomeňme na Srníčka, podle počtu mezistátních zápasů třetího nejzkušenějšího gólmana země po Pláničkovi a Viktorovi. Musí však začít v italské Brescii opět pravidelně nastupovat.

"Podle všeho to vypadá na Čecha," soudí Ivo Viktor, brankářská legenda, která měla donedávna na starosti reprezentační gólmany. "Pro klid trenérů i mužstva je dobře, že i ostatní dostali šanci a mají něco odchytáno."

Elitní národní výběry se pyšní obvykle prvním brankářem, jehož pozici neohrozí ani zaváhání třeba v lize. Také domácí reprezentace dávala vždy přednost jasné jedničce. Vyrovnanou dvojici tvořili naposledy Mikloško se Stejskalem na přelomu 80. a 90. let a Seman s Hruškou o deset let dříve.

"Stejně jako v klubu. Když si musíte házet korunou, kdo půjde chytat, přináší to neklid," míní Viktor. V národním mužstvu se rozhodoval poté, co viděl při soustředění oba chytat vedle sebe. Nikde tak mladému brankáři nedůvěřují. Italu Buffonovi je čtyřiadvacet, Španěl Casillas v jedenadvaceti spíš zaskakuje za Caňizarese.

"Čech je výjimka. Už ve dvaceti vyzrál, má za sebou reprezentaci, ligu, Ligu mistrů, teď i zahraniční angažmá. Není se čeho obávat," soudí Viktor.

Po jarním útlumu brankářova forma opět stoupá. Přestože v Rennes inkasoval už deset gólů v pěti utkáních, dvakrát byl v sestavě kola francouzské ligy. "Nechci nikomu nic dokazovat, jenom dobře chytat," tvrdí jistě Čech.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze