Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čech: Až se vrátím, bát se nebudu

30 2006
Londýn, Praha - Za tři měsíce jsem zpátky, slibuje brankář Petr Čech. "A udělám všechno pro to, abych se vrátil ještě silnější a lepší." Šestnáct dní po fraktuře lebky se fotbalový brankář dál cítí unavený, bere léky, během dne musí často odpočívat, ale uzdravuje se. Možná brzy odjede na dovolenou, aby zapomněl na to, co se stalo. Pak začne rehabilitovat a zlehka trénovat.

"Až se do branky vrátím, doufám, že Chelsea bude s velkým náskokem na prvním místě tabulky a pořád se bude prát o úspěch ve všech čtyřech soutěžích," řekl český gólman, když poprvé promluvil pro veřejnost. Seděl v tréninkovém centru Chelsea a na sobě měl brankářský dres s číslem 1. Tvářil se jako dřív, mluvil zřetelně a spisovně, párkrát se usmál.

Petr Čech ve
video reportáži

Je vůbec možné, abyste se vrátil v ještě lepší formě? Copak jste nebyl v té životní?
Nevím, jestli byla životní, vůbec se mi nelíbily góly, které jsem dostal s Aston Villou a Charltonem. Ale s výkony jsem spokojený byl, protože po letní operaci ramen jsem nevěděl kdy a v jaké formě se vrátím. Jestli nebudu horší. A nebyl jsem. Fotbal mi přinášel radost, vychutnával jsem si každou minutu.

Teď vás čeká další těžký návrat. Nebudete se bát? Napadají vás myšlenky, jaké to asi v brance bude?
Debatovali jsme o tom s brankářským kolegou Carlem Cudicinim, kterému se v zápase s Readingem stalo něco podobného. Byl v bezvědomí, zapadl mu jazyk. Vyzvídal jsem, jestli cítí, že by se měl v brance bát. Shodli jsme se, že strach by přijít neměl, protože si na to nepamatujeme. Právě to by nám mělo pomoct, abychom se v brance nebáli.

Už týden jste z nemocnice doma. Co vás zatím nejvíc limituje? Jaké máte potíže? Hlavně mě bolí hlava. Někdy jsou to šílené bolesti. Jsou pasáže, kdy zabere prášek, ale jinak musím hodně odpočívat, aby se mi ulevilo. Když se chci projít, nadýchat se čerstvého vzduchu, vydržím tak půl hodiny, a pak energie odejde. Musím domů sednout si nebo si zdřímnout. Tělo je pořád hodně unavené.

Co děláte nejčastěji? Díváte se na televizi, surfujete po internetu?
Nejvíc spím a užívám si čas s manželkou Martinou a naším labradorem Maxem. Někdy koukám na televizi nebo si pustím pěkný film, ale nevydržím u toho dlouho, protože to unavuje. Záleží, jakou mám náladu. Když se cítím hůř, v rychlosti si přečtu výsledky na internetu a jdu si lehnout.

Co říkají lékaři průběhu léčení? Jde všechno podle jejich představ?
Musím zaklepat, zotavuju se velice rychle. Za první týden jsem udělal obrovský pokrok. Všichni ale vědí, že se nic nesmí uspěchat. Doktoři vědí, co mají dělat. Připraví mi program, kterého se budu držet, abych si zbytečně neuškodil. To by bylo to poslední, co teď potřebuju. Věřím, že si hlavně odpočinu, zapomenu na ten nepříjemný zážitek a vrátím se zpátky. Pomalu začnu s rehabilitací, nastoupím cestu návratu a doufám, že to dobře dopadne.

Nyní budete mít spoustu volného času. Jak ho budete trávit? Pojedete na dovolenou?
Zatím musím počkat na koncilium lékařů, které se sejde v nejbližších dnech a určí můj další program. Ale dovolená je jedna z možností. Uvažujeme, že s Martinou pojedeme někam pryč. Je pro mě dost složité sledovat každý den v televizi nějaký zápas. Sedím doma, sotva se hýbu a koukám na kamarády, jak bojují o tři body. Přitom vím, že tohle bude ještě minimálně tři měsíce pokračovat. Dovolená může být dobrá forma relaxace, zapomenu na fotbal, načerpám energii.

Kdy vlastně plánujete, že se poprvé postavíte do branky?
Tři měsíce nemůžu, to uspíšit nejde. Nejdřív se musí zahojit operovaná kost. A jakmile mi doktoři řeknou, že je všechno v pořádku, věřím, že už to nebude dlouho trvat.

Kdy jste si začal uvědomovat, že se mohlo stát ještě něco horšího? Podle lékařů jste bojoval o život.
Já vlastně neměl čas si to uvědomit. Když jsem se osmačtyřicet hodin po úrazu probudil, už bylo po operaci. Všichni mi vysvětlili, jak se věci mají, a nebyl čas přemýšlet, jestli mohlo být ještě něco horšího.

Nenapadlo vás v nemocnici, že byste třeba už nikdy nemusel chytat?
Když jsem se potom dozvěděl, co se stalo, napadlo mě to. Ale doktor mi vysvětlil, že pokud se ta kost bude hojit dobře, měl bych se v pořádku vrátit do branky. Řešit jsem to nemusel. Ale kdybych se probudil a řekli mi: Tak si tu odlež pár měsíců a pak skončíš!, bylo by to pro mě hodně složité. Fotbal hraju odmalička, dostal jsem se hodně daleko a teď kdyby se to ve čtyřiadvaceti zaseklo. Teď, kdy kariéru vlastně začínám. Ještě můžu hrát deset, dvanáct let. Klidně patnáct. No, bylo by to složité, ale život a zdraví jsou přednější, s těžkým srdcem bych konec musel akceptovat.

Co nebo kdo vám na začátku nejvíc pomohl?
Musím přiznat, že nejvíc mi pomohl pobyt v nemocnici. Starali se tam o mě profesionálové. A pak mi pomohla manželka Martina. Byla se mnou čtyřiadvacet hodin denně. Pro ni musely být první dny utrpením.

Dokážete se vžít do jejích pocitů?
Ani moc ne, nikdy se mi nestalo, že bych se musel o někoho takhle starat. Každý den, každou minutu se dívat, jak je tomu druhému špatně, jak se jeho stav pomalu zlepšuje. Je obdivuhodné, že to dokázala vydržet. Vidět manžela, kterého miluje, v takovém stavu. Muselo to být obrovské vypětí. Ale ona je hodně statečná, takže to na ní ani nebylo vidět. Hodně mi to pomohlo. Věděl jsem, že když budu potřebovat, ona je vedle mě. Děkuju.

Pamatujete si první slova, kdy jste se probudil z narkózy? Prý jste mluvil anglicky.
Nepamatuju si to, ale ví to Martina, protože stála vedle mě. Nemohl jsem ani mluvit, protože jsem měl v puse trubičku na dýchání. Bylo prý na mně vidět, že vůbec nevím, kde jsem a co se stalo. Nebylo to mluvení, ale spíš divení, byl jsem zmatenej.

Když za vámi dva dny po operaci přišli spoluhráči z Chelsea, byli překvapeni, že si s nimi hned povídáte o fotbale. Chybí vám fotbal hodně?
Opravdu hodně mi bude chybět až se můj stav zlepší. Momentálně jsem rád, že můžu odpočívat. Ale fotbal je celý můj život a kolikrát se neumím bavit o ničem jiném. Na fotbal nezanevřu, mezi životními hodnotami stojí skoro na nejvyšším stupínku, po rodině a manželce.

Ale jste skoro bez vlasů. Jizva po operaci je hodně vidět.
Doufám, že mi vlasy hodně rychle dorostou, ale jinak jsem šťastný, že se mi ve všech ohledech daří pořád líp a líp.

Jak vám pomáhají vzkazy od fanoušků?
Jsem vděčný za podporu od každého. Od trenéra, spoluhráčů, fanoušků Chelsea i jiných klubů. Posílají mi přání, ať se brzo uzdravím, že mi drží palce. Byl to motor, co mě hnal dopředu. Věděl jsem, že s takovou podporou to můžu dokázat.

Utkvěla vám některá přání v paměti?
Vesměs to byly dárky, kartičky s obrázky, v češtině i v angličtině. Chodila jich spousta a já byl rád. Taky se ozvali brankáři, moji kolegové. To potěší dvojnásob. Dostal jsem dopis od gólmanů z Portsmouthu, napsal mi Ricardo, který chytá ve Sportingu Lisabon, taky Shay Given z Newcastlu mi poslal textovku. Hodně pro mě znamená, protože on je také zraněný a ví, jak se člověk asi cítí. Byl jsem šťastný, když se ozval.

Týden po vašem zranění došlo také v české lize k vážnému úrazu. Kladenský útočník Dave Simpson upadl do bezvědomí po souboji s protihráčem Kaufmanem.
Shodou okolností jsem to viděl v televizi. Když se tohle stane, je to vždycky tragédie. Byl to vzdušný souboj, při kterém se může stát cokoli. Tohle se ve fotbale prostě stane mockrát. Ale poslední dobou toho bylo nějak víc.

Mimochodem, svůj osudný střet se Stephenem Huntem už jste viděl?
Jednou v televizi a překvapilo mě to. Myslel jsem si, že se mi ten úraz stal na druhé straně hlavy, což jenom dokazuje, že si nic nepamatuju.

A co si o tom incidentu myslíte?
Nechci o tom mluvit, protože je to pro mě složité. Navíc klub ještě celou tu záležitost řeší.

Marod Čech hlídal psa Robbenovi, o žalobě nemluví

P r a h a (jap) - Povídal si se svým klientem Petrem Čechem hodiny a hodiny, když ho v pátek poprvé od operace lebky navštívil. "Ale ani jednou se naše řeč nestočila na to, jak by Petr eventuálně potrestal Stephena Hunta," říká manažer Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest.

Takže o žalobě neuvažujete? Nebyl by to první případ, kdyby se ostrý faul dostal k civilnímu soudu.
Vůbec jsme se o tom nebavili. I když já tvrdím, že všichni hráči v Premier League jsou na takové fotbalové úrovni, že by v podobném okamžiku Petra nezranili. I Hunt se mohl vyhnout, zabrzdit, nadskočit.

On přísahá, že to neudělal úmyslně.
V sobotu na Spartě vletěl brněnský brankář Lejsal pod nohy Lustrinellimu, který ohleduplně nadskočil. Byl to podobný případ jako Hunt. Záleží na Huntově svědomí, ale troufám si říct, že ho bude tížit dlouho.

Jenže zatímco Hunt může bez problémů hrát, protože ho anglická federace nepotrestala, Čech je na tři měsíce vyřazený. Opravdu to nesvádí k žalobě? Federace má na své rozhodnutí plné právo, co si myslím já, není až tak důležité. Já nejsem anglická federace, nejsem ani disciplinárka.

Ale...
Kdyby bylo zapotřebí a Petr se tak rozhodl, tak Chelsea i naše společnost mají dostatečně kvalitní právníky. Ale je to velmi předčasné. Petr se o ničem takovém nezmínil, bavili jsme se spíš o jeho budoucnosti.

A v té vidíte co?
Návrat na branky v plné parádě. Jestli v lednu, nebo v únoru, to už je jedno. Petr mě znovu přesvědčil, že není jen skvělý fotbalista, ale i skvělý člověk. Strávil jsem v jeho domku na předměstí Londýna krásný den. Bylo na něm znát, jak se mu ulevilo.
Bavili jsme se o fotbale, s manželkou mi ukazoval, jak zkrášlili zahradu, hlídali jsme dva psy. Kromě jejich Maxe si k Petrovi odložil pejska i spoluhráč Arjen Robben.

Nebyla to pro Petra moc velká námaha? Sám říká, že nemá energie na rozdávání, musí hodně odpočívat, pořád ho bolí hlava.
Každý den se zlepšuje. On sám ví, že ho čeká složitý režim. Když měl v červnu operovaná ramena, vrátil se dvakrát rychleji, než byl reálný odhad. Ale tenhle úraz se uspěchat nedá. Pokyny lékařů se musejí dodržovat přísněji, tři měsíce jsou dané.

ČECH NA NÁVŠTĚVĚ CHELSEA. Dva týdny po operaci hlavy navštívil fotbalový brankář Petr Čech spoluhráče z Chelsea na tréninkové základně klubu. V popředí se nechává masírovat Didier Drogba. (29.10.2006)

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

VIDEO Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale...

Cristiano Ronaldo. Obchod, který mění fotbalové zvyklosti

Cristiano Ronaldo zdraví fanoušky Juventusu.

VIDEO Juventus Turín nezískal jen famózní jméno, ale taky příznivce po celém světě. A miliardy eur!Třicet zápasů je málo. Nový formát se mi zamlouvá, říká trenér Hašek

Hlavní trenér Martin Hašek na tiskové konferenci pražských Bohemians před...

Tradičně hovořil zapáleně a otevřeně. Na předsezonní tiskové konferenci si Martin Hašek, kouč...

KOMENTÁŘ: Tah Chovancem. Nový šéf sudích už je pod tlakem

HEJ, POSLOUCHEJTE! Jozef Chovanec koučuje na Letné fotbalisty Slovanu

Býval velkým šéfem a měl všechno na povel. Na hřišti coby kapitán. Na lavičce coby hlavní trenér. V...

Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...

Další z rubriky

Turín jásá nad příchodem Ronalda. Pojmenovali po něm zmrzlinu i pizzu

Portugalec Cristiano Ronaldo se rozcvičuje na osmifinále MS s Uruguayí.

VIDEO Turín zachvátila horečka spojená s příchodem hvězdného fotbalisty Cristiana Ronalda z Realu Madrid...

Boltův fotbalový sen žije. Austrálie se ptá: Bude to trhák, nebo cirkus?

Usain Bolt (vpravo) v dresu Výběru světa v souboji s Freddiem Flintoffem z...

Vydal se nejdál, co to šlo - a ke svému snu se přiblížil dosud nejvíce. Otázkou ale je, zda z toho...

Norský obránce Flo opustil Slavii a přestoupil do Lausanne

Slávistický obránce Per Egil Flo v derby

Fotbalisty pražské Slavie po roce a půl opouští norský obránce Per-Egil Flo. Devětadvacetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz